Arcydzieło

Seria: Jej Portret
Wydawnictwo: Rebis

Arcydzieło to niezwykła opowieść o szokującej angielskiej malarce. Esther Glass wpada na diaboliczny i obrazoburczy pomysł. Samą siebie wystawia na sprzedaż w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby‘s. Przez tydzień staje się żywym dziełem sztuki i własnością tego, kto zaoferuje najwyższą cenę. Każdego dnia wciela się w postać innej kobiety ikony sportretowanej przez mistrzów malarstwa. Po kolei staje się: księżniczką duńską Krytyną z obrazu Holbeina, Olimpią sportretowaną przez Maneta, Madonną z goździkami namalowaną przez Rafaela, Madame de Senonnes, którą na płótnie uwiecznił Ingres, Panią Leyland w chwili zadumy utrwaloną przez Whistlera, Isabellą d Este Leonarda da Vinci oraz Judytą z obrazu Klimta. Realizacja tego skandalizującego projektu oznacza dla Esther Glass podróż w głąb siebie, zmierzenie się z nierozwiązanymi problemami życiowymi i koniecznością określenia własnej wartości jako artystki, córki i kobiety.

nellanna | 2013-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Urzekła mnie ta powieść!Wspaniały wykład z historii sztuki, podany w formie lekkiej i niekonwencjonalnej. Przedstawia bardzo wnikliwie świat marszandów, kolekcjonerów sztuki i artystów, atmosferę wernisaży i skandali w środowisku malarzy a jednocześnie to powieść bardzo kobieca. Jej bohaterka wydaje się kobietą sukcesu, ma wszystko. Sławę, pieniądze, powodzenie; moze sie czuć zrealizowaną artystką i wybierać swobodnie partnera pośród atrakcyjnych mężczyzn. Ale... to "ale" jest na deser, jakże przewrotnie schowane w treści! Polecam.

Annette_Cinnamon | 2011-07-10
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 10 lipca 2011
harryczykurt | 2014-01-12
Przeczytana: styczeń 2014

Mam problem z oceną tej książki...
Problem sprzedaży siebie jako dzieła sztuki, a na taki pomysł wpada artystka w tej powieści, mam co do tego wątpliwości.
Natomiast, aby rozbudzić zainteresowanie sztuką na pewno tak, tylko dlaczego ja nie widzę na tych obrazach tego co autorka?

Na pewno nie dla każdego... ja mimo tzw. dłużyzn przeczytałam.

| 2011-01-28

lekki przerost formy nad treścią. sporo wiadomości z zakresu sztuki ( a konkretnie kilku obrazów) ale sama fabuła nie tek dobra i wciągająca jak sugerowałby tytuł

evilly | 2012-02-24
Przeczytana: 17 lutego 2012

Muszę przyznać, że podczas lektury nieraz przyłapałam się na myślach, że pod względem bliskości sztuki i środowiska artystycznego chciałabym być na miejscu głównej bohaterki. Wszelkie opisy dzieł, spotkań artystów i przemyślenia związane ze sztuką pochłaniałam w trymiga, ale już sama historia życia Ester nie zrobiła na mnie aż takiego wrażenia, zaś jej perypetie z Aidanem wywoływały u mnie na przemian irytację i znudzenie. Nie miało to jednak aż tak destrukcyjnego wpływu na całość, dlatego też "Arcydzieło" oceniam jako "bardzo dobre". Myślę, że dla pani Glover był to naprawdę udany debiut.

kawa | 2016-01-28

Natrafiłam na tę pozycję przypadkiem, spodobała mi się okładka. Ale wnętrze też mnie nie zawiodło. Czym jest sztuka, jak daleko można się posunąć, aby przybliżyć ją odbiorcom - bohaterka próbuje sobie odpowiedzieć na te pytania. Tworzy bardzo nietypowe dzieło, które w efekcie jest dziełem życia i rozliczeniem się z niezałatwionymi sprawami.
Przy okazji trochę wiadomości z malarstwa i reprodukcje do obejrzenia.

Zaczęłam dwa lata temu nad morzem i nie zdążyłam skończyć...

kozka | 2016-07-03
Przeczytana: 26 czerwca 2016