Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ag2S

Przeczytajcie, a dowiecie się, że zwierzęta znają się nawet na astronomii! Kontynuacja bestsellerowej książki "Dlaczego oczy kota świecą w nocy?" Książka Doroty Sumińskiej "Dlaczego oczy kota świecą w nocy?" stała się jedną z najbardziej ulubionych lektur edukacyjnych, które w ubiegłym roku pojawiły się w księgarniach. Piękną książkę ilustrowaną przez Joannę Żyro polubiły dzieci, rodzice i...

Przeczytajcie, a dowiecie się, że zwierzęta znają się nawet na astronomii!

Kontynuacja bestsellerowej książki "Dlaczego oczy kota świecą w nocy?" Książka Doroty Sumińskiej "Dlaczego oczy kota świecą w nocy?" stała się jedną z najbardziej ulubionych lektur edukacyjnych, które w ubiegłym roku pojawiły się w księgarniach. Piękną książkę ilustrowaną przez Joannę Żyro polubiły dzieci, rodzice i dziadkowie. Wspólna zabawa w odkrywanie tajemnic zwierząt tak się podobała czytelnikom, że powstał tom drugi: "Dlaczego hipopotam jest gruby?"
Czy to prawda, że niektóre zwierzęta mają błękitną krew?
Czy hipopotam jest kuzynem wieloryba?
Jaki ssak znosi jajka i dlaczego pijawka ma 32 mózgi!
Kilkadziesiąt nowych pytań i odpowiedzi. Idealna lektura dla dzieci, które lubią wiedzieć więcej. I dla rodziców, którzy chcą przekazać swoim pociechom miłość i szacunek do przyrody.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Fragment książki

Oficjalna recenzja
kako książek: 98

Zwierzyniec dla ciekawskich

Niezmierzone są dwie rzeczy – wszechświat i dziecięca ciekawość. Tak chciałoby się czasem rzecz, parafrazując słynną wypowiedź Alberta Einsteina. Z pewnością wiedzą coś o tym rodzice i opiekunowie dzieci wkraczających w etap zadawania nieskończonej ilości pytań. Kto? Co? Dlaczego? Jak to działa? Chcecie wybrnąć z tego cało a przy okazji nauczyć dziecko (i siebie) naprawdę interesujących rzeczy? Cóż, warto zatem zaopatrzyć się w przyjazną i merytoryczną pomoc naukową.

Tu z pomocą przychodzi Dorota Sumińska. Dziennikarka, lekarz weterynarii, autorka poczytnych książek m.in. o zwierzętach domowych. Jedną z nich jest – wydana w 2015 roku a bardzo dobrze przyjęta przez najmłodszych czytelników – pozycja o wdzięcznym tytule „Dlaczego oczy kota świecą w nocy?”. Opowieść o tytułowym hipopotamie to jej kontynuacja. Czego możemy się po niej spodziewać?

Najnowsza książka Doroty Sumińskiej ma formę zbioru pytań i odpowiedzi. Zakres pytań jest szeroki a tematyka obejmuje nie tylko ciekawostki ze świata zwierząt, ale i np. podstawowe tematy związane z budową i funkcjonowaniem ludzkiego ciała. Stąd, obok zabawnych pytań o zapach skunksa czy skręt świńskiego ogonka pojawiają się tak poważne kwestie jak skład ludzkiej krwi czy różnice pomiędzy płciami. Kolejne tematy pojawiają się na zasadzie logicznych skojarzeń. Przykładowo, po udzieleniu odpowiedzi na pytanie „Dlaczego panom rosną wąsy i broda?”, autorka śpieszy z wyjaśnieniem intrygujących kwestii typu „Dlaczego wujek jest łysy?” i „Czy są też łyse zwierzęta?”.

Część pytań może pomóc w wyjaśnieniu najmłodszym zachowań psów, kotów i innych udomowionych zwierząt. Inne tematy pomagają z kolei oswoić dziecięce strachy („Czy nietoperze wkręcają się ludziom we włosy?”) i obalić mity związane ze zwierzętami często błędnie uznawanymi za niebezpieczne (zaskrońce). Znajdą się też wątki pomocne w wyjaśnieniu podstawowych zasad higieny i funkcji ciała („Dlaczego burczy mi w brzuchu?”).

Generalnie, treść odpowiedzi zawiera solidną dawkę wiedzy podaną w sposób przyjazny, mocno humorystyczny a przy tym wyczerpujący. Warto jednak podkreślić, że część zwrotów (hemoglobina, hibernacja, receptory, feromony) – chociaż wytłumaczona w sposób zrozumiały – może wymagać dalszych, nieco głębszych wyjaśnień ze strony dorosłego. Najlepszą opcją dla młodszych czytelników byłoby więc wspólne czytanie z rodzicem.

Polecam podkreślając, że lektura jest wciągająca a zakres wiedzy tak szeroki, że i sami dorośli mogą się czegoś przy okazji nauczyć. Przykład? Jeśli nie wiecie czym pachnie olej bursztynowy, kim jest protel i jak długo żyją rurkoczułkowce – warto pokusić się o wspólne czytanie z dzieckiem i poszerzenie swojej wiedzy. Pewnym jest to, że nie będzie to czas stracony.

Katarzyna Pryga

Kotkad | 2019-03-29
Przeczytana: 29 marca 2019

Wyzwanie na marzec zmotywowało mnie do przeczytania całości tej książki. To jest jedna z lektur których dzieciom za jednym razem się nie przeczyta bo zbyt obszerna, zbyt dużo informacji naraz. Dla nas jednak w sam raz. Następnym razem jak dziecko spyta mnie czy żaba ma zęby to nie odpowiem że nie. Będę wiedziała gdzie szukać odpowiedzi na pytania czy są gołe zwierzęta, czy struś chowa głowę w piasek, dlaczego świnka ma zakręcony ogon. Są tu na pewno rzeczy dla nas dorosłych oczywiste ale też kilka mnie zaskoczyło. Ogólnie bardzo pouczająca lektura, a dodatkowo napisana prostym językiem. Polecam

książek: 2073
LenaU | 2017-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Pani Sumińska powinna zaliczać się do moich ulubionych autorek. Wiedza jaką posiada a zwłaszcza sposób w jaki ją przekazuje stawia ją na piedestale. Przedmiotowa książka wciągnęła naszą rodzinę bezwzględnie i bez wyjątku. Nawet zaczytany we własnej lekturze Tata jedno ucho miał skierowane w czytane na głos teksty. Dzieci były zafascynowane informacjami, jakich się dowiadywały. A że są ciekawskimi istotami i interesują się przyrodą, część informacji już posiadali i chętnie szerzej się w tej kwestii wypowiadali. Wspaniała lektura na wieczorne miłe chwile. Twórcza, z pomysłem, mądra oraz dostosowana słownictwem i formą do średnio młodego czytelnika.

Justyna_78 | 2017-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Jest to nasz pierwsza książka Pani Doroty (moja i syna) i na pewno nie ostatnia.
Zainteresuje nie tylko dzieci ale również ich rodziców.
Często pojawiają się tak zaskakujące odpowiedzi, że nawet ja nie znałam na nie odpowiedzi i dziecko ma teraz nade mną przewagę ;) on wie już coś mając 6 lat czego ja nie wiedziałam mając prawie 40 ;)) czyż trzeba jeszcze kogoś zachęcać? hmm? Polecam i napewno przeczytamy "Dlaczego oczy kota świecą w nocy?"
Z tej książeczki możecie dowiedzieć się m.in. Dlaczego ślimak wydziela śluz, Dlaczego bocian stoi na jednej nodze, Dlaczego leniwiec jest leniwy, Co jedzą dżdzownice, Czy żaba zębata ma zęby i inne ciekawostki.
I dobrze że wydawca dodał notkę że w książce znajdują się "SEKRETY NIE TYLKO DLA ZWIERZĄT" bo zdziwiłabym się widząc pytanie Po co panom wąsy i broda albo Co znaczy słowo "ekologiczny" lub "Dlaczego burczy mi w brzuchu gdy jestem głodny?"

nieperfekcyjnie | 2016-09-03
Przeczytana: 12 lipca 2016

Człowiek to dociekliwa istota, która nieustannie poszukuje odpowiedzi na różnorodne pytania. Niektóre z nich wydają się tak niezwykłe, iż ciężko jest odnaleźć konkretną odpowiedź, zaspokajającą ciekawość. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak skorzystanie z fachowej wiedzy, a kto może więcej wiedzieć o zwierzętach, niż kobieta będącą lekarzem weterynarii oraz psychologiem zwierzęcym, a do tego prowadząca radiowe i telewizyjne programy o naszych mniejszych przyjaciołach?

Dorota Sumińska wychodzi naprzeciw dziecięcym i rodzicielskim oczekiwaniom, zaspokajając potrzebę informacji poprzez stworzenie wspaniałej książki "Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt". To skarbnica wiedzy na temat świata zwierząt, otaczającej przyrody, a także ludzkiej natury. Starszaki mogą czytać tę książkę samodzielnie, za to maluchy będą potrzebowały pomocy dorosłych - zarówno w poznawaniu odpowiedzi, jak i...

książek: 2090
Mlg | 2016-08-21
Na półkach: Przeczytane, Y: 2016, X: Zwierza
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Fantastyczna! Jak myślicie, czy żaby zębate mają zęby? A czy gryzoń golec żyje jak mrówka? I czy jest naprawdę goły? A czy słyszeliście o protelach? A jaki to ptak „wzbija się tak wysoko jak latają samoloty i spada wirującym korkociągiem, by w ostatniej chwili znów poderwać się w górę”? - a wszystko to po to by zaimponować swojej wybrance. Które zwierzaki podglądamy, aby rozpoznać rośliny, które leczą? Myślę, że po przeczytaniu tej książeczki żadne dziecko nie przejdzie obojętnie obok królika w klatce (a przynajmniej taką mam nadzieję…).

Ciepło i mądrze napisana książka, w paru miejscach w delikatny sposób udało się autorce zwrócić uwagę na niedolę zwierząt, której jesteśmy sprawcami.

_fantasquemagorie_ | 2016-08-11
Na półkach: Przeczytane, Dobry wybór, 2016
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Ostatnimi czasy, gdy mam ochotę zresetować mózg po cięższej lekturze lub gdy synapsy przegrzewają się od temperatur za oknem, jednym słowem, gdy nachodzi mnie ochota na lekturę "lekką, łatwą i przyjemną", wolę sięgnąć po dobrą książkę dla dzieci niż produkty literaturopodobne, pozycjonowane na rynku wydawniczym jako „książka na wakacje”. W konsekwencji powyższego, w moje czytelnicze macki wpadła ostatnio książeczka Doroty Sumińskiej (weterynarza [-arki?] i psychologa[-ożki?] zwierzęcego[-ej?], która swego czasu prowadziła [nie wiem, czy wciąż prowadzi] superfajne audycje o zwierzakach w I Programie Polskiego Radia oraz na antenie Radia TOK FM).

Autorka odpowiada w niej na całą masę pytań, a są to pytania dotyczące rodzimego podwórka (co jedzą wrony, czy jaskółki rzeczywiście przepowiadają pogodę, dlaczego ludzie albo psy nie znoszą jajek, po co drzewom spadają liście jesienią, dlaczego pchły nie dość, że gryzą to jeszcze skaczą, dlaczego nad owocami latają muszki), ale również...

wiech | 2016-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2016

Cudowna książeczka. Dla dzieci… i dorosłych.
Zaskakujące nowinki ze świata zwierząt. Mnóstwo ciekawych pytań i odpowiedzi, które zachwycą ciekawskiego malucha. A niejednego dorosłego zaskoczą. Wprawią w zdumienie. Napisana żartobliwym językiem, z zabawnymi ilustracjami.
Wspaniała książeczka… i wspaniała Dorota Sumińska. Proszę o więcej takich książek.

cymelium | 2016-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2016

Lektura tej książki to czysta przyjemność. Obie z córką byłyśmy zachłanne wiadomości, które są w niej zawarte. To, że moja latorośl słuchała z otwartą buzią i domagała się czytania, jest normalne i bezdyskusyjne. Ale ja też czasami miałam otwartą buzię i tylko wymykały mi się stwierdzenia - hmmm tego nie wiedziałam, aaaa to dlatego....
Wszystko napisane prostym i dowcipnym językiem. Krótko, zwięźle i na temat - rzec by można
Polecamy

jakub | 2016-06-18
Przeczytana: 25 maja 2016

świetna książka z zabawnymi obrazkami można zniej się dużo dowiedziedz

ilo99 | 2016-06-02
Na półkach: Dla dzieci, Przeczytane

Książka w zamierzeniu ma odpowiedzieć na pytania, które stawiają dorosłym dzieci. I rzeczywiście to robi, ale... Po pierwsze te wyjaśnienia są za poważne lub za skomplikowane dla małego czytelnika, takiego w wieku przedszkolnym. W tym wypadku niezbędna będzie redakcja rodzica i uproszczenie wypowiedzi pani Sumińskiej. Poza tym czasami autorka odwołuje się do wyglądu zewnętrznego zwierzęcia i nie byłoby problemu, gdyby książkę ilustrowały zdjęcia. Niestety, są to rysunki, zresztą bardzo przyjemne dla oka, lecz niestety, bynajmniej nie pomogą nam wytłumaczyć czym różni się wrona od gawrona lub dlaczego żeneta jest podobna do kota. A czasami ich po prostu brak, jak w przypadku żaby zębatej, czy mysikrólika. Trzeba będzie sięgnąć do atlasu zwierząt lub poprosić o pomoc wujka Internet. Moim zdaniem ta pozycja świetnie się nadaje dla uczniów początkowych klas szkoły podstawowej, a duże litery powinny zachęcić ich do samodzielnego czytania. A może nawet skłoni ich do poszerzenia swojej...