Co za szycie!

Okładka książki Co za szycie! Anna Maksymiuk-Szymańska
Okładka książki Co za szycie!
Anna Maksymiuk-Szymańska Wydawnictwo: Helion poradniki
poradniki
Helion
2015-11-04
2015-11-04
moda krawiectwo szycie

Proste jak... ścieg

Co za bzdura... Gdzie podtytuł "artykuł sponsorowany"? Wydawnictwo sugeruje, że jest adresowane do początkujących, ale chyba nikt tego nie powiedział autorce, plus redaktor zaspał. Jeśli już na wstępie czytam, że muszę wydać na maszynę xxx, bo o innych pani nie pisze, a chwilę dalej dowiaduję się, że niezbędny będzie overlock (bez wyjaśnienia co to jest, i czemu to nie ta sama maszyna co a początku),to chcę się już poddać. Ale nie, dam szansę, bo widzę, że dalej będą "obrazki". No i cóż... Są, przeplatane opowieścią co to jest bębenek, pedał i inne takie. Sucho i bez mydła, to już wolę youtube.

Książka była chyba pisana na kolanie. Na pewno nikt jej nie sprawdzał, opisy konstrukcji to jakaś porażka. Pomysł był super, ale niestety żałuję zakupu. Opisy wykrojów, zawierają mnóstwo błędów, niedomówień, rozmijają się z treścią na płycie. Korekty to ta książka chyba nie widziała. Jak się pisze tego typu poradnik, to powinien jakiś tester najpierw wypróbować, czy da się rzeczywiście coś skonstruować za pomocą zawartych instrukcji. Plus za płytę, ale szkoda, że nie zawsze jest na niej komentarz do wykonywanych czynności. Ciekawe, że również w opisie ich nie ma czasami. Obrazki wykrojów zawarte w książce, są z błędami i nie pokrywają się z obrazami z płyty, a wypadałoby zachować taką spójność.
Cena książki nie jest adekwatna do treści niestety. Dziwię się, że dobre stare książki o szyciu, konstrukcji i modelowaniu nie są wznawiane, tylko wydaje się tego typu sponsorowane buble.

Absolutny must-have dla każdej fanki szycia. Książka napisana bardzo przystępnie, przejrzyście, w logicznej kolejności. Tu wszystko wydaje się łatwe - i jest!
Ja zachwyciłam się dokładnym wytłumaczeniem, jak zdejmować miarę, jakie są rodzaje materiałów, propozycjami rzeczy do samodzielnego uszycia. Porady są użyteczne i bardzo praktyczne, bez okrąglaków, tylko konkrety. Na rynku póki co nie znalazłam lepszej pozycji dla początkujących. Genialna książka!

Kiedy tę książkę dostałam, byłam osobą, która dopiero uczyła się szyć. Przykre jest to, że tak na prawdę więcej dowiedziałam się z internetu niż z tej książki. Bardziej przystępny okazał się dla mnie instruktaż zrobienia turniury napisany po angielsku, niż wskazówki szycia bluzki z "Co za szycie". Rozdział o tkaninach jest rozczarowująco mało informatywny, nie mówiąc już o tym, że "zdjęcia" mające przedstawiać konkretne tkaniny i dzianiny to często po prostu plamy koloru (np. dżins- prostokąt idealnie czarnego tuszu). Kontrastuje to bardzo ze zdjęciami autorki przy pracy, prezentowanymi przy dziale z wykrojami, które są zaskakująco dobrej jakości. Osobiście wolałabym zobaczyć w książce fakture sztruksu, niż znaleźć zdjęcia pani Maksymiuk-Szymańskiej zajmujące þół strony. To co razi mnie najbardziej jest bylejakość. Wizualnie książka prezentuje się bardzo dobrze, pomysł na formę podawczą jest czytelny, ale wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Książka pełna jest literówek, źle przypisanych podtytułów, a często brakuje informacji wcześniej zapowiadanych (przykładowo nagłówek "dzianiny" sugerujący, że zaraz się czegoś o nich dowiemy zaczyna się "tkaniny i dzianiny mamy już w jednym palcu" po czym autorka przechodzi do dywagacji o podszewkach.) Ponadto, gdyby pozbawić książkę zdędnych miejsc na notatki (oraz mało przydatnych zdjęć autorki),byłaby ona o conajmniej 1/3 cieńsza. Bardzo rozczarowałam się tą pozycją, bo w wielu miejscach brzmi ona bardziej jak pamiętnik, lub katalog reklamowy maszyn do szycia firmy Janome niż poradnik.

Zdecydowanie pozycja warta polecenia osobom, które zaczynają swoją przygodę z szyciem. Wiele podstawowych informacji o maszynach, materiałach, ściegach, itp. Duży plus za oprawę graficzną i zdjęcia Ani w rzeczach, uszytych przez nią na potrzeby książki. Sięgnęłam po nią, bo dzięki vlogu Rudej nauczyłam się sama szyć i nie zawiodłam się na treści, jednak dla kogoś, kto już jest bardziej zaawansowany trochę zbyt podstawowe informacje.

Co za szycie-książka, która już w samej nazwie wskazuje, będzie opierała się na szyciu. Jest to idealny poradnik dla osób początkujących, które z szyciem mają bardzo mało wspólnego. Miło się ją czyta, a spora ilość zdjęć pomaga umilić czas. Nie jest to wymagająca lektura, czym bardziej przez małą ilość tekstu sprawnie się ją czyta.

Książka dla bardzo uczących się szyć - ludzi którzy jeszcze nic nie szyli, ponieważ dosłownie połowa książki jest wypełniona podstawowymi bzdetami które znajdziemy w każdej instrukcji obsługi maszyny, porównywaniem maszyn dostępnych na rynku (tylko) firmy Janome (kryptoreklama?) co za parę lat już aktualnym nie będzie czy opisami rodzajów stopek, igieł co przecież można poczytać gdziekolwiek w internecie i w każdym sklepie internetowym kupując coś takiego. Pogrubianie objętości książki "miejscem na twoje notatki/wymiary", "tu narysuj swój projekt" sprawia że mam wrażenie jakbym przeglądała jakąś gazetkę dla małych dziewczynek. Rozbawiło mnie niezmiernie jak autorka napisała gdzieś w tekście, że w założeniu chciała na każde prezentowane ubranie, oprócz instrukcji jak samemu wykonać coś na swoje wymiary, chciała stworzyć uniwersalne wykroje dla danych rozmiarów, jednak to przekroczyło jej umiejętności :) To po co się zabiera z pisanie książek? Mam wrażenie, że dla zarobienia kasy bo książka nie jest warta swojej ceny, rozczarowała mnie a jestem osoba początkującą do której jest kierowana.

Super poradnik dla każdego, kto zaczyna przygodę z szyciem!
Prosty język, świetna oprawa graficzna, pomocna płyta z nagraniami - uważam, że to strzał w dziesiątkę :)

Super poradnik dla każdego, kto zaczyna przygodę z szyciem!

Od dawna z zainteresowaniem obserwuję działalność wrocławskiej projektantki Anny Maksymiuk-Szymańskiej. Stworzyła ona własną markę odzieżową em em szop, a także pierwszą modową telewizję internetową Babskie TV i pierwszego w Polsce vlog o szyciu, Cozaszycie.pl. W związku z tym, że zainspirowała mnie do rozpoczęcia poznawania świata mody, gdy dowiedziałam się, że napisała swoją pierwszą książkę, postanowiłam po nią sięgnąć.
„Co za szycie” jest poradnikiem stworzonym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z szyciem na maszynie. Dostarcza on wiedzy na temat podstaw szycia, pomaga w wyborze odpowiedniej maszyny, pokazuje jak przygotować wykroje i jak uszyć określoną część garderoby. Do książki dołączona jest płyta DVD z tutorialami video, które wzbogacają i uzupełniają treści w niej zawarte.
Poradnik składa się z ośmiu rozdziałów i można go podzielić na część teoretyczną oraz praktyczną. Pierwszą z nich rozpoczyna kwestia podstawowa, czyli omówienie maszyn, ich poszczególnych rodzajów i występujących między nimi różnic. Dowiadujemy się tutaj, na przykład, rzeczy stanowiącej dla mnie całkowitą nowość, a mianowicie czym jest chwytacz wahadłowy i rotacyjny. Scharakteryzowane zostały również konkretne modele maszyn, a wszystko to uzupełnione wskazówkami dotyczącymi tego, na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru między nimi. Następnie opisane zostały podstawowe części maszyny i jej standardowe wyposażenie, a także, krok po kroku, przedstawione jak ją uruchomić i obsługiwać. Praktyczne znaczenie dla osoby początkującej ma wymienienie najczęstszych problemów, które mogą wystąpić podczas szycia i wskazanie ich przyczyn. Autorka omawia również przydatne akcesoria i ich parametry. Pomocne są informacje o tym, jaką dobrać igłę do danego rodzaju materiału, czy jaką nić do danej grubości materiału. Nigdy nie zdawałam sobie sprawy ile można wyróżnić stopek do maszyn. Istnieją więc takie, które służą do wszywania zamków, do obszywania dziurek czy do ściegu overlockowego. A są to tylko przykładowe rodzaje stopek podstawowych! W dalszym fragmencie książki wyjaśnione zostało czym są ściegi i szwy oraz omówiono poszczególne rodzaje tych drugich. Bardzo interesujący jest rozdział poświęcony materiałom, który wskazuje na ich zastosowanie, włókna, z których mogą być wykonane i ich cechy charakterystyczne. Dowiadujemy się tutaj jaka istnieje podstawowa różnica między tkaniną a dzianiną, a jest nią proces produkcji. Podaję jako ciekawostkę:
„Tkanina powstaje poprzez tkanie. Jest to proces, podczas którego przeplatane są ze sobą minimum dwa systemy nitek. Natomiast dzianiny, jak sama nazwa wskazuje, powstają poprzez dzianie. Polega to na formowaniu oczek z jednej lub wielu nitek.”

Pełna recenzja na:

Wydaje mi się, że to idealny zbiór porad dla początkujących:)

Wydaje mi się, że to idealny zbiór porad dla początkujących:)

• Szycie
  • Poradniki
  • Poradniki
  • Hobby
  • 2016

Dodaj cytat z książki Co za szycie!