Księżniczka Amelka i jej pies

Okładka książki Księżniczka Amelka i jej pies Aleix Cabrera
Okładka książki Księżniczka Amelka i jej pies
Aleix Cabrera Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada Cykl: Księżniczki kochają zwierzęta (tom 2-4) Seria: Księżniczki kochają zwierzęta [Adamada] opowieści dla młodszych dzieci
36 str. 36 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Księżniczki kochają zwierzęta (tom 2-4)
Księżniczki kochają zwierzęta [Adamada]
El perro de la princesa Nika
Wydawnictwo Adamada
2015-01-01
2015-01-01
36 min.
9788374206341
Natalia Wiśniewska
Księżniczka Amelka pies Adamada

Jakiś czas temu prezentowałam Wam inną książkę autorstwa Alex Cabrery - ,,Księżniczka Lena i jej chomik". Dziś zapraszam Was na opowieść o innej księżniczce.

Pewnego dnia ciocia podarowała Amelce pieska, z czego dziewczynka początkowo bardzo się ucieszyła. Nie umiała się jednak nim zajmować, więc jej początkowa fascynacja szybko się ulotniła i pozostał tylko żal do pieska o to, ze niszczy jej ubrania, buty, wszystko ślini i się kłaczy. Amelka postanowiła się go pozbyć...

Książeczka w prosty i oczywisty sposób ukazuje, do czego może prowadzić posiadanie niechcianego zwierzątka, które otrzymamy w ramach niezapowiedzianego prezentu. Pół biedy, jeśli takie zwierzę odda się później do schroniska. Niestety, często słyszymy o przypadkach zabicia psa/kota, utopieniu, przywiązaniu do drzewa na pewną, barbarzyńską śmierć. Uważam za wielki plus fakt, że autorka wspomina o tym, co mogą zrobić ludzie z niechcianym zwierzakiem.

Na końcu znajduje się poradnik opieki nad psem, a także kilka słów o tym, co to znaczy wierność i w jakich sytuacjach się objawia. Na szczęście, jak to w bajkach dla dzieci, wszystko dobrze się kończy. Aleix Cabrera pokazuje także, do czego może prowadzić samodzielne wyjście z domu, gdy nie znamy do niego drogi.

Książeczka ma barwne, ładne ilustracje, tekst zazwyczaj na co drugiej stronie. Została wydana w dużym, niemal kwadratowym formacie. Przeznaczona jest dla dzieci od piątego roku życia. Myślę, że jest przeznaczona nie tylko dla tych, którzy chcą mieć psa, ale także jakieś inne zwierzątko, gdyż schemat postępowania z niechcianym zwierzakiem może być niestety podobny.

,,Księżniczka Amelka i jej pies" to druga z czterech książeczek z serii o księżniczkach, które Wam zaprezentowałam. Nie martwcie się jednak. Czytać mogą je także zwykłe dziewczynki, a także chłopcy, jeśli najdzie ich na to ochota. To co? Życzę Wam miłej lektury tej serii.

Moja ocena: 5/6

Większość dzieci marzy o psie. Ich rodzice czasem spełniają to marzenie, czasem nie. Tylko czy nasze dzieci mają świadomość na czym polega opieka nad psem?

Gdy Księżniczka Amelka zobaczyła małego, białego pieska w rękach cioci Małgorzaty koniecznie chciała go przytulić i... mieć. Tyle tylko, że chyba pomyślała, że piesek będzie kolejną piękną i przytulną zabawką. Myślała, że będzie to jej kolejna ozdoba, idealnie pasująca do sukienek, pereł i brylantów. Dziewczynka bardzo zdziwiła się, że piesek psoci i dokazuje, że nie siedzi cichutko w kąciku, gdy akurat Amelka nie ma chęci się z nim bawić. Zrozumiała, że pieskiem trzeba się opiekować i... nie bardzo jej się to spodobało. Któregoś dnia postanowiła na swój sposób poradzić sobie z problem. Co zrobiła? Jak skończyła się ta historia? Zdradzę tylko, że Amelka zrozumiała, że pies może być najlepszym przyjacielem człowieka. Jak do tego doszło? Czy Puszek da szansę Amelce, czy też dziewczynka zrozumie swój błąd za późno? Zapraszam do lektury.

Ta część serii "Księżniczki kochają zwierzęta" napisana jest bardziej wprost. Autorka dość dobitnie wyjaśnia, że nawet dzieci muszą być odpowiedzialne, a opieka nad zwierzętami domowymi to nie zabawa. Mnie w czasie lektury zrobiło się smutno, utożsamiałam się z Puszkiem i czułam to co on. Na szczęście książeczka wszystko wyjaśnia i każde dziecko popełniające te same błędy (lub tak myślące) co Amelka zrozumie, że jego postępowanie (myślenie) jest złe.

Bardzo, ale to bardzo podobają mi się ilustracje. Głównie ze względu na emocje, które malują się na twarzy (czy pysku psa) Amelki. Idealnie oddają wszystkie odczucia księżniczki i jej czworonoga. Są bardzo wymowne. Tekst jest wyraźny, a czcionka duża. Zdania proste i zrozumiałe. Ilość treści na stronie niewielka, dostosowana do możliwości początkującego czytelnika.

Z tyłu książki znajduje się poradnik, w którym przedstawiono podstawowe informacje o psach m.in.: sposoby porozumiewania się psów, instrukcje dotyczące dbałości i tresury pupila. Na ostatniej kartce dodatkowo znajdziemy wyjaśnienie pojęcia "wierność", która od zawsze kojarzy się z psem, a równocześnie jest główną wartością cechującą prawdziwą przyjaźń. Wszak nieprzypadkowo mówimy "wierny jak pies".

Pomysł na serię książeczek o małych „księżniczkach” polega na stworzeniu ciekawej opowieści z „drugim dnem” o dziecku i jego pupilu, domowym zwierzątku. Pragnąc zwrócić uwagę na ważne sprawy, można bowiem szukać pewnych analogii właśnie w zachowaniu, sposobie bycia, nawykach i cechach charakterystycznych dla danego zwierzaczka. Jest to metoda obrazowa, poglądowa, dobrze zrozumiała zwłaszcza przez te dzieci, które już mają w domu jakieś zwierzątko.

Bohaterami tej książeczki są mała dziewczynka oraz piesek. Tematem przewodnim jest jednak nie tylko życie codzienne pieska, jego potrzeby i radości, ale również powinności właściciela czworonoga. Wszystko to ma uświadamiać dziecku, jak ważna jest odpowiedzialność za kogoś, na czym polega wierność i prawdziwa przyjaźń. Historyjka nie jest skomplikowana, ale ma w sobie coś dramatycznego. Wydaje się dostosowana do wieku małego czytelnika. Jest napisana prostym językiem, zrozumiała, nasycona emocjami. Historia ma tu spory dynamizm, dobrze stopniowane napięcie. Rysunki i tekst nieźle się wzajemnie uzupełniają, wciągając w ciekawie opowiedzianą historię.

cała recenzja: http://www.granice.pl/recenzja,ksiezniczka-amelka-i-jej-pies,14295

Czy każdy jest na tyle odpowiedzialny by zając się psem? Kiedy księżniczka Amelka dostaje od swojej cioci psa nie ma zielonego pojęcia jak się nim opiekować i co taki pies potrzebuje. Po pewnym czasie okazało się, że posiadanie psa to obowiązki i duża odpowiedzialność. Piesek nie wiedział co mu wolno więc gryzł wszystko co spotkał na swojej drodze z czego Amelka nie była zadowolona. Dla małej księżniczki było to już za wiele i postanowiła pozbyć się pieska i zabiera go do lasu za miasto. Jednak wracając wieczorem do domu sama się gubi w wielkim mieście, siedząc tam sama i płacząc zrozumiała co zrobiła. Jakie było jej zdziwienie kiedy Puszek ją odnalazł i zaprowadził do domu przez miasto. Po tym wszystkim księżniczka zrozumiała, że piesek jest jej przyjacielem i chce by był z nią na zawsze. Nie zabrakło oczywiście poradnika opieki nad psem :). Ale najważniejsze jest to, jakie przesłanie niesie książka jak uczy czym jest wierność i oddanie.

Dzięki tej książeczce moje dziecko (i wiele innych, które poznają historię Puszka i jego opiekunki) dostało świetną lekcję życia i odpowiedzialności za pupila, który jest żywym stworzeniem i też ma uczucia. Nie można się go pozbyć jak niepotrzebnej zabawki, nie można rzucić w kąt, gdy się znudzi po kilku dniach... Zwierzątka też czują, tęsknią, mogą się obrazić za złe traktowanie. Nie pozwólmy, by psie serduszko się smuciło, bo przecież to najwierniejsi przyjaciele (to właśnie wierność jest słowem-kluczem tej książeczki),którzy tylko wzrokiem czy ogonkiem pokażą swoje przywiązanie, złego słowa nie powiedzą...

O tym, jaką rolę pełnią psy w życiu człowieka, jak się komunikują, co wyrażają poprzez odpowiednie ustawienie uszy czy ogona dowiemy się z "Praktycznego poradnika opieki nad psem". Jest też słów kilka o zdrowiu, wychowaniu oraz nauce. Nie zapominajmy też o uczuciach i więzi, która łączy właściciela z pieskiem.

To ostatnia opisywana przeze mnie książeczka z tej serii, bowiem jest ich cztery. Przepięknie zilustrowana historia z morałem doskonale działa na kilkuletniego odbiorcę. Sprawdziłam w praktyce i dlatego serdecznie polecam!

Całość recenzji oraz foto: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2015/12/aleix-cabrera-ksiezniczka-amelka-i-jej.html

• Dla dzieci
  • Biblioteka