Wielkopolska i Pomorze

Okładka książki Wielkopolska i Pomorze
Iwona Kienzler Wydawnictwo: Bellona, Edipresse Cykl: Dwudziestolecie międzywojenne (tom 31) historia
129 str. 2 godz. 9 min.
Kategoria:
historia
Cykl:
Dwudziestolecie międzywojenne (tom 31)
Wydawnictwo:
Bellona, Edipresse
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
129
Czas czytania
2 godz. 9 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377699676
Tagi:
dwudziestolecie międzywojenne wielkopolska pomorze
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
377
314

Na półkach: , ,

Połączenie w jednym tomiku (bo około 130 stron bogato ilustrowanych trudno nazwać tomem) dwóch dzielnic, dwóch regionów – Pomorza i Wielkopolski – trzeba uznać za zabieg uzasadniony. Ponieważ seria dotyczy dwudziestolecia międzywojennego, więc oba regiony, które wcześniej należały do Niemiec, znajdowały się w podobnej sytuacji. A w okresie II RP ich sytuacja i losy także wykazywały pewne podobieństwa. Jedyny zarzut do tytułu dotyczy kolejności – skoro w całej książce najpierw opisano Pomorze, to dlaczego w tytule jest na drugim miejscu?
Praca zawiera sporo oczekiwanych przez czytelnika treści. Zaczyna się od początków związków z Polską w latach 1918-1920 (choć są odwołania do czasów wcześniejszych), następnie autorka prezentuje rozwój przemysłowy ze szczególnym uwzględnieniem powstania Gdyni, przybliża reformę rolną na Pomorzu, wyjaśnia zagadnienia narodowościowe w tej dzielnicy, zatrzymując się dłużej na ludności kaszubskiej i niemieckiej, prezentuje sytuację i losy Wolnego Miasta Gdańska. Pozornie więc mamy dość szeroka gamę informacji. Zabrakło jednak spojrzenia na sytuację społeczną, na rolę Bałtyku, na marynarkę handlową i wojenna, nie mówiąc już o rybackiej. Nie ma też wiele o kulturze czy kwestiach wyznaniowych.
Druga, nieco dłuższa część książki, została poświęcona Wielkopolsce. Rozpoczyna ją powstanie wielkopolskie – solidny, dobrze napisany rozdział. Potem Kienzler przedstawia losy regionu, koncentrując się na sytuacji politycznej (w tym roli endecji) i kontaktach z Warszawą, a także gospodarce i stosunkom społecznym. Pod koniec pracy mamy informacje o problemie separatyzmu dzielnicowego obu prezentowanych regionów. I znów zabrakło informacji o szeroko pojętej kulturze, o kwestiach wyznaniowych. W całej pracy niewiele też się dowiemy o prowincji obu województw. Natomiast szczęśliwie zamieszczono kilka biogramów ważnych postaci – w tym tomiku są to osoby związane z treścią tomu, a nie, jak w innych częściach serii – dodane w układzie alfabetycznym bez związku z tytułem książki. Jak zawsze w serii dużo miejsca zajmują fotografie, których podpisy mogłyby być nieco pełniejsze. Ale jak na mały rozmiar pracy – wyszło przyzwoicie. Dla czytelnika, który chce się tylko zapoznać z Pomorzem i Wielkopolską w czasach II RP – wystarczy. Bardziej wymagający – będzie zawiedziony. A i bibliografia nie powala, więc sam musi znaleźć odpowiednie książki na ten temat.

Połączenie w jednym tomiku (bo około 130 stron bogato ilustrowanych trudno nazwać tomem) dwóch dzielnic, dwóch regionów – Pomorza i Wielkopolski – trzeba uznać za zabieg uzasadniony. Ponieważ seria dotyczy dwudziestolecia międzywojennego, więc oba regiony, które wcześniej należały do Niemiec, znajdowały się w podobnej sytuacji. A w okresie II RP ich sytuacja i losy także...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    31
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    3
  • Historia
    3
  • Dwudziestolecie
    2
  • Dwudziestolecie międzywojenne
    1
  • 2009 Nabytki
    1
  • Mam
    1
  • Albumy
    1
  • 20 LECIE
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wielkopolska i Pomorze


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne