Książka Roku 2018

Martin Bormann. Hitlers Vollstrecker
Bartosz Nowacki, historia
literatura faktu
Ag2S

Biografia alter ego Hitlera, najbardziej wpływowej osoby III Rzeszy. Martin Bormann był jednym z najbardziej znienawidzonych funkcjonariuszy nazistowskich. Jako szef Kancelarii Partii NSDAP w randze ministra Rzeszy i prywatny sekretarz Hitlera, budził strach wśród ministrów, gauleiterów, urzędników, sędziów i generałów. Był alter ego Hitlera i jego człowiekiem cieniem od brudnej roboty, z...

Biografia alter ego Hitlera, najbardziej wpływowej osoby III Rzeszy.

Martin Bormann był jednym z najbardziej znienawidzonych funkcjonariuszy nazistowskich. Jako szef Kancelarii Partii NSDAP w randze ministra Rzeszy i prywatny sekretarz Hitlera, budził strach wśród ministrów, gauleiterów, urzędników, sędziów i generałów. Był alter ego Hitlera i jego człowiekiem cieniem od brudnej roboty, z zimną obojętnością decydował o losie milionów ludzi. Obsesyjny biurokrata kierował hitlerowskim aparatem terroru i zbrodni na tyle efektywnie, że stał się sekretnym władcą Niemiec. Był osobowością otoczoną tajemnicami – w życiu, a zwłaszcza po śmierci. Po samobójstwie Hitlera początkowo wszelki ślad po nim zaginął. W październiku 1946 r. został zaocznie skazany na śmierć przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze. W 1972 r. w Berlinie znaleziono jego szkielet. Ustalono, że 2 maja 1945 r. sięgnął po kapsułkę z trucizną.
Volker Koop pokazuje, jak wielki był wpływ osobowości Bormanna na niszczycielski reżim narodowo-socjalistyczny. Liczne, udostępnione dopiero niedawno dokumenty pozwoliły autorowi na napisanie od nowa biografii najwierniejszego wasala Hitlera. Volker Koop unaocznia czytelnikowi pełnię władzy i zupełny brak skrupułów działającego w cieniu Hitlera jednego najbardziej wpływowych przywódców Trzeciej Rzeszy.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Marcin Kowalczyk | 2016-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2016

"Bormann"- nie jest standardową biografią. Mamy tu do czynienia raczej ze studium sylwetki.
Opisywana postać nie pisała dzienników tak, jak inni nazistowscy dygnitarze. Stąd kłopoty z dotarciem do bardziej szczegółowych informacji. Na szczęście Bormann wydawał mnóstwo okólników i pisał listy do żony. Na nich w większości oparł się autor.
Po bardzo krótkim rysie historycznym i muśnięciu „przed partyjnych lat” Bormanna Volker Koop przechodzi do opisu „jak to się stało?” Mamy wszystkie stopnie budowania potęgi „pierwszego po Hitlerze”. Możemy się przekonać jakie mechanizmy działały w nazistowskim systemie władzy.
Jak już zrozumiemy „jak on to zrobił”, będziemy analizowali poglądy i zachowania. Tutaj nie ma kompromisów. Każdy z rozdziałów jest bardzo dokładny i poparty cytatami z oryginalnych dokumentów.
Na koniec mamy „zmierzch potęgi” i wyjaśnienie zagadki, co się stało z bohaterem książki.
Całość zamykają przypisy, aneksy, wykaz skrótów i osób.
Książkę czyta się bezproblemowo,...

eR_ | 2016-01-11
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 09 stycznia 2016

II wojna światowa, to temat, który od lat fascynuje twórców filmów i seriali.Również pisarze, mają wiele do powiedzenia w tym temacie, starając się przedstawić tamte wydarzenia, tak, aby zrozumieć, co skłoniło ludzi,do tego, że doprowadzono do pożogi, która pochłonęła tyle istnień.
"Bormann, pierwszy po bestii", to jedna z takich pozycji.

Martin Bormann, po ucieczce Hessa do Wielkiej Brytanii, został głównym sekretarzem Hitlera i podsycał jego oderwanie od rzeczywistości, równie szaleńczymi wizjami przyszłości"Wielkiej Rzeszy".
Był jedną z niewielu osób, które były obecne w bunkrze, w pamiętną noc, gdy dyktator
popełnił samobójstwo, wraz ze swoją towarzyszką.
Był także osobą, która wymieniona została w testamencie Hitlera, jako jeden z głównych przywódców Rzeszy, po zakończeniu wojny.
Ostatni raz Martina widziano w maju 1945 roku, potem ślad po nim zaginął.
Dopiero po latach odkryto szkielet, który, ponad wszelką wątpliwość należał do Bormanna.Jego szczątki spalono, a prochy...

Kasiek m | 2016-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2016

IM8 | 2018-12-08
Na półkach: Biografia, Przeczytane
Przeczytana: 08 grudnia 2018

Volker Kroop jest niemieckim historykiem i autorem książek popularnonaukowych. Ponieważ wcześniej przeczytałam kilka jego książek, które uznałam za bardzo dobre postanowiłam sięgnąć po kolejną: „Bormann. Pierwszy bo bestii”. Bohater książki to „numer 2” po Hitlerze, jego najbardziej zaufany człowiek, można go nazwać „szarą eminencją”, który przyprawiał o ból głowy m.in. Goebbelsa cyt.: „Herostrates i nieudany Mesjasz, błazen drugim człowiekiem po Führerze – Führer rozwiązuje urząd zastępcy Führera i zakłada Kancelarię Partii, której szefuje Bormann.”
Człowiek, który byśmy dzisiaj powiedzieli, że okręcił sobie Hitlera wokół palca. Znalazł dobry sposób, aby być niezastąpionym, a przy tym zyskać, jak najwięcej dla siebie. Zresztą to cecha wielu ludzi z otoczenia Hitlera, którzy wykorzystywali sytuację i dorabiali się ogromnych majątków.
Mimo, że książka jest gruba, to czyta się ją łatwo i przyjemnie. Dużą wartością jej jest to, że zawiera sporo fragmentów z pamiętników, czy listów...

Grzybek | 2016-08-15
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Nie jest to typowa biografia pełna szczegółów z życia prywatnego bohatera. To raczej zapis życia zawodowego Martina Bormanna. I jest to zapis wstrząsający. Z książki wyłania się bowiem obraz człowieka opętanego faszyzmem, który wtłacza zbrodniczy system w biurokratyczne ramy urzędowania. Tysiące okólników, rozporządzenia i walki o wpływy z każdym, kto stanął mu na drodze. Szaleństwo Bormanna było tym większe, im bliższy był koniec wojny. Tyleż wstrząsające co i groteskowe są walki o władzę i opracowywanie kolejnych dokumentów w sytuacji, kiedy alianci stali praktycznie u wrót Berlina.

Szymon | 2016-12-13
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Lepiej napisaną biografią Bormanna jest książka Joachena Von Langa.

werk | 2019-01-12
Makabi | 2018-08-04