Zgłosuj na książki roku 2017

The Formation of the Soviet Union
historia Rosji
historia
Beata

Interesująca, pełna nieznanych szczegółów historia rozpadu Cesarstwa Rosyjskiego i wzniesienia na jego gruzach wielonarodowego państwa komunistycznego. Richard Pipes opisuje, w jaki sposób bolszewicy wykorzystali ruchy narodowe na Ukrainie, Białorusi, Kaukazie i w Azji Środkowej, aby zdobyć władzę i rozciągnąć ją na kresy dawnego cesarstwa. Ważny przyczynek do współczesnej historii krajów należących niegdyś do Związku Sowieckiego.

Pipesowi udało się niezwykle jasno przedstawić nader skomplikowane zagadnienie. Powstała znakomicie udokumentowana i świetnie napisana relacja o burzliwych latach 1917–1923.
„Russian Review”

Bardzo klarowny opis rewolucji narodowych, które dokonały się w Rosji po rewolucji październikowej.
„International Journal”

źródło opisu: wydawnictwo-magnum.com.pl

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wojciech Gołębiewski | 2016-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Po jego "Trylogii" bardzo wysoko przeze mnie ocenionej (3x10) przyszedł czas na opis drogi do Imperium. Przypominam, że recenzowałem również jego autobiografię (8 gwiazdek) pt "Żyłem. Wspomnienia niezależnego" i pisałem tam:
"...Richard Pipes (ur. 1923 w Cieszynie) to Rysiek Pipes, (ale właść. Piepes) z ul. Chmielnej w Warszawie, to syn Marka, legionisty Piłsudskiego, to Żyd, z rodziny fabrykantów czekoladek, a któremu udało opuścić się Polskę w październiku 1939 tzn w wieku 16 lat, i przez Włochy trafić do Stanów. Zrobił karierę naukową (m. in. profesura historii na Harvardzie), jest autorem kilkunastu książek poświęconych historii Rosji, w szczególności po 1917 roku. Podobno zajmuje stanowisko zbliżone do Kucharzewskiego w "Od białego caratu do czerwonego", czyli, o ile dobrze pamiętam z lektury ponad 50 lat temu, subiektywne, skrajnie polskie...."

Obecne polskie wydanie „Czerwonego Imperium” (2015) oparte jest na wersji z 1964 roku, ...

Jonasz | 2017-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Czerwone Imperium – to pierwsza (napisana w 1954) książka Pipesa. Młodemu wtedy jeszcze historykowi brakowało doświadczenia pisarskiego. W porównaniu z doskonała i atrkacyjną w lektorze trylogią (Rosja Carów, Rewolucja Rosyjska i Rosja Bolszewików), lektóra Czrwonego imperium ijest przeciwzięciem wyczerpujacym. Przedzieranie się przez menadry historii nierosyjskich składowych rosji carskiej, a potem tworzącego sie w chaosie państwa bloszewików nie jest łatwe. Mimo tego, ksiazka dla osób zaintersowanych historia tej części śwaita, i tego okresu, powinna być lektóra obowiązkową, ze względu na kompetencje autora i przywizanie do detalów.

eR_ | 2015-11-23
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 22 listopada 2015

Richard Pipes urodził się w rodzinie polskich Żydów w Cieszynie, a dorastał w Warszawie. W 1939 r. rodzina, razem z 16-letnim wówczas Richardem, uciekła przed wojną do USA. Tam Pipes ukończył studia i został historykiem specjalizującym się w historii Związku Radzieckiego.Jest jednym z najwybitniejszych znawców problematyki komunizmu i ZSRR, którą zawarł w kilkunastu książkach.
Swoje życie, w Polsce i poza granicami naszego kraju, zawarł w książce"Żyłem".

"Czerwone Imperium", to kolejna książka, tegoż pisarza, którą przeczytałem z zainteresowaniem.
Opowiada ona, w jaki sposób, bolszewicy doprowadzili do upadku Cesarstwa Rosyjskiego, tworząc podwaliny pod totalitarne państwo, jakim stała się Rosja.
Zawarte są tu informacje, w jaki sposób, wykorzystywano ruchy narodowe, na Ukrainie, Białorusi, czy na Kaukazie, do swoich celów.
Komuniści nie wahali się, przed niczym, byle tylko osiągnąć swój cel.Zabójstwa, rabunki, porwania, tortury, zastraszanie, wszystko w jednym celu, partia...

jarr74 | 2015-12-11
Przeczytana: 2015 rok

„Genezy ruchów narodowych, które wyłoniły się podczas rewolucji rosyjskiej, należy szukać w okresie caratu. Jednak takie ich cechy jak antyrosyjskość i separatyzm, były bezpośrednim skutkiem politycznego i społecznego przewrotu, który nastąpił już po upadku starego systemu”.

Szeroki wachlarz zagadnień, związanych zarówno z carską jak i bolszewicką Rosją, powoduje iż dla ogromnej rzeszy historyków i pisarzy próbujących zmierzyć się z tą problematyką, staje się ona niewyczerpanym źródłem badań, przybliżających nas stopniowo do zapełniania wielu, mimo upływu dekad, białych plam na jej obliczu. Jednym z nich jest bez wątpienia uznany autor, licznych związanych z tą tematyką publikacji („Komunizm”, „Rosja Carów”, „Rosja Bolszewików”, „Krótka historia rewolucji rosyjskiej” i wielu innych), Richard Pipes. Nakładem wydawnictwa MAGNUM ukazała się właśnie jego najnowsza pozycja, zatytułowana ”Czerwone imperium. Powstanie Związku Sowieckiego”.

Tym razem ten znany pisarz podjął się...

Cyprian Krawczyk | 2018-01-15

Szczegółowy opis