Bormann. Pierwszy po bestii

literatura faktu
Bartosz Nowacki
Oblicza zła
Bartosz Nowacki historia

Słaba pozycja. Przeczytałem mniej więcej 1/4 - nuda, niestety.
Książka jest chaotyczna i stanowi zbiór zebranych bez jakiegoś logicznego klucza, powtarzających się, opinii o Bormannie.
Szkoda czasu.

Można powiedzieć, że postać Martina Bormanna, w porównaniu do innych dygnitarzy nazistowskich takich jak Himmler czy Goebbels, pozostaje w cieniu. Był praktycznie nieobecny w życiu publicznym. Nie przemawiał na wiecach, nie pisał żadnych dzienników, rzadko komu się zwierzał ze swoich problemów. Pomimo tego, był człowiekiem, na którego musieli uważać wszyscy w III Rzeszy....

Volker Kroop jest niemieckim historykiem i autorem książek popularnonaukowych. Ponieważ wcześniej przeczytałam kilka jego książek, które uznałam za bardzo dobre postanowiłam sięgnąć po kolejną: „Bormann. Pierwszy bo bestii”. Bohater książki to „numer 2” po Hitlerze, jego najbardziej zaufany człowiek, można go nazwać „szarą eminencją”, który przyprawiał o ból głowy m.in....

Lepiej napisaną biografią Bormanna jest książka Joachena Von Langa.

Nie jest to typowa biografia pełna szczegółów z życia prywatnego bohatera. To raczej zapis życia zawodowego Martina Bormanna. I jest to zapis wstrząsający. Z książki wyłania się bowiem obraz człowieka opętanego faszyzmem, który wtłacza zbrodniczy system w biurokratyczne ramy urzędowania. Tysiące okólników, rozporządzenia i walki o wpływy z każdym, kto stanął mu na drodze....

"Bormann"- nie jest standardową biografią. Mamy tu do czynienia raczej ze studium sylwetki.
Opisywana postać nie pisała dzienników tak, jak inni nazistowscy dygnitarze. Stąd kłopoty z dotarciem do bardziej szczegółowych informacji. Na szczęście Bormann wydawał mnóstwo okólników i pisał listy do żony. Na nich w większości oparł się autor.
Po bardzo krótkim rysie...

Na półkach: , , , ,

II wojna światowa, to temat, który od lat fascynuje twórców filmów i seriali.Również pisarze, mają wiele do powiedzenia w tym temacie, starając się przedstawić tamte wydarzenia, tak, aby zrozumieć, co skłoniło ludzi,do tego, że doprowadzono do pożogi, która pochłonęła tyle istnień.
"Bormann, pierwszy po bestii", to jedna z takich pozycji.

Martin Bormann, po ucieczce Hessa...

• Biografie
  • Historia