Kwinks, albo opowieść rozpruwacza

Tłumaczenie: Robert Sudół
Cykl: Kwintet awinioński (tom 5)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Quinx, or, The Ripper's tale
8373920072

W ostatniej odsłonie "Kwintetu awiniońskiego" - literackiego kwinkunksa - postacie znane z poprzednich tomów zjeżdżają do powojennego Awinionu. Obolała Francja podnosi się po narodowej katastrofie. Wypełnia się wróżba: lord Galen, książę Hassad i ich wspólnicy znajdują się o krok od odkrycia bajecznych skarbów zakonu templariuszy. Sednem tajemnicy okazuje się właśnie kwinkunks, pięcioelementowy układ - według legend siedlisko boskiej mocy. Jak pięć części "Kwintetu..." objaśnia całą rzeczywistość, tak pięć pieczar zazdrośnie kryje rozwiązanie wielowiekowej zagadki. Czy wysiłki pójdą na marne, bo jaskinie zaminowali austriaccy saperzy?

W nowych czasach wciąż pobrzmiewają złowrogie echa hitlerowskiej okupacji - oślepły generał von Esslin ma stanąć przed trybunałem jako zbrodniarz wojenny, a podwójny agent Smirgel wyjawia Constance straszliwy sekret dotyczący jej rodzeństwa, Livii i Hilary'ego. Sparaliżowany Blanford, obmyślający powieść godną nowej epoki, odzyskuje siły witalne i wenę pisarską, a w świecie splątanych wątków miłosnych z wolna zapanowuje ład. Kulminacją Durrellowskiego cyklu - i popisem literackiego kunsztu autora - jest huczna uroczystość Cyganów na cześć ich patronki, świętej Sary, zwiastująca wkroczenie poszukiwaczy skarbów do pieczar. Na tle rozświetlonego rzymskiego akweduktu, przy akompaniamencie porywającej muzyki, przewija się barwny korowód postaci z wszystkich części i wątków pięcioksięgu.

źródło opisu: [Oficyna Literacka Noir sur Blanc, 2003]

kata_mate | 2016-12-21