Zabiłam

Wydawnictwo: WAM
literatura faktu

Dla jednej z nich był kochankiem, dla drugiej ojcem. To była zbrodnia, która wstrząsnęła całą Polską. Przez wiele lat bogatego prawnika Andrzeja G. uznawano za zaginionego. Dopiero policjanci z krakowskiego Archiwum X doprowadzili do aresztowania jego konkubiny i córki. Pod zarzutem okrutnego morderstwa… Po odsiedzeniu wieloletniego wyroku jedna z nich powraca ze wstrząsającą...

Dla jednej z nich był kochankiem, dla drugiej ojcem.

Po odsiedzeniu wieloletniego wyroku jedna z nich powraca ze wstrząsającą autobiograficzną książką. Przygotowania do zbrodni, jej przebieg, pozbycie się ciała, rozpaczliwe wyrzuty sumienia, poczucie ulgi w momencie aresztowania, śledztwo, proces, przeraźliwe realia kobiecego więzienia. I najważniejsze pytanie:

Dlaczego zabiła?

Czy potrafimy zrozumieć kobietę, która staje się katem? Manipulowana, niszczona psychicznie paradoksalnie dopiero w więzieniu mogła odkryć poczucie własnej wartości i zacząć spłacać życiowy dług. Weronika K. nie szuka za wszelką cenę zrozumienia ani akceptacji Czytelnika. Tą książką zamyka za sobą dotychczasowe życie i zaczyna wszystko od nowa.

Historia kobiety skazanej za głośne zabójstwo.
Areszt, śledztwo i rekonstrukcja zbrodni
- dramatyczna podróż z bohaterką tej pasjonującej książki.
Dawno nie czytałem tak oszczędnej w emocje, a przez to tym bardziej trzymającej w napięciu książki.
Piotr Pytlakowski - dziennikarz tygodnika "Polityka"

źródło opisu: http://www.wydawnictwowam.pl/zapowiedzi/?Page=info&Id=441

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/zabilam/

Muminka | 2019-07-10
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 09 lipca 2019

Mroczna strona ludzkiej natury zawsze mnie pasjonowała. Lubię historie kryminalne, reportaże z sali sadowej, a nawet rozczytywałam się w podręcznikach kryminalistyki.
Weronika K. zasłynęła z tego, ze w roku 2001 uśmierciła swego wieloletniego konkubenta, szanowanego i dobrze sytuowanego prawnika Andrzeja G. Współdziałała z córką zabitego, Joanną, oraz znajomym Mariuszem. Z więziennej celi napisała swoisty pamiętnik z okresu aresztowania, śledztwa oraz przebiegu procesu. są to zapiski terapeutyczne, jakoś specjalnie nie zależy jej na współczuciu czytelników. Więcej znalazłam tu opowieści z życia w zamknięciu, w więzieniu, procedurach przesłuchań, częstego przewożenia więźniarek do róznych ośrodków niż samych relacji z sali sądowej. Autorka z dystansem opisuje swoje życie, dzieli się tez przemyśleniami na temat losów innych osadzonych kobiet. Oprócz zatwardziałych przestępczyń sa młode, zagubione istoty, bądź siedzą za niewielkie wykroczenia. jednak wymiar sprawiedliwości nie...

wiewiora098 | 2019-04-24
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 24 kwietnia 2019

Weronika K " Zabiłam"

Gdy zmykam oczy czuje chłód. Czuję pustkę. Nasluchuje dźwięków. Otwieram oczy i rozbieganym wzrokiem rozglądam się po miejscu w którym się znajduje o czuje ulgę, czuję radość, czuję, że umiem docenić to co mam a mam naprawdę dużo. Dużo bo nikt mnie nie zmusił do wykonania zbrodni. Nie zostałam tak z manipulowania przez drugą osobę choć nigdy nie powinno mówić się Nigdy.

Książka "Zabilam" robi wrażenie. Choć ostatnio losy więziennej celi w czytelniczy są mi bliskie, to jednak ta książka chyba pokazała mi póki co najwięcej rzeczywistej strony polskiej kobiecej strony wieziennictwa.
Wieziennictwa tego przyjemnego jak i brutalnego. Pokazanie losów bohaterów (uczuć, łez, plotek, siły przetrwania, przyjaźni) otwiera umysł, zmusza do analizowania własnego ja. Zmusza do zajrzenia w głąb własnego sumienia.
Nie ukrywam, że sprawa była mi obca ale szperajac odrobinę w internecie poznałam tajniki. I pot m zaglębilam się w fabułę.
Procesu Weroniki K (imiona zostały...

książek: 2023
AsicaA | 2018-10-21

Bolesna literatura faktu. Szokujące jest to, jak niewiele trzeba, żeby człowiek stał się ofiarą manipulacji - patologiczna rodzina, alkohol, fałszywy przyjaciel pozornie dający wszystko, czego dotąd brakowało w życiu - i nagle człowiek jest w stanie pod jego wpływem dokonać zbrodni...

murderinthelibrary | 2018-07-28
Przeczytana: 20 lipca 2018

Jeśli czytaliście "Polskie Archiwum X" , to zapewne pamiętacie mrożącą krew w żyłach sprawę morderstwa znanego radcy prawnego - Andrzeja G. (personalia zmienione). W styczniu 2000 roku córka oraz partnerka radcy, zgłosiły jego zaginięcie. Przez kolejne cztery lata sprawa pozostawała nierozwiązana. Przełom nastąpił w 2004 roku, kiedy córka ofiary ponownie zjawiła się na policji, by przedstawić anonim, który otrzymała pocztą. W liście nieznany nadawca twierdził, że cztery lata wcześniej widział jak dwaj mężczyźni wrzucili do Wisły wypakowane czymś worki. Na miejscu znalazł portfel należący do Andrzeja G. Nadawca listu twierdził, że milczał ze strachu, lecz nie potrafi już dłużej żyć z tym mrocznym sekretem. Wtedy sprawa trafiła w ręce śledczych z krakowskiego Archiwum X. Policjanci od razu zwrócili uwagę na kilka podejrzanych faktów. W końcu, okazało się, że córka i partnerka ofiary dopuściły się morderstwa, podzegane przez jeszcze jedną osobę. Okoliczności zdarzenia były...

yoasha85 | 2017-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2017

Prawdziwa owszem, ale wstrząsająca? Poprzednicy pisali, że to książka dla ludzi o mocnych nerwach, więc spodziewałam się jakiś koszmarów, rzeźni, a tu nic podobnego. Czyta się łatwo, szybko.

Rita | 2017-05-28

"Szczera.Prawdziwa.Wstrząsająca" te trzy słowa jakimi określiła książke LottaCzyta to najbardziej precyzyjna recenzja jaką znalazłam i w pełni się z tym zgadzam. Autentyzm i tragizm zdarzeń i bohaterów z jednoczesnym jasnym, niepodkoloryzowanym i prostym w swej formie przekazem. To nie jest wersja zdarzeń kobiety skazanej za zabójstwo - to jest bardzo szczera, momentami wręcz intymna opowieść czy zwierzenie się czytelnikowi, którego Weronika K. wpuszcza do swojego świata by mógł zobaczyć go także zza kart jej oczami- trudno oceniać ale warto poznać.

antara123 | 2017-04-27
Przeczytana: styczeń 2017

Dlaczego zabiła? Trzymająca w napięciu książka opisująca zbrodnię, która wstrząsnęła Polską. Polecam tym, którzy lubią czytać prawdziwe historie.

Dotka76 | 2017-02-20
Przeczytana: 14 lutego 2017

Strata czasu

Valakiria | 2016-12-13
Przeczytana: 03 grudnia 2016

Czytając, cały czas miałam świadomość, że to wszystko stało się naprawdę. Nie mogę oceniać kreacji bohaterów, bo to prawdziwi ludzie (chociaż pod zmyślonymi imionami), nie sposób wytknąć ewentualnych nielogiczności w fabule, bo to wszystko zapis prawdziwych wydarzeń. W gruncie rzeczy Weronika K. nie szuka wybaczenia. Choć kilka razy wyjaśnia, dlaczego zabiła, tak naprawdę nie potrzebuje litości. Chce tylko opowiedzieć, jak upadła na samo dno i jak z tego dna próbowała się podnieść. „Zabiłam” to bardzo osobista książka i pisana właściwie dla siebie, coś jak wydany pamiętnik. Autorka daje nam wgląd w swoje myśli i emocje, często bardzo intymne. To od nas zależy, czy będziemy chcieli je poznać... i zrozumieć.

_______________________________________

Fragment recenzji pisanej na bloga Herbaciane myśli. Całość dostępna jest tutaj: http://herbaciane-mysli.blogspot.com/2016/12/zabiam-recenzja.html
Zapraszam!

Magdalena | 2016-08-21

Bardzo dobra powieść autobiograficzna. Czytało się ją jednym tchem, polecam serdecznie.