ks. Jerzy Popiełuszko. Zapiski 1980-1984

Okładka książki ks. Jerzy Popiełuszko. Zapiski 1980-1984 Piotr Litka, Jerzy Małkowski, Jerzy Popiełuszko (bł.)
Okładka książki ks. Jerzy Popiełuszko. Zapiski 1980-1984
Piotr LitkaJerzy Małkowski Wydawnictwo: Editions Spotkania reportaż
reportaż
Editions Spotkania
2016-01-01
2016-01-01

Okładka książki Siostra na krawędzi. O pasjach silniejszych niż narkotyk rozmawiają s. Jolanta Glapka i Agata Puścikowska Jolanta Glapka, Agata Puścikowska
Siostra na kra... Jolanta Glapka, Aga...
Okładka książki Resortowe dzieci. Politycy Dorota Kania, Maciej Marosz, Jerzy Targalski
Resortowe dzie... Dorota Kania, Macie...
Okładka książki Przyszliśmy na świat, by nigdy już nie umrzeć Cristiana Paccini, Simone Troisi
Przyszliśmy na... Cristiana Paccini, ...
Okładka książki Polska dla Polaków! Kim byli i są polscy narodowcy Marek Jan Chodakiewicz, Wojciech Jerzy Muszyński
Polska dla Pol... Marek Jan Chodakiew...

Książka przedstawia notatki osoby, księdza prześladowanego przez komunistyczne SB. Dowiedzieć się z niej można całkiem sporo o życiu prywatnym księdza Jerzego Popiełuszki, poznać jego "głos" utrwalony na kartach kilku zeszytów.

Jak czuje się osoba zaszczuta przez aparat państwa? Mamy tutaj opis z pierwszej osoby, informacje z pierwszej ręki, jak pętla powoli zacieśnia się wokół księdza Jerzego, jak wyglądają w praktyce metody komunistycznego terroru wobec niewygodnych jednostek.

Myślę, że warto zapoznać się z tymi notatkami, ponieważ dawne metody władzy, rządu powolutku zaczynają wracać. Polscy patrioci związani z organizacjami nacjonalistycznymi albo Marszem Niepodległości są ciągle inwigilowani przez państwową aparaturę. Z przykrością przyjmuję informacje, że na kilka dni przed świętem odzyskania przez Polskę niepodległości, "nasze", polskie przynajmniej z nazwy służby nachodzą patriotów w ich domach, czegoś szukają, węszą.

Na zakończenie kilka słów o tym wydaniu. Moim zdaniem zawiera wszystko co jest potrzebne. Znajdziemy w nim notatki księdza Popiełuszki, skany dokumentów i materiału dowodowego ze śledztwa oraz opis procesu osób, które tego mordu się dopuściły. Należy jednak pamiętać, że ukarano tylko bezpośrednich wykonawców mordu, osoby stojące za tym wszystkim na zawsze pozostały bezkarne i nigdy nie odpowiedziały przed sprawiedliwością.

Zdawkowe i krótkie dzienniki św. ks. Jerzego Popiełuszki, okraszone informacjami biograficznymi i procesowymi, które nadają koloryt bardzo oszczędnym słowom ks. Jerzego nt. prześladowań.

Trzeba jasno zaznaczyć, że książka liczy 150 stron, ale słowa ks. Jerzego stanowią 1/3 jej objętości. Na resztę składa się wprowadzenie (od wydawcy, redakcji, wstęp ks. Małkowskiego i przedmowa prof. Szaniawskiego),uzupełnienia luk w zapiskach opis przebiegu procesu, w tym mowa końcowa mec. Wende oraz obszerny zbiór zdjęć i dokumentów procesowych, i z pogrzebu.

Trudno się jednak dziwić, że ks. Popiełuszko miał niewiele czasu na zapisywanie swoich przemyśleń, poświęcał bowiem w całości swój czas rodakom i ojczyźnie. Zresztą większość tu zawartych wspomnień jest pisana po wielu dniach, ks. Jerzy stara się rzetelnie odtworzyć wydarzenia z pamięci.

Te kilkadziesiąt stron osobistych notatek pozwalają nam bliżej poznać tę wspaniałą osobę. Był to człowiek ogromnej pokory i wiary, który poświęcił całe swoje życie służbie bliźnim i Bogu. Zawsze angażował się w pełni w to, co robi.

"Jak wiele potrafisz, Boże, zdziałać przez tak niegodne, jak ja, stworzenie. Dzięki Ci, Panie, że mną się posługujesz"

"Zauważyłem, że nieraz siedzę w domu, chociaż mógłbym gdzieś wyjechać, bo mi szkoda, że może pod moją nieobecność ktoś będzie potrzebował pomocy."

"I wszędzie, gdzie zaczynam coś robić, staram się albo nie robić tego wcale, albo traktować to bardzo poważnie i serce wkładać w to, co robię"

Ksiądz Jerzy Popiełuszko powinien być wzorem dla każdego katolika, dla każdego człowieka. Przykładem jak silni, zdeterminowani, niezłomni możemy być, będąc w bliskości z Bogiem. Ks. Jerzy pokazał jedyny słuszny sposób walki ze złem i niesprawiedliwością. W życiu powinniśmy mieć wartości, których nikt i nic nie jest w stanie podważyć. Wartości, w obronie których jesteśmy w stanie oddać życie..."Jestem przekonany, że to, co robię, jest słuszne, dlatego jestem gotowy na wszystko"

Sam opis przebiegu procesu, a raczej przedstawienia, swoistej komunistycznej ustawki, budzi głęboki smutek i zrezygnowanie. Ukojenie przynosi mowa końcowa mec. Wende, a także świadomość tego, że w perspektywie wykraczającej poza ten świat, sprawiedliwość zwycięży. Po prawdzie już zwyciężyła.

Na koniec cytat, który najbardziej mnie dotknął:
"Nawet nie czuję do nich złości. Czuję tylko jakiś dziwny żal. Jak tak można, w tej samej Ojczyźnie. Czy to są jeszcze Polacy? Czy można się tak zaprzedać?"

Trudno...

Ciekawa książka,do której podeszłam bardzo emocjonalnie. Czyta się ją zupełnie inaczej,wiedząc,że są to prawdziwe,prywatne przemyślenia księdza Jerzego. W książce możemy znaleźć informacje od pobytu księdza w Ameryce aż po jego posługę kapłańską. Książka naprzemiennie wywołuje uśmiech na twarzy oraz łzy. Pod koniec książki znajdują się zdjęcia ukazujące działania po śmierci księdza. Oprócz przemyśleń księdza możemy też przeczytać min. notkę biograficzną. Dla osób zainteresowanych postacią księdza Jerzego Popiełuszki pozycja obowiązkowa.

Zapiski, bliskość z ks. Jerzym niesamowite.
Ale komentarze, opinie dołaczone do wydane wydawały mi się zbędne. Choć z pewnością nadały klimatu książce.

Zapiski, bliskość z ks. Jerzym niesamowite.

• Z biblioteczki domowej
  • Nie mam, ale chciałabym
  • Rok 2016
  • Chcę kupić
  • Anioły, ludzie i inne cuda