Zbiorniki jelitowe. Od postaw naukowych do praktyki klinicznej

Wydawnictwo: Termedia
zdrowie, medycyna
LubimyCzytać

[…] To pierwsze w polskiej literaturze kompleksowe przedstawienie problemu zbiornikówjelitowych wytwarzanych w chirurgii odtwórczej dolnego odcinka przewodu pokarmowego.Redaktorzy oraz z większość autorów to pracownicy poznańskiej Kliniki, w której 28 lat temu podkierunkiem profesora Romana Górala wykonano pierwsze zabiegi w technice zbiornika „J”.Do tego czasu chirurgiczne leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i polipowatościrodzinnej jelita grubego wiązało się z wytworzeniem przetoki jelitowej na jelicie cienkim. Przedstawionanowa technika zmieniła i poprawiła komfort i jakość życia chorych, możliwe stałosię bowiem odtworzenie ciągłości przewodu pokarmowego z kontrolą oddawania stolca.[…] Monografia stanowi wieloczynnikowe opracowanie zagadnień związanych z chirurgiązbiorników jelitowych w okresie przed-, śród- i pooperacyjnym. Dodatkową wartością publikacjisą rozdziały przygotowane przez przedstawicieli wielu specjalności, z którymi chirurdzypoznańscy współpracują na co dzień. Aspekty kliniczne są udokumentowane badaniami podstawowymi.Nie zabrakło także praktycznych uwag pielęgniarskich i spojrzenia pacjenta.Przedstawiony materiał naukowy oraz informacje praktyczne oparte na wieloletnim doświadczeniuto ogromne źródło wiedzy dla specjalistów chirurgów, jak również lekarzy innychspecjalności zainteresowanych powyższym zagadnieniem.Myślę, że monografia ta będzie też przydatna dla studentów medycyny oraz lekarzyrozpoczynających szkolenie w chirurgii.Marek KrawczykPrezes Zarządu GłównegoTowarzystwa Chirurgów Polskich

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!