Hitler. T.1 (1889-1936): Hybris

Cykl: Hitler (tom 1) | Seria: Historia
Wydawnictwo: Rebis
Hitler 1889-1936. Hubris
9788371209277

Pierwszy tom monumentalnej, znakomicie udokumentowanej biografii Hitlera Należy wskazać na te elementy, które czynią książkę Iana Kershawa lekturą obowiązkową dla każdego, kto chce nie tylko wiedzieć, jak było, ale i zrozumieć, dlaczego imię Hitlera jest - tak jak i Stalina - znamieniem i synonimem hańby Europy XX wieku. Bo choć pytanie o Hitlera było stawiane niemal od początku jego...

Pierwszy tom monumentalnej, znakomicie udokumentowanej biografii Hitlera

Należy wskazać na te elementy, które czynią książkę Iana Kershawa lekturą obowiązkową dla każdego, kto chce nie tylko wiedzieć, jak było, ale i zrozumieć, dlaczego imię Hitlera jest - tak jak i Stalina - znamieniem i synonimem hańby Europy XX wieku. Bo choć pytanie o Hitlera było stawiane niemal od początku jego politycznej kariery, po wojnie i pod koniec wieku, to jednak dzieło Iana Kershawa jest dziełem nowym i ważnym. Książka Iana Kershawa ma wielką zaletę: ustosunkowuje się do tych interpretacji roli Hitlera, które powstały przed jej napisaniem. A trzeba mieć świadomość, że fenomen Hitlera objaśniany był bardzo rozmaicie, nie tylko wówczas, gdy Hitler żył i działał. Także historycy, którzy zajęli się nim po klęsce Trzeciej Rzeszy, nie mieli prostej odpowiedzi na pytanie, jaką rolę pełniła osoba Hitlera w dziejach dwudziestowiecznej Europy? - Ze wstępu do wydania polskiego

Niepodważalną wartością tej pracy jest konsekwencja, z jaką budowany jest wizerunek Hitlera nie jako wcielenia jakiejś nadnaturalnej złej siły, która wtargnęła w historię z innego wymiaru, ale jako postaci całkowicie naturalnego pochodzenia - zła, bez wątpienia, ale historycznego zła. - "Publishers Weekly"

Oto trafia do rąk czytelnika polskiego książka niezwykła. Jest to pierwsza tak wyczerpująca biografia Adolfa Hitlera, uwieńczona sukcesem próba oceny osobistej roli tej postaci w całościowej analizie systemu nazistowskiego.

Nowatorska w podejściu autora jest próba wskazania, co w procesie prowadzącym do powstania Trzeciej Rzeszy i w jej tragicznej historii było dziełem Hitlera i wynikiem jego talentów i cech charakteru, a co było skutkiem strukturalnych i politycznych problemów, a także działań innych ludzi. Autor drobiazgowo i z wielką przenikliwością odtwarza warunki, które umożliwiły wyniesienie Hitlera, ukazuje jego metamorfozę z ponurego fanatyka, "dobosza" uparcie wybijającego w monachijskich piwiarniach rytm nienawiści, w inspiratora niesławnie przegranego puczu, a w końcu w wodza ruchu, który ujarzmił naród niemiecki.

Wielkim atutem tej książki jest to, że Autor korzystał z nieznanych dotychczas źródeł, m.in. z nie publikowanych fragmentów Dzienników Goebbelsa Hitler Iana Kershawa to monumentalne, znakomicie udokumentowane dzieło, które jest i jeszcze długo pozostanie najlepszą biografią. Tom pierwszy obejmuje lata 1889-1936.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Michał Kowalski | 2014-03-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 17 marca 2014

Zdecydowanie najlepsza biografia Hitlera jaka ukazała się do tej pory. Największą, moim zdaniem, zaletą tej książki jest przedstawienie początkowego okresu życia, a potem procesu dochodzenia Hitlera do władzy w szerokim kontekście społeczno-gospodarczym zarówno Niemiec, jak i całej Europy. Pomimo tego, że książka utrzymana jest w standardach i stylu historycznej, naukowej pracy, czyta się ją bardzo dobrze. Podsumowując, pozycja obowiązkowa dla wszystkich osób interesujących się historią tego okresu.

marcjn | 2013-12-25

Monumentalny początek biografii jednego z największych zbrodniarzy w dziejach. Hitler w opisie Kershawa jawi się jako nadzwyczaj żałosna, pochłonięta przez swoją nienawiść postać, jednocześnie zaś jako doskonały propagandzista zdolny narzucać swoje zdanie tłumom. Autor jak sam piszę nie dostrzega żadnej wielkości w Hitlerze, według niego austriacki malarzyna zawdzięcza swoje wyniesienie raczej okolicznościom i niedocenianiu go przez innych niż własnym talentom, jednakże nie do końca, co oczywiste Hitler nie mógł być nieudacznikiem. Był tylko i aż zdolnym do wszystkiego demagogiem wyniesionym wysoko przez okoliczności i własny mit, w który koniec końców uwierzył.
Sama książka jest napisana zrozumiałym i nie nazbyt akademickim językiem, nie ma żadnych trudności ze zrozumieniem co autor miał na myśli.

Konrad | 2012-10-15
Przeczytana: kwiecień 2003

Niestety; zbyt akademickie, nie jestem historykiem
Po 100-tej stronie mozna się zmęczyć.

Niebieskieoprawki | 2016-03-21

Jedna z lepszych biografii Hitlera, bardzo aktualna. Przede wszystkim jest szczegółowa i chronologicznie napisana. Czytelnik nie gubi się w treści, nie ma potrzeby wspomagać się innymi pozycjami naukowymi. Jednak nagromadzenie faktów w połączeniu z językiem naukowym powoduje, że książka jest chwilami męcząca.

Ewa | 2015-10-09

Najlepsza biografia jednego z największych zbrodniarzy w dziejeach ludzkości. Doskonałe studium psychologiczne i wnikliwa analiza postaci oraz towarzyszącego jej środowiska.

analfabetix | 2012-09-12
Przeczytana: wrzesień 2012

Świetna biografia, choć wydaje mi się, że postawa Autora jest zbyt zachowawcza, jakby brakowało mu odwagi.

Henry Rackham | 2011-02-03

Trudna, ale warto przeczytać. Poznajemy nie tylko życie zbrodniarza, ale także całe tło europejskie

FisherKing | 2012-02-20
Przeczytana: lipiec 2002

Według mnie najlepsza biografia Hitlera na Polskim rynku wydawniczym.
Polecam.

tyrmand | 2016-11-06