Warszawa 1920. Nieudany podbój Europy. Klęska Lenina

Okładka książki Warszawa 1920. Nieudany podbój Europy. Klęska Lenina Adam Zamoyski
Okładka książki Warszawa 1920. Nieudany podbój Europy. Klęska Lenina
2009-01-01
Michał Ronikier
historia Polski wojna cud nad Wisłą Lenin

Victoria Warszawska 1920

Znakomita książka przedstawiająca wojnę Polsko Bolszewicką. Płynnie się ją czyta bardzo wciąga czytelnika ukazuje losy bitew, przedstawia wygląd poszczególnych jednostek w polskim wojsku, odczucia żołnierzy jak i szczegółowo opisuje głównych dowodzących poszczególnymi jednostkami. Znajduje się w niej bardzo dużo ikonografii oraz map dzięki którym doskonale odnajdujemy się jak przebiegał front w danym momencie. Przymusowa do przeczytania. Gorąco Polecam.

7,5/10

7,5/10

Przyjemna oraz wartościowa publikacja, idealna aby zapoznać się z tym jakże ważnym kawałkiem naszej historii. Dzięki przystępnemu językowi z łatwością przebijamy się przez kolejne strony a sama ich ilość nie powinna odstraszać nawet mało zainteresowanych historią. Oprócz tego warto pochwalić ładne wydanie książki która zawiera wiele zdjęć oraz map które pomagają nam zrozumieć opisywane wydarzenia. Polecam

Książka Adama Zamoyskiego Warszawa 1920 jest opowieścią o bohaterstwie i niezłomności. Dopiero co odrodzona Polska stawia czoło nacierającej i bezlitosnej Czerwonej zarazie. Pozycję przeczytałem w zasadzie jednym tchem i chciałem co nieco o niej napisać.

Początek książki stanowi nakreślenie tła politycznego i przyczyn konfliktu polsko - bolszewickiego. Kwestie te przedstawione są zwięźle, bez zagłębiania się w szczegóły i stanowią swego rodzaju wstęp do głównej części - przebiegu kampanii. Autor skupia się głównie na wydarzeniach obejmujących okres od początku sowieckiej inwazji wiosną 1920 do zawieszenia broni 16 X tegoż roku.

Dostajemy całkiem solidne opracowanie działań poszczególnych armii. Autor starał się odtworzyć całość dość szczegółowo, śledzimy więc losy poszczególnych dywizji czy pułków wraz z ich dowódcami zarówno po stronie polskiej jak i sowieckiej. Opisy uzbrojenia, umundurowania i ogólnej sytuacji wzbogacone są przez dużą ilość ilustracji, map, wykresów które pomagają nam sobie wyobrazić realia tego brutalnego konfliktu.

Język książki jest klarowny dzięki temu czyta się ją szybko. Warsztat historyczny autora jest widoczny ale jak sam przyznaje we wstępie nie chciał tworzyć szczegółowego opracowania naukowego a jedynie pozycję którą mógłby zainteresować także laików w temacie. Moim zdaniem to zamierzenie wykonał bezbłędnie. Po Warszawę 1920 może bowiem sięgnąć każdy również ktoś kogo wiedza o konflikcie polsko - bolszewickim jest znikoma. Z drugiej strony pasjonaci wojskowości z tamtego okresu także powinni tutaj znaleźć coś dla siebie. Polecam!

Któż z nas nie zna historii Bitwy Warszawskiej nazywanej Cudem nad Wisłą? Dokładnie sto lat temu w sierpniu oddziały Wojska Polskiego odparły atak Armii Czerwonej i uratowały naszą Niepodległość. Tak pokrótce opowiada historia, ale ważny jest nie tylko sam przebieg i wynik bitwy. Ważni są ludzie, którzy walczyli i ginęli byśmy my - teraz - mieli swój dom. Szkolne podręczniki napisane są w sposób niejasny, niezrozumiały i zwyczajnie nudny zatem wielu młodych ludzi nie interesuje się historią - pomijając fakt, że teraz mają te swoje dziwaczne idee żeby nie patrzeć w przeszłość. Przeszłość jednak jest bardzo ważna, sytuacje oraz decyzje naszych przodków mogą nas wiele nauczyć. W moim domu historia zawsze była ważną dziedziną. Mój tato odkąd pamiętam zbierał najróżniejsze książki i magazyny o I i II Wojnie Światowej, zawsze też powtarzał mi, że nie można zapomnieć o tych wszystkich bezimiennych żołnierzach, którzy zginęli za naszą wolność.

Tak więc naturalnym było dla mnie sięgnąć po tę książkę i ją przeczytać, być może dowiedzieć się czegoś, czego dotychczas nie wiedziałam. Muszę przyznać, że autor nie jest zwyczajnym lejwodą - wiecie, może się wydawać, że napisanie powieści historycznej to bułka z masłem, w końcu większość informacji jest na Wikipedii i w podręcznikach, ale wierzcie mi, że da się wyczuć kiedy autor faktycznie posiada wiedzę, a kiedy zwyczajnie przepisuje w książce treść podręczników. Co do pana Adama Zamoyskiego nie mam najmniejszej wątpliwości, że posiada on przeogromną wiedzę, którą przelał na papier niniejszej książki.

Historia opowiedziana jest w bardzo przejrzysty i interesujący sposób zatem śmiało może być alternatywą dla uczniów, którzy nie mogą przebrnąć przez niezrozumiałe i nużące treści podręczników szkolnych. Dodatkowym atutem jest piękne wydanie, obszerne w grafiki i zdjęcia.

Osobiście uważam, że jest to obowiązkowa lektura dla tych, którzy z historią są za pan brat i, jak już wcześniej wspomniałam dobra opcja dla historycznych laików. Gorąco polecam.

Barwna opowieść poświęcona jednej z najważniejszych bitew w historii naszego kraju. Autor – Adam Zieliński jest cenionym historykiem polskim mieszkającym na stałe w Wielkiej Brytanii i tam tworzącym swoje książki. Zresztą wpływ anglosaski jest mocno widoczny w lekkości pióra i umiejętności zainteresowania tematem. Autor stworzył dzieło – w zasadzie dla każdego, dla osoby obeznanej z tematem jak również dla tego kto dopiero rozwija swoją przygodę z historią. Opisy są plastyczne, język lekki, książka sama się czyta i to jest jej ogromnym walorem. Nic jednak nie ujmuje jej w płaszczyźnie merytorycznej.

Wszyscy słyszeli o "cudzie nad Wisłą", ale gdyby spróbować zgłębić temat, to zapewne odpowiedzią byłoby milczenie. Kto i kogo, gdzie i dlaczego? Czemu cud i jeśli cud, to komu go zawdzięczamy?

Książka Adama Zamoyskiego w sposób ciekawy i dość przystępny odpowiada na powyższe pytania. Autor nie zasypuje nas setką dat, nazwisk, miejscowości czy numerami jednostek taktycznych. Dostajemy tylko niezbędna wiedzę, która pozwala nam zrozumieć przyczyny oraz przebieg konfliktu. Wiedza ta jednak wystarcza, by zrozumieć tamte wydarzenia.
W sierpniu 1920 roku na przedpolach Warszawy Polacy powstrzymali pochód Armii Czerwonej, która pragnęła podarować rewolucyjną pochodnie niemieckim robotnikom. Co by było, gdyby im się to udało, nie dowiemy się nigdy. Zostają tylko spekulacje. I właśnie w tym Zamoyski upatruje powód, dla którego Europa Zachodnia zapomniała o tamtych wydarzeniach. Bitwa warszawska niczego nie zmieniła, nie odwróciła losów Europy, sprawiła tylko, że pewne wydarzenia nie nastąpiły. Gdyby tamtego sierpnia bolszewicy przerwali front pod Warszawą, historia zapewne potoczyłaby się zupełnie inaczej. Jak? Pozostanie nam tylko gdybać.

Książkę polecam każdemu, kto choć trochę interesuje się historią. Nie jest to typowo naukowa publikacja, gdzie liczą się tylko daty, nazwiska, miejscowości i liczby. Książka nie nudzi, mało tego, wciąga jak najlepsza beletrystyka.
Dzięki takim książkom pamięć o tamtych wydarzeniach nie zginie. I zginąć nie może...

Książkę tą czyta się szybko i miło. Autor w bardzo przystępny i zwięzły sposób przedstawił dzieje zmagań polsko-sowieckich w latach 1919-1920.
Wg mnie, każdy powinien ją przeczytać, jeśli tylko choć trochę interesuje się historią swojej ojczyzny.

• historia
  • Papier