literatura faktu
TealcSzary

Jestem przekonany, że to co robię jest słuszne, dlatego jestem gotowy na wszystko. Zapiski ks. Jerzego po raz pierwszy wydane były w Paryżu w 1985 roku, kilka miesięcy po Jego śmierci. Gdyby nie Papież Jan Paweł II i determinacja Wydawcy, być może zapiski nie ukazałyby się w ogóle. Tak pisze o tym Piotr Jegliński we wstępie do obecnego wydania: W parę tygodni po otrzymaniu Zapisków...

W parę tygodni po otrzymaniu Zapisków docierały do mnie różnymi drogami rady, płynące głównie z kręgów bliskich kurii warszawskiej, abym może zastanowił się nad wydawaniem tej książki; wskazywano na fragment, w którym ksiądz Jerzy bardzo gorzko wypowiada się o spotkaniu z księdzem Prymasem Józefem Glempem (…) Postanowiłem pojechać do Rzymu (…) po wyjściu pielgrzymów zostałem przez chwilę z Janem Pawłem II, któremu ofiarowałem tytuły Editions Spotkania. Wtedy też powiedziałem, że mam maszynopis Zapisków ks. Jerzego i wspomniałem o sugestiach dokonania skrótów, a nawet wstrzymania wydania książki (…) Papież mnie wysłuchał i pobłogosławił. Następnego dnia do klasztoru, w którym się zatrzymałem, przekazano mi następujące słowa: Proszę wydawać jak najszybciej i bez skrótów.

Zapiski księdza Jerzego Popiełuszki obejmują lata 1980-1984, a więc najważniejszy okres jego działalności duszpasterskiej i patriotycznej. Pochodzą z trzech różnych zeszytów:

z kieszonkowego notesu w kratkę, formatu A6 zawierającego zapiski z podróży do Ameryki w czerwcu i lipcu 1980;
z niebieskiego zeszytu szkolnego - okres od listopada 1982 do maja 1983;
ze szkolnego brulionu w czarnej okładce – okres od grudnia 1983 do czerwca 1984.

Luka pomiędzy pierwszym a drugim zeszytem została przez Wydawcę uzupełniona obszerną notą, opisującą życie księdza Jerzego i jego działalność, opartą w dużej mierze na jego wypowiedziach dla prasy i radia.

Wstęp do obecnego wydania Zapisków napisał ks. Jerzy Małkowski.

Czytelnicy znajdą tu również rozdział dotyczący procesu z bogatą dokumentacją oraz niedawno napisany artykuł Piotra Litki „Wszystko było ustawione”.

Do książki dołączona jest płyta CD z nagraniami fragmentów kazań ks.Jerzego z jego Mszy za Ojczyznę.

źródło opisu: http://www.editionsspotkania.pl/pl/p/ks.-Jerzy-Pop...(?)

źródło okładki: http://www.editionsspotkania.pl/pl/p/ks.-Jerzy-Pop...»

UniteD_90 | 2019-03-28
Przeczytana: 28 marca 2019

Trzeba jasno zaznaczyć, że książka liczy 150 stron, ale słowa ks. Jerzego stanowią 1/3 jej objętości. Na resztę składa się wprowadzenie (od wydawcy, redakcji, wstęp ks. Małkowskiego i przedmowa prof. Szaniawskiego), uzupełnienia luk w zapiskach opis przebiegu procesu, w tym mowa końcowa mec. Wende oraz obszerny zbiór zdjęć i dokumentów procesowych, i z pogrzebu.

Trudno się jednak dziwić, że ks. Popiełuszko miał niewiele czasu na zapisywanie swoich przemyśleń, poświęcał bowiem w całości swój czas rodakom i ojczyźnie. Zresztą większość tu zawartych wspomnień jest pisana po wielu dniach, ks. Jerzy stara się rzetelnie odtworzyć wydarzenia z pamięci.

Te kilkadziesiąt stron osobistych notatek pozwalają nam bliżej poznać tę wspaniałą osobę. Był to człowiek ogromnej pokory i wiary, który poświęcił całe swoje życie służbie bliźnim i Bogu. Zawsze angażował się w pełni w to, co robi.

"Jak wiele potrafisz, Boże, zdziałać przez tak niegodne, jak ja, stworzenie. Dzięki Ci, Panie, że mną...

Dominika | 2018-06-14

Ciekawa książka,do której podeszłam bardzo emocjonalnie. Czyta się ją zupełnie inaczej,wiedząc,że są to prawdziwe,prywatne przemyślenia księdza Jerzego. W książce możemy znaleźć informacje od pobytu księdza w Ameryce aż po jego posługę kapłańską. Książka naprzemiennie wywołuje uśmiech na twarzy oraz łzy. Pod koniec książki znajdują się zdjęcia ukazujące działania po śmierci księdza. Oprócz przemyśleń księdza możemy też przeczytać min. notkę biograficzną. Dla osób zainteresowanych postacią księdza Jerzego Popiełuszki pozycja obowiązkowa.

Paulina | 2016-03-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016📚
Przeczytana: 30 marca 2016

Zapiski, bliskość z ks. Jerzym niesamowite.
Ale komentarze, opinie dołaczone do wydane wydawały mi się zbędne. Choć z pewnością nadały klimatu książce.