Proste jak... ścieg

mantra mantra
04.02.2016
Okładka książki Co za szycie! Anna Maksymiuk-Szymańska

Szycie stało się modne. Coraz więcej osób kupuje maszynę do szycia, kilka czasopism z wykrojami, z zapałem zaopatruje się w piękne tkaniny i... polega przy pierwszym podejściu. Są też tacy, którzy z powodzeniem uszyją sobie zasłony czy poszewkę, jednak umiejętność krojenia i szycia ubrań stanowi nieosiągalne marzenie. Są też tacy, i ja do tej grupy należałam, którzy uważają, że szycie musi być strasznie trudne, więc nawet nie próbują. Gdy jednak nauczyłam się podstaw, okazało się, że jak z każdą umiejętnością – przy odrobinie praktyki będzie szło coraz lepiej. A sukces jest pewny, gdy tylko trafi się na dobrego nauczyciela.

Anna Maksymiuk-Szymańska jest aktywną vlogerką, projektantką i właścicielką firmy PR, która na swoim vlogu Co za szycie przybliża polskim internautom podstawy szycia. Na kanale YouTube pod tym samym tytułem prezentuje między innymi instrukcje szycia różnych części garderoby i modowe stylizacje. Obserwując jej filmy i czytając poradnik odebrałam ją jako osobę konkretną i jednocześnie pozytywnie zakręconą z ognistymi włosami i zamiłowaniem do kontrastowych wzorów.

Jej książka, Co za szycie. Poradnik szyciowy dla początkujących opisuje krok po kroku jak rozpocząć przygodę z szyciem, poczynając od wyboru maszyny, opisu jej funkcji i użytkowania przez poznanie rodzajów materiałów i wreszcie – jak ściągnąć miarę (by ciuch był idealnie dopasowany do naszych kształtów) plus przykładowe wykroje na bluzę, spódnicę i kilka innych rzeczy. Do książki załączona jest też płyta wideo z tutorialami jak wykonać dany projekt. Autorka otwarcie pisze jakiej marki maszyny poleca, z których sklepów korzysta, więc bardziej konkretnie już chyba się nie da. Poradnik nadaje się dla każdego, kto chce zacząć szyć lub uporządkować wiedzę dotyczącą tematu. Świetne jest też to, że jest to książka napisana przez Polkę, bo brakowało na naszym rodzimym rynku takich pozycji. I jeszcze fakt, że Ruda (jak o sobie pisze) ciągle vloguje – bo jeżeli książka to mało – zawsze można zobaczyć więcej wchodząc na jej kanał.

Anna Kaczmarczyk