Byłem dowódcą Brygady Świętokrzyskiej NSZ

historia
Mireki
2014-05-09
1989-01-01

Brygada Świętokrzyskia posądzana jest o kolaborację z Niemcami. Czy to prawdziwie? Warto przeczytać i poznać drugą stronę.
Po niektórych trudnych tematach autor trochę się ślizga. Np. współpraca z agentem Tomem opisana jest po łebkach. Autor przyznaje, że słabo go znał i nie może o nim nic konkretnego powiedzieć. Liczyłem na więcej jeśli chodzi o ten temat.
Ogólnie jednak wysoko oceniam książkę i polecam. Czytało mi się tym lepiej, że znam wiele miejscowości na trasie Brygady bo to moje rodzinne strony.

Ogólnie jednak...

Historia dowódcy Brygady Świętokrzyskiej opowiedziana przez samego Bohuna. Dlatego warto przeczytać. W sumie każdy dzieciak powinien przeczytać/przesłuchać.
Nie jest to dzieło literackie jak "Legion" Cherezińskiej, ale jest to dzieło historyczne, w którym autor pokazuje ówczesną sytuację polityczną, naświetla złożoność świata podziemnego w Polsce, przyczyny takich a nie innych decyzji. Tłumaczy w prosty sposób ile i jakie były organizacje, co kiedy powstało i dlaczego się nie połączyło, tudzież rozleciało, i dlaczego jedni z drugimi nie mogli współpracować.
Osobiście zwróciłam uwagę na język: konkretnie, surowo, po wojskowemu są przedstawiane fakty. Czasami miałam wrażenie jakby to był raport dla przełożonego ;-),w którym trzeba się wytłumaczyć ze swoich decyzji i działań. Ale też słownictwo i sposób wypowiadania się o Polsce, Polakach, miłości do Polski, walki o Polskę, najważniejszych wartościach. Język zapomniany w dzisiejszych czasach.
I na podejście do szkoleń, do przekazywania wiedzy, wyłapywania zdolnych osób, zarządzania, metody wychowawcze - nacisk na moralność, zasady podstępowania, wychowanie, wiara, zaufanie, wierność a nie tylko same wojskowe zasady - jako podstawa dobrego dowodzenia. Nie dziwię się, że ponad tysiąc osób szło za nim.
Obowiązkowa lektura dla każdego kto chce poznać zawiłość tamtych czasów. By móc oceniać obecne czasy.

Książkę uważam za wartościową pozycję wartą przeczytania. Są to głównie wspomnienia dowódcy Brygady Świętokrzyskiej Antoniego "Bohuna" Szackiego(swoją drogą DLACZEGO taka postać nie ma choćby żadnej ulicy w Polsce jest dla mnie solidnym nieporozumieniem!!!) i jego kariery wojskowej aż po okres po II wojnie. Dodatkowym smaczkiem są wpisy niektórych żołnierzy Brygady oraz Melchiora Wańkowicza.
Książka nie jest dziełem wybitnym ale nie takim ma być, czasem niektóre sytuacje opisywane są skrótowo a szkoda!
Książka raczej nie rozwiewa wątpliwości, wręcz przeciwnie wzbudza zainteresowanie aby bardziej "zglebić temat" NSZ co też zamierzam uczynić

"Zła historia jest matką złej polityki" - mawia jeden z moich autorytetów. Ta książka to dla mnie kolejny kamyk na drodze odkłamywania i poznawania historii. Żałuję, że autor książki nie jest szeroko rozpoznawalną postacią, nie widnieje na koszulkach, nie jest patronem szkół czy ulic. Jego zasada "krew polskiego żołnierza jest na wagę złota" kompletnie różnic się od beztroskiego "Poland - first to fight".
Oceniam książkę bardzo pozytywnie zarówno ze względu na szacunek i uznanie dla bohaterstwa autora, jak i ze względu na atuty książki. Historia opisana jest w sposób uszeregowany i daleki od zacietrzewienia - fakty pozostają faktami a sympatie autora nie nakładają się na siatkę podziałów politycznych. Religijność autora ma przełożenie na jego życie i decyzje i nie wydaje się być dodatkiem do życia, ale jego treścią. Umiłowanie kraju, wolności, rodziny i Boga jest postawą godną rozpowszechniania i poznawania.

Po lekturze wspomnień na bliższy plan wysunąłem zarówno lekturę powieści Legion, jak i wspomnień Żbika, o których pojawia się informacja w książce.

Wspomnienia dowódcy Brygady Świętokrzyskiej. Jednostki, która w czasach PRL-u była stawiana za przykład narodowej zdrady i kolaboracji.
Książka jest opowieścią Antoniego Szackiego "Bohuna" o swoim życiu. Życiu, które w znacznej części poświęcił Polsce, walcząc z bolszewikami w 1920 i uczestnicząc w kampanii wrześniowej aż po konspirację w czasie II WŚ.
Niestety, pomimo zasług w powojennej sowieckiej Polsce nie mógł liczyć na uznanie. Komunistyczne władze uznały go za zbrodniarza wojennego i chciały ekstradycji, na co nie wyraził zgody francuski sąd, uniewinniając go od wszystkich zarzucanych mu czynów.

Niestety, pomimo...

Książka nie zachwyci literacko, nie rozwieje też kontrowersji wokół Brygady. O ile sam marsz się broni o tyle dołączenie do Brygady "Toma" i kontakty z Niemcami w trakcie rozejmów opisane są bardzo zdawkowo co niczego nie wyjaśnia, wręcz przeciwnie, daje poczucie nejednoznaczności.

Warto poznać historię ze strony Bohuna, ale nie jest to książka która zmieni życie

Bardzo ciekawe wspomnienia dowódcy Brygady Świętokrzyskiej, Antoniego Szackiego ps. Bohun, Dąbrowski. Autor pokazuje swoją historię, młodość, walki z bolszewikami, służbę dla II RP, walkę z piłsudczykami w trakcie przewrotu majowego, walki we wrześniu 1939 r., zaangażowanie się w służbę na rzecz NSZ-ZJ, dowodzenie Brygadą Świętokrzyską, czasy powojenne, próby "komunistów" ściągnięcia go do Polski i osądzenia. Tekst pisany jest prostym językiem, ale to jego ogromny atut. Szacki pisze świetnie o swoim życiu i epopei Brygady Świętokrzyskiej, kiedy unikając walki z Niemcami i Rosjanami uciekała ona na Zachód. Autor odsłania bohaterskie postawy żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej, analizuje przygotowania Polski do II wojny światowej, jej politykę w trakcie jej trwania i rysuje nam także konflikt między NSZ a AK. Biorąc pod uwagę złą sławę jaką za komuny cieszyły się NSZ-ZJ i Brygada Świętokrzyska, ta książka jest ważna i potrzebna. To na prawdę kawał dobrej historii pokazującej czytelnikowi, że Ci żołnierze, również dziś nie zawsze dobrze oceniani byli zmuszeni do takich, a nie innych wyborów życiowych, a decyzje Szackiego, którym przyświecała przede wszystkim chęć ochrony siły żywej, nieraz stały w sprzeczności z decyzjami AK, która nakazując ujawnianie się Armii Czerwonej, czy też decydując się na wybuch powstania warszawskiego doprowadziły do śmierci wielu żołnierzy i cywilów. Warto przeczytać, ciekawy punkt widzenia człowieka, który brał czynny udział w tamtych wydarzeniach.

Żeby oskarżać trzeba poznać relacje obu stron. Szacki w piękny i prosty sposób dokumentuje swoje przeżycia wojenne. Los sprawił, że dowodził żołnierzami wokół których narosło wiele krzywdzących opinii. To co działo się wokół Autora po wojnie świadczyć może jedynie o tym, że bardzo dobrze, wręcz wzorowo wypełnił swój obowiązek wobec Ojczyzny. Obecnie, im więcej złego mówi się o Brygadzie tym bardziej podziwiam Tych ludzi.

Szczery i prosty jezyk jednego z najlepszych synöw Polski.
Niestety i dzis znajdzie sie sowiecka zaraza drzäc mordy-faszysci...

Czarno na bialym, ze napadli nas w 1920,1939, wspölpraca bolszewiköw,mordy, wywözki tylko dlatego, ze urodziles sie Polakiem.
Ale to mentalnosc menela zlodzieja ktöry krzyczy najglosniej, ze kradnä.

Piekne swiadectwo kochania Ojczyzny, bycia przykladem.
Smutek, ze nie tylko dalismy sie sprzedac, ze polityka lat 30 i powojennych byla politykä zgubnä - smutek, ze najlepsi oddali zycie, zdrowie, gineli w wiezieniach, lub umierali na obczyznie

Szczery i prosty jezyk jednego z najlepszych synöw Polski.
Niestety i dzis znajdzie sie sowiecka zaraza drzäc mordy-faszysci...

Ale to mentalnosc menela zlodzieja ktöry krzyczy najglosniej, ze kradnä.

Piekne swiadectwo kochania Ojczyzny, bycia...

• II WŚ
  • Wspomnienia