Szczurki chwytają życie za ogon

Okładka książki Szczurki chwytają życie za ogon Rafał Witek
Okładka książki Szczurki chwytają życie za ogon
Rafał Witek Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Liczę sobie. Poziom 3 literatura dziecięca
literatura dziecięca
Liczę sobie. Poziom 3
Egmont Polska
2015-09-21
2015-09-21

Ostatnio bardzo przypadkowo królują u nas wczasowe klimaty: a to my oglądamy zdjęcia z wyprawy nad morze, a to bohaterowie przeżywają wakacyjne przygody, miłości, poznają niezwykłe rzeczy, borykają się z wakacyjną „codziennością”. Dziś kolejna lektura doskonale wpisująca się w tę tematykę, ale tym razem bohaterami będą szczurki i mysz. Rodzinie gryzoni zamarzył się odpoczynek. Skąd jednak zdobyć pieniądze? Przecież szczury nie gromadzą niczego. Wszystko, co znajdą zjadają od razu. Na szczęście Norman jest wielkim kolekcjonerem rupieci. Wśród wielu rzeczy ma portfel, który przypadkowo znalazł na parkingu. Ku ich radości dysponują wystarczająco dużą ilością pieniędzy, aby polecieć na wczasy do ciepłych krajów.
Pakowanie się, odprawa, lot – wszystko to pełne jest niespodziewanych wydarzeń. Wyjazd (a raczej wylot) na wakacje wiąże się z załatwieniem paszportów, zrobieniem do nich zdjęć. Długie kolejki - ku zdziwieniu małych bohaterów – niespodziewanie maleją. Ludzie nagle przypominają sobie o innych sprawach i wybiegają z pomieszczeń. A może to widok gryzoni na nich tak wpływa? Ważne, że wszystko udaje się załatwić na czas. Na szczęście na miejscu okazuje się, że warto było się poświęcać. Poza tym szczurkom uda się też spłacić dług wobec ludzi, których zawartość portfela pozwoliła na niezwykłą wycieczkę. Swoich nieświadomych sponsorów poznają po zdjęciach z portfela i wręczają im złoto znalezione na plaży.
Piękną, prostą i zabawną opowieść wzbogacono zadaniami matematycznymi, zagadkami, rebusami związanymi z lekturą, dzięki czemu dzieci chętniej będą rozwiązywać kolejne łamigłówki, dzięki którym mogą rozwinąć koncentrację, spostrzegawczość, intelekt, nauczyć się nietypowego myślenia, poszukiwania nieszablonowych rozwiązań.
Całość jest bardzo dobrze przemyślana, rozplanowana, a do tego wzbogacona interesującymi ilustracjami Daniela de Latour. Szczurki z ilustracji posiadają swój urok i przyciągają dziecięcą uwagę. Zadania opracowane przez Annę Boboryk są interesujące, dostosowane do możliwości uczniów pierwszych klas, a do tego doskonale wkomponowane w fabułę. Na końcu książki znajdziemy niedługą notkę o Norbercie Weinerze.
Wielkim plusem książek z serii „Czytam i główkuję” jest połączenie interesujących tekstów z zadaniami oraz wzbogacenie dzięki pięknym ilustracjom. Duża czcionka zachęca do samodzielnego czytania. Zadania będące kolejnym wyzwaniem pozwalają na zaangażowanie dziecka w ich rozwiązywanie. Prezentowanie realnych problemów, operowanie na przedmiotach znanych dzieciom z życia pozwoli na stworzenie wrażenia potrzebności wykonywania takich ćwiczeń. Do tego czytelnik często może poprawiać bohaterów, dostrzegać, który tylko popisuje się wiedzą oraz umiejętnościami, dostrzegać śmieszność bezmyślnego udzielanie niewłaściwych odpowiedzi. Po zakończeniu każdego zadania młody czytelnik-odkrywca może sobie wręczać medale za zrobione zadania (naklejki zamieszczone na końcu książki) oraz zrobić dyplom poświadczający przejście kolejnego etapu. W ten sposób zachęcamy dziecko do samodzielnego wyznaczania sobie celów, planowania nauki, doceniania własnych sukcesów. Trud czytania i rozwiązywania zostaje nagrodzony możliwością wklejenie sobie kolejnej naklejki, co sprawia, że dzieci odbierają takie zadania jako zabawę. Dobre skojarzenia związane z nauka przekładają się na dalsze sukcesy w szkole.
Książkę z powodzeniem można czytać przedszkolakom. Moja pięcioletnie córka uwielbia opowieści zawarte w czytankach z Egmontu. Za kilka lat będzie mogła czytać je samodzielnie. Niedługa opowieść sprawia, że przedszkolaki w czasie słuchania nie nudzą się. Zabawne zwroty akcji pozwalają na przykucie ich uwagi.
Zdecydowanie polecam wszystkim dzieciom. Dzięki tym książkom nauka będzie przyjemna.

Seria Liczę sobie to nowość wydawnictwa Egmont. Książeczki zostały wydane w trzech poziomach, w wieku od 4-9 lat.

,,Szczurki chwytają życie za ogon" to dość długa opowieść o sześciu szczurach i jednej myszy, które postanowiły wybrać się na wycieczkę. Zanim do tego doszło, musieli udać się do fotografa, wyrobić sobie paszport, a następnie wybrać się w podróż samolotem. Tylko dlaczego nagle byli zawsze pierwsi w kolejkach?

Książka podejmuje takie tematy, jak: liczby i liczenie, orientacja w przestrzeni oraz przyczyna i skutek. Zadania są różnorodne, trzeba dokonywać pomiarów, znajdziemy także labirynt, zadania wymagające liczenia, myślenia, dzielenia, mnożenia, dodawania. Przy większości z nich znajduje się miejsce na obliczenia. Uczeń będzie miał możliwość rozwiązania łamigłówek na zasadzie Sudoku, może także nieco porysować, zabawić się w prawdę, czy fałsz.

Tym razem na końcu w Wielkich umysłach została przytoczona postać Norberta Wienera. Znajdują się tam także naklejki oraz dyplom. ,,Szczurki chwytają życie za ogon" to, moim zdaniem, najciekawsza publikacja z trzech, z którymi miałam okazję się zapoznać. Być może zależy to też od tego, że jest w najwyższym poziomie, przez co jest najbardziej różnorodna.

Moja ocena: 5,5/6

Matematyka jest bardzo ważna, gdyż uczy między innymi logicznego myślenia. Zapamiętanie wzorów matematycznych nie wystarczy. Bardzo ważne jest, by zrozumieć i samemu spróbować znaleźć rozwiązanie, a wówczas zadania zaczynają przynosić coraz więcej radości i pozwalają rozwijać coraz lepiej matematyczne myślenie. W jaki sposób rozpocząć przygodę z królową nauk? Wystarczy wyruszyć na wyprawę z sześcioma szczurkami i jedną myszą.

Seria „Liczę sobie” jest trzypoziomowa i przeznaczona dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat. Poziom trzeci nazwany „Zmierz się ze światem” przygotowany został dla uczniów rozpoczynających naukę. Zawiera ciekawe rysunki i równie interesujący tekst, a także wiele rozwijających zadań i łamigłówek. Przy zadaniach zostało przeznaczone miejsce na własne obliczenia oraz w niektórych przypadkach również na pomocnicze rysunki.

W trakcie opowieści poznacie rodzinkę szczurków i jedną mysz, a każda z postaci jak to zazwyczaj bywa różni się od pozostałych znacznie. O przygodach opowiada Ząbek i przedstawia pozostałe postacie w sposób zabawny i ciekawy. Nie można zapomnieć jeszcze o złośliwym kocie Kaprawe Oczko. Poznając przygody całej rodzinki, dziecko napotyka na różne zadania związane z opowiadaną historią. Raz można wskazać drogę szczurków w kanałach, następnie dopasować opisy do konkretnych postaci, czy też obliczyć, która oferta wyjazdu jest najatrakcyjniejsza. Książka jest usiana przeróżnymi ćwiczeniami i ilustracjami. Na końcu czeka ciekawa notka dotycząca jednego z wielkich umysłów matematycznych, czyli Norberta Wiener. Nie zabrakło interesujących naklejek, z których część stanowią medale do umieszczenia w oznaczonych miejscach w książeczce. Jest także dyplom.

„Szczurki chwytają życie za ogon” to rewelacyjny pomysł na rozwijanie przez dziecko zdolności matematycznych poprzez zabawę, ciekawość, zagadki i zadania. To moje pierwsze spotkanie z serią „Liczę sobie” i uważam, ze została przygotowana w sposób przemyślany i barwny. Interesująca opowieść została połączona z paletą zadań przedstawionych w sposób dostosowany do wieku odbiorców i prowadzi do rozwoju matematycznego myślenia. Zachęcam do sięgnięcia po tę serię. Może stanowić dobry pomysł na prezent dla dziecka.

Autorem opowiadania jakie się w nim znajduje jest Rafał Witek a ilustratorem Daniel de Latour. Dla odważnych przygotowano tu różnorodne zadania, często z treścią, rachunki, dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Na końcu książeczki dzieci poznają sylwetkę wielkiego umysłu Norberta Wienera. Lektura nie jest przesadnie kolorowa jak na niższym poziomie ale grafika jest równie ciekawa, zadania natomiast adekwatne do umiejętności drugo-trzecioklasistów. Uważam, że jest to naprawdę warty uwagi i polecenia najmłodszym tytuł.
Na samym końcu książeczki znajduje się dyplom oraz naklejki i medale stanowiące rodzaj nagrody za przebrnięcie przez wszystkie z zadań ;)
Cała seria zrobiła na mnie dobre wrażenie i jestem ciekawa jakież to kolejne tytuły wzbogacą ją w przyszłości a póki co zachęcam do zainteresowania tymi najnowszymi, które dopiero co ukazały się na rynku ;)

• Przeczytane w 2016r.
  • Książeczki córeczki
  • 17. NAUKA CZYTANIA POZIOM 3
  • 2017
  • A. DWA EGZEMPLARZE

Dodaj cytat z książki Szczurki chwytają życie za ogon