Jamestown. Nowa Polska

Wydawnictwo: Marpress
literatura piękna
LubimyCzytać

Pisarz, scenarzysta i dziennikarz, podjął próbę rekonstrukcji wydarzeń historycznych sprzed ponad 400 lat nad brzegiem Zatoki Chesapeake w amerykańskiej Wirginii. Do pierwszej kolonii brytyjskiej w Ameryce przypływają polscy rzemieślnicy z Pomorza – korabnicy, cieśle, hutnicy szkła i drwale. Pracują przy wyrębie lasów, produkują nie tylko klepkę, ale i potaż, zakładają warsztaty, nawet hutę szkła, zmagając się nie tylko z surowymi warunkami życia, ale także z wrogością pierwotnych mieszkańców i niechęcią części kolonizatorów angielskich.Jest to opowieść o namiętnościach, miłości, przyjaźni, nienawiści, niespełnionych marzeniach wpleciona w wielką historię. Autor oparł swoją pracę na autentycznych pamiętnikach Johna Smitha – pierwszego gubernatora Wirginii i zapiskach z „Kronik Wirgińskich”.Książkę wzbogacają sztychy z dawnych kronik.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: www.marpress.pl

Pablos | 2013-11-20
Na półkach: Przeczytane, [2013]
Przeczytana: 20 listopada 2013

Książkę “Jamestown. Nowa Polska” kupiłem, bo pomysł wydawał się bardzo fajny. Tyle się słyszy o różnych nacjach, które zawędrowały za ocean Atlantycki i próbowały swoich sił w Ameryce, a jakoś nie widać tam Polaków. Tę sytuację postanowił naprawić Andrzej Dudziński, który w przyjemnej formie, pod postacią powieści opowiedział o wydarzeniach historycznych. A przynajmniej tak książka jest reklamowana, że podobna sytuacja miała miejsce :-)

Całość rozgrywa się na początku XVII wieku. Grupa ubogich mieszkańców ziem dzisiaj polskich daje się namówić na daleką wyprawę, rzecz jasna w celach zarobkowych. Bohaterów jest kilku, i na ich przykładzie będzie można liznąć nieco wiedzy z historii. Zarówno tej dużej, czyli jak wygląda aktualna sytuacja w Europie, ale i w Nowym Świecie, lecz znacznie więcej będzie historii mniejszej - czyli pokazania życia codziennego w tamtych czasach.

Książka jest bardzo krótka, nawet nie ma podziału na rozdziały. A mimo to wcale nie czyta się jej super szybko....