Co za szycie!

Wydawnictwo: Helion
moda, krawiectwo, szycie
poradniki
Aleksandra Wilk

Szycie jest proste jak... ścieg Chociaż na ulicach wciąż jeszcze królują identyczne stylizacje ze sklepów sieciowych, powoli wraca moda na oryginalność. Jeśli masz już dość mundurków z sieciówek i szukasz swojego stylu, ta książka stanie się Twoim pierwszym krokiem do zmian. Skąd wziąć niepowtarzalne stroje? Możesz kupić je od młodych projektantów, znaleźć w maleńkich stylowych butikach,...

Szycie jest proste jak... ścieg

Chociaż na ulicach wciąż jeszcze królują identyczne stylizacje ze sklepów sieciowych, powoli wraca moda na oryginalność. Jeśli masz już dość mundurków z sieciówek i szukasz swojego stylu, ta książka stanie się Twoim pierwszym krokiem do zmian. Skąd wziąć niepowtarzalne stroje? Możesz kupić je od młodych projektantów, znaleźć w maleńkich stylowych butikach, wyrastających jak grzyby po deszczu na ulicach polskich miast, ale możesz też... po prostu je sobie uszyć! Zwłaszcza że oferta materiałów, nici, dodatków krawieckich i maszyn do szycia także jest ogromna.
Swoją przygodę z nową garderobą rozpocznij z dobrym przewodnikiem — przygotowała go dla Ciebie Ruda, autorka popularnego vloga Cozaszycie.pl.

„Mój poradnik to skrócone i uproszczone porady dotyczące szycia, które pozwolą Ci bez znajomości zaawansowanych technik zasiąść do maszyny i samodzielnie wykreować piękną bluzę, sukienkę, torbę czy spódniczkę. Mam nadzieję, że pomoże Ci on nauczyć się podstaw szycia, pokaże, jak stworzyć własne projekty, a przede wszystkim sprawi, że zakochasz się w szyciu tak jak ja i będziesz chciał dalej zgłębiać ten temat. Miłego szycia!”
Ruda

Do książki została dołączona płyta DVD z tutorialami video do każdego rozdziału.

Z tym przewodnikiem:

nauczysz się podstaw szycia,
wybierzesz odpowiednią maszynę,
dowiesz się, jak przygotować wykrój,
samodzielnie uszyjesz wymarzoną część garderoby.
Siadaj do maszyny!

źródło opisu: http://www.empik.com/co-za-szycie-maksymiuk-szyman...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/co-za-szycie-maksymiuk-szyman...»

Oficjalna recenzja
mantra książek: 2422

Proste jak... ścieg

Szycie stało się modne. Coraz więcej osób kupuje maszynę do szycia, kilka czasopism z wykrojami, z zapałem zaopatruje się w piękne tkaniny i... polega przy pierwszym podejściu. Są też tacy, którzy z powodzeniem uszyją sobie zasłony czy poszewkę, jednak umiejętność krojenia i szycia ubrań stanowi nieosiągalne marzenie. Są też tacy, i ja do tej grupy należałam, którzy uważają, że szycie musi być strasznie trudne, więc nawet nie próbują. Gdy jednak nauczyłam się podstaw, okazało się, że jak z każdą umiejętnością – przy odrobinie praktyki będzie szło coraz lepiej. A sukces jest pewny, gdy tylko trafi się na dobrego nauczyciela.

Anna Maksymiuk-Szymańska jest aktywną vlogerką, projektantką i właścicielką firmy PR, która na swoim vlogu Co za szycie przybliża polskim internautom podstawy szycia. Na kanale YouTube pod tym samym tytułem prezentuje między innymi instrukcje szycia różnych części garderoby i modowe stylizacje. Obserwując jej filmy i czytając poradnik odebrałam ją jako osobę konkretną i jednocześnie pozytywnie zakręconą z ognistymi włosami i zamiłowaniem do kontrastowych wzorów.

Jej książka, Co za szycie. Poradnik szyciowy dla początkujących opisuje krok po kroku jak rozpocząć przygodę z szyciem, poczynając od wyboru maszyny, opisu jej funkcji i użytkowania przez poznanie rodzajów materiałów i wreszcie – jak ściągnąć miarę (by ciuch był idealnie dopasowany do naszych kształtów) plus przykładowe wykroje na bluzę, spódnicę i kilka innych rzeczy. Do książki załączona jest też płyta wideo z tutorialami jak wykonać dany projekt. Autorka otwarcie pisze jakiej marki maszyny poleca, z których sklepów korzysta, więc bardziej konkretnie już chyba się nie da. Poradnik nadaje się dla każdego, kto chce zacząć szyć lub uporządkować wiedzę dotyczącą tematu. Świetne jest też to, że jest to książka napisana przez Polkę, bo brakowało na naszym rodzimym rynku takich pozycji. I jeszcze fakt, że Ruda (jak o sobie pisze) ciągle vloguje – bo jeżeli książka to mało – zawsze można zobaczyć więcej wchodząc na jej kanał.

Anna Kaczmarczyk

ErikoFunabashi | 2017-09-03

Kiedy tę książkę dostałam, byłam osobą, która dopiero uczyła się szyć. Przykre jest to, że tak na prawdę więcej dowiedziałam się z internetu niż z tej książki. Bardziej przystępny okazał się dla mnie instruktaż zrobienia turniury napisany po angielsku, niż wskazówki szycia bluzki z "Co za szycie". Rozdział o tkaninach jest rozczarowująco mało informatywny, nie mówiąc już o tym, że "zdjęcia" mające przedstawiać konkretne tkaniny i dzianiny to często po prostu plamy koloru (np. dżins- prostokąt idealnie czarnego tuszu). Kontrastuje to bardzo ze zdjęciami autorki przy pracy, prezentowanymi przy dziale z wykrojami, które są zaskakująco dobrej jakości. Osobiście wolałabym zobaczyć w książce fakture sztruksu, niż znaleźć zdjęcia pani Maksymiuk-Szymańskiej zajmujące þół strony. To co razi mnie najbardziej jest bylejakość. Wizualnie książka prezentuje się bardzo dobrze, pomysł na formę podawczą jest czytelny, ale wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Książka pełna jest literówek, źle...

Iza Raś | 2016-12-21

Zdecydowanie pozycja warta polecenia osobom, które zaczynają swoją przygodę z szyciem. Wiele podstawowych informacji o maszynach, materiałach, ściegach, itp. Duży plus za oprawę graficzną i zdjęcia Ani w rzeczach, uszytych przez nią na potrzeby książki. Sięgnęłam po nią, bo dzięki vlogu Rudej nauczyłam się sama szyć i nie zawiodłam się na treści, jednak dla kogoś, kto już jest bardziej zaawansowany trochę zbyt podstawowe informacje.

Zinthos | 2016-10-12

Co za szycie-książka, która już w samej nazwie wskazuje, będzie opierała się na szyciu. Jest to idealny poradnik dla osób początkujących, które z szyciem mają bardzo mało wspólnego. Miło się ją czyta, a spora ilość zdjęć pomaga umilić czas. Nie jest to wymagająca lektura, czym bardziej przez małą ilość tekstu sprawnie się ją czyta.

Renax | 2016-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Książka są ciekawa, pełna ilustracji, praktycznych porad i wskazówek przydatnych do szycia.
Z książki naprawdę można się sporo dowiedzieć jak rozpocząć lub udoskonalić swoją przygodę z szyciem i jak być w tej dziedzinie modnym i 'na czasie'.

Nanook | 2016-02-12

Książka dla bardzo uczących się szyć - ludzi którzy jeszcze nic nie szyli, ponieważ dosłownie połowa książki jest wypełniona podstawowymi bzdetami które znajdziemy w każdej instrukcji obsługi maszyny, porównywaniem maszyn dostępnych na rynku (tylko) firmy Janome (kryptoreklama?) co za parę lat już aktualnym nie będzie czy opisami rodzajów stopek, igieł co przecież można poczytać gdziekolwiek w internecie i w każdym sklepie internetowym kupując coś takiego. Pogrubianie objętości książki "miejscem na twoje notatki/wymiary", "tu narysuj swój projekt" sprawia że mam wrażenie jakbym przeglądała jakąś gazetkę dla małych dziewczynek. Rozbawiło mnie niezmiernie jak autorka napisała gdzieś w tekście, że w założeniu chciała na każde prezentowane ubranie, oprócz instrukcji jak samemu wykonać coś na swoje wymiary, chciała stworzyć uniwersalne wykroje dla danych rozmiarów, jednak to przekroczyło jej umiejętności :) To po co się zabiera z pisanie książek? Mam wrażenie, że dla zarobienia kasy bo...

mysza | 2016-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Super poradnik dla każdego, kto zaczyna przygodę z szyciem!
Prosty język, świetna oprawa graficzna, pomocna płyta z nagraniami - uważam, że to strzał w dziesiątkę :)

Adriana Jankowska | 2015-12-16

Wydaje mi się, że to idealny zbiór porad dla początkujących:)

MoznaPrzeczytac | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Od dawna z zainteresowaniem obserwuję działalność wrocławskiej projektantki Anny Maksymiuk-Szymańskiej. Stworzyła ona własną markę odzieżową em em szop, a także pierwszą modową telewizję internetową Babskie TV i pierwszego w Polsce vlog o szyciu, Cozaszycie.pl. W związku z tym, że zainspirowała mnie do rozpoczęcia poznawania świata mody, gdy dowiedziałam się, że napisała swoją pierwszą książkę, postanowiłam po nią sięgnąć.
„Co za szycie” jest poradnikiem stworzonym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z szyciem na maszynie. Dostarcza on wiedzy na temat podstaw szycia, pomaga w wyborze odpowiedniej maszyny, pokazuje jak przygotować wykroje i jak uszyć określoną część garderoby. Do książki dołączona jest płyta DVD z tutorialami video, które wzbogacają i uzupełniają treści w niej zawarte.
Poradnik składa się z ośmiu rozdziałów i można go podzielić na część teoretyczną oraz praktyczną. Pierwszą z nich rozpoczyna kwestia podstawowa, czyli omówienie maszyn, ich poszczególnych...

ania_malecha | 2015-12-10
Przeczytana: listopad 2015

Książka napisana bardzo przystępnym językiem, idealna dla kogoś, kto dopiero zaczyna szyć.