Mali dyplomaci, czyli jak zasady pomagają zrozumieć świat

Okładka książki Mali dyplomaci, czyli jak zasady pomagają zrozumieć świat Łukasz Walewski
Okładka książki Mali dyplomaci, czyli jak zasady pomagają zrozumieć świat
Łukasz Walewski Wydawnictwo: Sine Qua Non popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Sine Qua Non
2020-10-14
2020-10-14
Literatura dziecięca poradniki savoir vivre

Okładka książki Polski most szpiegów. Kulisy operacji dyplomatycznych oczami ambasadora RP Jan Wojciech Piekarski, Łukasz Walewski
Polski most sz... Jan Wojciech Piekar...
Okładka książki Ambasadorowie. Czego nie powie Ci królowa Marcin Pośpiech, Łukasz Walewski
Ambasadorowie.... Marcin Pośpiech, Łu...

Całkiem ciekawa książka, czytana z 8-latką. Uważam, że porusza potrzebne tematy i daje możliwość rozwinięcia tych, które nas szczególnie interesują. Dobrym pomysłem są też ćwiczenia na koniec każdego rozdziału, które aktywizują zarówno dziecko jak i rodzica do rozmowy i działania w związku z poruszonym w danym rozdziale tematem. Mogłaby służyć za lekturę obowiązkową.

Kiedyś dawno temu czytałam książkę autora " Przywitaj się z królową", która przybliżała nam dorosłym zasady etykiety, dobre maniery czyli szeroko pojęty savoir vivre.
Teraz wraz z moimi podopiecznymi przeczytałam książkę dla młodych czytelników o zasadach kierujących naszym życiem.
Bohaterką jest Marysia, córka autora, w wieku wczesnoszkolnym, która tworzy z tatą książkę. Książka ta dotyka wielu ważnych spraw, wprowadzając dzieci w świat pomagając go zrozumieć. I tak wykorzystując sytuacje z podwórka, szkoły czy domu Marysia uczy jak zachować się w pociągu, jak odpowiednio się ubierać stosownie do sytuacji czy choćby na czym polega hejt w internecie.
Wszystko to podane jest łatwym językiem, zrozumiałym dla najmłodszych. Nie brakuje oczywiście humoru sytuacyjnego, a zawarte w niej informacje czy zasady przekazane są w zrozumiałym języku. Bardzo ciekawa pozycja dla dzieci i nie tylko.

Przeczytaliśmy z córką tą książkę w kilka tygodni. Olbrzymim plusem publikacji jest, to, że jest po prostu ładna. Jak wychodziłem z książka z księgarni, to myślałem o tym, że może przeczytał bym w życiu wcześniej jakąś książkę, gdyby była właśnie ładna i dostosowana do mojego poziomu. Jednak zawsze trafiałem na szare, bure i ponure knigi, które nigdy mnie nie wciągnały. Dla dziecka to ważne. Jak wieczorem przychodziłem do córki, to zawsze pytała: "przeczytasz mi dyplomatów?". W tym widzę sukces tej książki i w ogóle czytania u dziecka, że ono prosi, chce, jest ciekawe. Na zakończenie, to w ogóle złapała mnie córka za serce, bo powiedziała: "chce mi się płakać, że już kończymy". Dawno mi się to nie zdarzyło, że poczułem żal, że coś skończyłem czytać, bo raczej mam stosy książek, które rozpocząłem i "wypada" je doczytać. Dziecko potrafi ująć istotę rzeczywistości. Warto wracać do takiego patrzenia na rzeczywistości literatury, bo często jestem tylko książkowym konsumentem, a nie degustatorem :) Z resztą dyplomaci stanowili punkt wyjścia do różnych rozmów, które trwała długo i późno chodziłem spać, ale warto było, bo widzę, że córka sięga teraz po coś do czytania i nie muszę jej gonić jak do lektur, które są badziewne, bo zadane i oceniane.

O czytanie dziecka warto toczyć bój, którego pomocnym narzędziem mogą być mali dyplomaci.

"Na przykład czemu taką frajdę sprawia nam zapraszanie na przyjęcia, ale właściwe zachowanie przy stole bywa trudne? Może inne dzieci chciałyby o tym przeczytać?"
~~~
Książki dla dzieci nie zawsze muszą być bajkowymi opowieściami z wymyślnymi bohaterami, którzy stawiają czoła różnym przeszkodom. Wiadomo, że takie zdecydowanie bardziej przyciągają uwagę młodszych czytelników. Nie powinniśmy jednak zapominać o podstawowej funkcji książek: mają być one przede wszystkim źródłem wiedzy i przekazywać różne wartości. Ja sama gorąco polecam wprowadzać w listy książek do przeczytania dla dzieci chociaż kilku poradników, skierowanych właśnie do tej grupy wiekowej.
Jednym z ciekawszych tytułów po jaki mogą sięgnąć rodzice jest książka pod tytułem "Mali dyplomaci, czyli jak zasady pomagają zrozumieć świat" Łukasza Walewskiego. Dlaczego właśnie tę książkę postanowiłam polecić do umieszczenia na półce dziecka? Zasady savoir-vivre'u to coś, co każdy powinien mniej więcej rozumieć, a przede wszystkim umiecie zastosować w różnych sytuacjach życiowych. Uważam, że niezwykle ważne jest wpajanie takich rzeczy młodszym najlepiej jak najwcześniej. Dzieci uczą się od samego początku. Przekazanie im wartościowej wiedzy, o tym jak się zachować i jakie obowiązują zasady, we wczesnych latach ich życia może bardzo łatwo poskutkować tym, że ta wiedza z nimi zostanie na dłużej. Nie mówiąc już o tym, że maluch który będzie wiedział, dlaczego używamy magicznych słów i dlaczego rodzice nam na wiele rzeczy nie pozwalają na pewno wywoła pozytywny odbiór wśród innych ludzi.
"Mali dyplomaci" to książka przeprowadzono zarazem w formie rozmowy między rodzicami i dziećmi, głównie między ojcem i jedną z córek. Jest ona jednak fabularyzowana, przez co, według mnie, może być ona o wiele bardziej atrakcyjna dla młodszego czytelnika niż zwyczajna forma wywiadu. Cały poradnik jest wzbogacony w przyjemne dla oka rysunki, co jeszcze bardziej może spodobać się dziecku. Dzięki temu wszystkiemu otrzymujemy bogate źródło wiedzy na temat zasad zachowania się, upakowane w przyjazną formę dla każdego czytelnika. Książka jak dla mnie jest jak najbardziej potrzebna i zachęcam rodziców, jak i osoby które mają w bliższym lub dalszym otoczeniu dzieci, do zachęcenia ich aby sięgnęły po ten tytuł. Wydaje mi się że może być to także ciekawa książka do czytania razem z pociechą.

~~~

Nikt nie lubi zakazów i ograniczeń, dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jednak zasady są potrzebne do życia w społeczności, a autor książki Mali Dyplomaci, Łukasz Walewski, w przystępny sposób pokazuje, że nie są tylko bezdusznymi nakazami, a raczej drogowskazami wskazującymi, jak iść przez życie. Współautorką książki jest Marysia – córka pisarza, dzięki której, forma prezentacji treści, nabiera kształtu dialogu.
Książka nie jest poradnikiem na temat savoir-vivre’u, a punktem wyjścia do rozmów z dzieckiem, na wiele tematów. Od stereotypów, poprzez zasady przyjmowania i wręczania prezentów, po życie w czasie pandemii, dlatego książka jest bardzo aktualna i nie porusza tylko np. manier przy stole. Zawiera także mnóstwo ciekawostek m.in. co to jest etykieta lub skąd się wywodzi słowo „sztućce” oraz zadań do wykonania, w duecie rodzic – dziecko.
Książka jest adresowana dla dzieci w wieku 6-10 lat, posiada ponad 220 stron oraz ciekawe ilustracje.

Książka podzielona jest na konkretne rozdziały i tematy. Do tego po każdym rozdziale autor przygotował małe ćwiczenia, które jeszcze lepiej pozwolą dziecku przyswoić dany temat.Do tego jest ona przepięknie wydana! Twarda oprawa i ładnie ilustracje sprawiają, że Wasze dziecko na pewno jeszcze chętniej będzie po nią sięgało!

Przepiękna, magiczna i bardzo wartościowa książka, która została napisana jako opowieść dla dziecka. Na jej pomysł wpadł dziennikarz, który historie w niej zawarte napisał dla swojej córki Marysi. Książka pomoże dzieciom zrozumieć niektóre sytuacje, wytłumaczy im wiele ważnych tematów, które czasami ciężko jest przekazać. To taki poradnik i mały savoir vivre’u dla dzieci....

„Mali Dyplomaci” to świetna książka, którą napisał ojciec dziennikarz wraz z jego kilkuletnią córką - Marysią. Poruszonych jest w niej wiele problemów dotyczących odpowiedniego zachowania w konkretnych sytuacjach, o których dzieci powinny wiedzieć. Napisana w bardzo przystępny i przejrzysty sposób powinna stanowić obowiązkową lekturę dotyczącą zasad savoir vivre’u dla dzieci. Nie zanudzi nawet najbardziej niechętnego czytaniu dziecka, a wręcz może zachęci do lektury z powodu wielu obrazków i kolorów, jakie są w niej zamieszczone. Bardzo ciekawa pozycja dla dzieci oraz ich rodziców. Dorośli tez mogą nauczyć się czegoś ciekawego i lepiej zrozumieć dzieci, a być może dzięki tej książce znajdą sposób na bardziej przystępne tłumaczenie dzieciom otaczającego ich świata.

Ciekawy poradnik dla dzieci i rodziców dotyczący dobrego zachowania się w niektórych sytuacjach, np. przy stole, w teatrze, filharmonii czy kinie, w szkole, w pociągu, a nawet w trakcie pandemii😉 Poruszane są również tzw. „ 3 magiczne słowa”- myślę, że wiecie o co kaman😉Książka przestawiona jest głównie w formie dialogu taty z 7-letnią córką Marysią. To oni są autorami tej lektury. Oprócz ciekawych tematów, książka zawiera również obrazki, które uzupełniają przedstawioną treść, a także po każdym omówionym rozdziale jest ćwiczenie dla rodziców i ich dzieci.

Jestem pod wielkim wrażeniem spokoju i opanowania rodziców Marysi w trakcie tłumaczenia jej niektórych zachowań czy sytuacji😅Mam nadzieję, że w przyszłości ja również będę tak umiała rozmawiać z moimi brzdącami😉
Ogólnie polecam. Ocena 7/10👍

„Mali Dyplomaci” to świetna książka napisana przy współpracy ojca dziennikarza z jego kilkuletnią córką. Poruszonych jest w niej wiele problemów dotyczących odpowiedniego zachowania w konkretnych sytuacjach, o których dzieci powinny wiedzieć. Napisana w bardzo przystępny i przejrzysty sposób powinna stanowić obowiązkową lekturę dotyczącą zasad savoir vivre’u dla dzieci. Nie zanudzi nawet najbardziej niechętnego czytaniu dziecka, a wręcz może zachęci do lektury z powodu wielu obrazków i kolorów, jakie są w niej zamieszczone. Bardzo ciekawa pozycja dla dzieci oraz ich rodziców. Dorośli tez mogą nauczyć się czegoś ciekawego i lepiej zrozumieć dzieci, a być może dzięki tej książce znajdą sposób na bardziej przystępne tłumaczenie dzieciom otaczającego ich świata.

Książki trafiają na moją półkę, bo lubię styl autora, polecili mi je znajomi, albo po prostu jestem ciekawa. Tym razem ciekawiło mnie, jak rozmawiać z dziećmi, które już wiele rozumieją, ale jednak ciągle potrzebują, aby opowiadać im świat. Łukasz Walewski poruszając temat zasad rozmawia ze swoją...córką Marysią. Marysiu, dziękuję, że Twój tata napisał tę książkę, że napisaliście ją razem.

Zasady są po to, by je łamać, ktoś może powiedzieć... Ale czy nie są one po to, aby nam wszystkim żyło się łatwiej? To wszystko i wiele więcej, odpowiedzialny ojciec, jakim jest Łukasz Walewski, stara się przedstawić swojej córeczce Marysi. Rozmowa ojca z dzieckiem to ciekawy zabieg i muszę przyznać, że jestem mile zaskoczona.

Na liście tematów oczywiście znalazły się takie sprawy jak obowiązki domowe, kłamstwo i zachowanie przy stole. Mnie jednak urzeka rozmowa o kulturze i kulturalnym zachowaniu oraz o wrażliwości na innych. Jak zachowywać się w teatrze czy filharmonii i dlaczego, jak należy się ubrać oraz lista jak się zachowywać w miejscach publicznych, to gotowy materiał, który pomoże nie tylko małym dyplomatom. Rodzice wraz z książką dostają konkretne rozwiązania, gdy pojawia się słowo "dlaczego".

Każdy rozdział kończy się zadaniem dla całej rodziny, które pozwoli sprawdzić jak dany temat został zrozumiany i czy trzeba powtórzyć niektóre zasady. Rozdział o hejcie kończy się prośbą, aby wyobrazić sobie sytuację, w której jedna osoba (rodzic lub dziecko) nagrywa telefonem przypadkową bójkę. Rolą drugiej osoby jest uświadomienie tej pierwszej, że to zachowanie jest niewłaściwe. Na koniec warto przedyskutować użyte argumenty. Każdy się czegoś nauczy!

Literatura dla rodziców (ale i dzieci),to nie jest moja mocna strona. Dzięki książce "Mali dyplomaci, czyli jak zasady pomagają zrozumieć świat" dowiedziałam się wiele o mądrej rozmowie z dzieckiem. Cierpliwość poparta wiedzą i chęcią jej przekazania to klucz do sukcesu. Ale ten klucz zadziała, tylko jeśli postawimy na siłę dialogu.

• Dla dzieci
  • Rodzicielstwo
  • Literatura dziecięca
  • Dla Mary

Dodaj cytat z książki Mali dyplomaci, czyli jak zasady pomagają zrozumieć świat