Rosja, Czarna msza, almanach

Czarna msza jest drugą częścią almanachu rosyjskiej fantastyki, czyli wydanego nakładem Fabryki Słów w marcu 2006 Mrocznego biesa. To spora dawka prozy z importu, kolejna porcja fantastyki zza naszej wschodniej granicy, która chcemy czy nie – z powodu wspólnoty dziejów i sąsiedztwa – może okazać się nam bliższa niż kolekcja „Gwiezdnych wojen” z półki nad biurkiem.

wiejskifilozof | 2018-02-14

Aż tak zła to nie była,ja lubię fantasty.I tu nie jestem obiektywny.
Sam bym chętnie jeszcze poczytał rosyjską fantasty.
Oczeń charaszo.

Jale | 2013-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Rozczarowująco słaby zbiór opowiadań. Wasiliew sympatyczny, choć raczej przeciętny, Diwow napisany na siłę luzackim językiem i tak naprawdę pozbawiony fabuły (można było ją swobodnie upchnąć na 50 stronach, a nie 200), Kamsza nieciekawa i sprawiająca wrażenie pięćdziesiątego rozdziału dziewięćdziesiątego tomu podrzędnej sagi fantasy (intrygi, miłostki, dyskusje), a Pierwuszyna to bełkotliwy hołd złożony Strugackim (a tak serio - po co w ogóle było to pisać?). Plus Amnuel biadolący, że Rosjanie już nie piszą dobrej fantastyki oraz Łukin odpowiadający mu, że ależ nieprawda. A całość dobija nienajlepsze tłumaczenie Dębskich, nie pozwalające płynąć prozie swobodnym rytmem. No niby można tę książkę przeczytać bez większego bólu, tylko tak naprawdę po co?

Asvalin | 2013-09-08
Przeczytana: 04 września 2013

Fantastyka rosyjska - to było moje pierwsze zetknięcie z nią i muszę powiedzieć, że się nie zawiodłam. Opowiadania pisane na różnym poziomie i w różnym klimacie, jednak minimum jakie dałabym "najgorszemu" z opowiadań to ocena dobra. Nie będę ukrywać też, że najlepszym z nich dla mnie był "Płomień Eterny" i, ku mojej uciesze, jest wprowadzeniem do cyklu "Odblaski Eterny".

Książka stylem pisania bardzo mi przypomina tą rodzimą, nie przesłodzona i pokryta lukrem.

Więcej recenzji na http://wsrod-szumu-kartek.blogspot.com/

Iga | 2010-09-21
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 21 września 2010

Całkiem podobała mi się ta książka, najbardziej opowiadanie W. Wasiliewa, chociaż inne też przypadły mi do gustu, poza drugą opowieścią, która nie wiem dlaczego - nie bardzo mi się spodobała. Ale miło było zapoznać się z fantastyką inną niż polska, angielska i amerykańska, bo głównie z książkami z tych krajów miałam na razie do czynienia.

zygmunt | 2017-09-28
Na półkach: Przeczytane, 2017

Niektóre są świetne.

| 2011-05-21
Przeczytana: 04 maja 2011

TheEmbalmer | 2012-10-09

Element publicystyki to dobre rozwiązanie. Niejakie podsumowanie, a przy okazji "rosyjski głos", którego nie codziennie dane jest nam poczytać.
No dobra, koniec plusów. O ile pierwsze opowiadanie o ruskim wiedźminie Geralcie, osadzone w świecie metaliczno-ropociastym trzyma się powiedzmy kupy i jest w miarę ciekawe, o tyle drugie, najdłuższe w książce jest w cholerę chaotyczne. Czasem zastanawia się taki cztający, czy aby na pewno autor nie walnął się już w tych swoich pseudo-przenośniach a propos nie przedstawiania nam tematu swoich opisów. A potem? A potem to tylko początki żem poczytał. Pierwsze wrażenia itd. Drugie pod względem długości, dwuczęściowe opowiadanie napisane przez kobietę - nadwrażliwe "ęą", nie posuwające się do przodu losy jakoś-tam niepełnosprawnego bohatera i jego post-piętknego brata, który wyrywa wieśniaczki przebierając się w łachmany. Opis też mi nie pasuje. Przystojny to przystojny, ale toego to opisała autorka jak homoseksualistę. Znaczy się... za...

Hexatomba | 2018-03-20
miriada1 | 2018-03-17