Ostatni autobus do Woodstock

Okładka książki Ostatni autobus do Woodstock Colin Dexter
Okładka książki Ostatni autobus do Woodstock
Colin Dexter Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) Cykl: Inspektor Morse (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Morse (tom 1)
Last Bus to Woodstock
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2008-01-01
2008-01-01
Ewa Jusewicz-Kalter

Seria liczy 13 powieści + jeden zbiór opowiadań. E. Morse - inspektor policji oksfordzkiej, samotnik. Niezwykle interesujący cykl, cały czas mylone są tropy, co zaskakuje czytelnika. Szkoda, że w Polsce wydano tylko 8 części, pomimo zapewnień ze strony wydawnictwa, że mają kupione prawa do całej serii.

Rozczarowałam się - pomimo głębokiej miłości do angielskich kryminałów, ich atmosfery i wspaniałej scenerii, tutaj intryga kryminalna nie była najlepsza, a wręcz powodował u mnie sporą irytację.
Ocena 4, nie 3, gdyż fajnie oddana została atmosfera miasta, choć muszę przyznać, że brakowało mi opisów środowiska akademickiego, a ze względu na nie właśnie Oxford jest tak innym niż inne miejscem. Sięgnę po następny tom z ciekawości, czy autorowi udało się "rozwinąć skrzydła" (spotkałam się już z seriami, w których pierwszy tom podejrzewam, że ze względu na brak doświadczenia u pisarza - nie był najlepszy, ale kolejne już trzymały dobry poziom). Planuję też sprawdzić serial, który na podstawie tych książek został nakręcony - "Inspector Morse", może lepiej odda to, czego w książce mi zabrakło.
Fanom angielskich seriali kryminalnych polecam "Lewisa" - mniej dramatów niż w "Endavour", a poziom trzyma do ostatniej serii.

Jestem bardzo rozczarowana, bo miałam duże nadzieje. Lubię brytyjskie kryminały, zwłaszcza jeśli są w długich seriach, kiedy można się przywiązać do detektywa, śledzić jego losy i śledztwa w różnych sprawach.
Przeczytałam tom pierwszy i zdecydowanie nie polecam. Nie mam też ochoty na więcej. Ta książka jest po prostu słaba. Chyba też niechlujnie przetłumaczona. Nuda, na przemian z irytacją. To, jeśli chodzi o warstwę kryminalną. Warstwę psychologiczną pominę litościwym milczeniem.

Zachęciło mnie porównanie głównego bohatera do Sherlocka Holmes’a. Niestety po lekturze czuję się nieco zawiedziona. Książka w moim odczuciu rozkręca się dopiero w połowie, ale przyznał, że te pierwsze 40-50 stron czułam się zmęczona czytaniem. Detektyw Morse może się podobać, ale zdecydowanie mnie nie zachęcił do sięgnięcia po dalsze części cyklu.

Inspektor Morse to chyba jedyny z literackich detektywów, którego nie lubię. Za to bardzo lubię fabuły tworzone przez Colina Dextera. Choć książki są zwykle smutne, to jednak są prawdziwe i wiarygodne. A niesympatyczny Morse jest bardzo ludzkim i zupełnie nie idealnym detektywem.

Serial "Endeauvor" z 2013r. na motywach powieści Colina Dextera należy do moich ulubionych. I na fali fascynacji postacią Morse'a sięgnęłam po pierwowzór literacki. Niestety się rozczarowałam. Shaun Evans stworzył intrygującą tajemniczą postać inteligentnego, nieprzeniknionego młodego detektywa. Jego starsza wersja kompletnie nie łączy mi się z filmową. Nie odnajduję związków z wykreowaną przez twórców serialu postacią, poza Oksfordem i nieschematycznym sposobem rozwiązywania zagadek kryminalnych. I może dlatego ta 6.

Zachęcony doskonałym serialem Endeavour sięgnąłem po tę powieść i niestety spotkał mnie duży zawód. Wszystko jest w tej książce słabe: główne postacie, intryga, zwroty akcji. W sumie szkoda czasu.

Nie porywająca i przewidywalna, chociaż autor starał się o jak najbardziej zaskakujące zakończenie. Styl pisania nieciekawy, wątek miłości Morse'a i Sue bardzo nieprzekonywujący. Postaci bez głębszego rysu psychologicznego też nie przekonują do siebie. Jak na powieść detektywistyczną - bardzo słaba.

Moja pierwsza Dexterowska.. styl i fabuła nęci i przyciąga. Wypożyczona inpulsywnie, ot co. I spodobao.
Umysł pracuje, dociekliwości podniecenie i zakończenie nieobojętne.

Umysł pracuje, dociekliwości podniecenie i zakończenie nieobojętne.

jest dobra ale nic więcej nie mogę powiedzieć .
Nie zwala z krzesła :D

jest dobra ale nic więcej nie mogę powiedzieć .
Nie zwala z krzesła :D

• Kryminał