Czarownica i pierniki

2014-01-01
2014-01-01
32 min.

Okładka książki Winnie w kosmosie Korky Paul, Valerie Thomas
Winnie w kosmosie Korky Paul, Valerie...
Okładka książki Wszystko dobrze! Czyli o tym, jak kruk dostał swoje imię Nele Moost, Annet Rudolph
Wszystko dobrz... Nele Moost, Annet R...
Okładka książki Rycerze i smoki Christina Björk, Eva Eriksson
Rycerze i smoki Christina Björk, Ev...
Okładka książki Czarownica Winnie Korky Paul, Valerie Thomas
Czarownica Winnie Korky Paul, Valerie...

Bajka o pozytywnej czarownicy która właśnie piecze ciasteczka aby udekorować swój domek piernikami

Bardzo się cieszę, że mam małe dzieci, które w bibliotece same wybierają dla siebie książeczki i dzięki temu w moje ręce trafiły opowieści o dobrej czarownicy, która mieszkała pod lasem. Lekko prowadzona narracja, świetne ilustracje, interesujące postaci sprawiają, że dzieci cieszą się od ucha do ucha, a i dorosłym lepiej się wtedy czyta :).

„Czarownica i pierniki” oraz „Czarownica i zimowe szaleństwa” to doskonałe książki na święta. Pełno w nich obrazów srogiej, ponurej i chłodnej zimy, która przy odpowiednim nastawieniu sprawia, że nasze życie zostaje wzbogacone o kolejne zabawy, którymi nie możemy cieszyć się w ciepłe dni. Przyjazna czarownica przypomina troszkę moją babcię, z którą w dzieciństwie w jesienne dni piekłam pierniki. Ich zapach unosił się w całym domu, a kolejne ciasteczka były następnym materiałem na niepowtarzalne dzieło sztuki, które należało stworzyć z dostępnych materiałów. Ceremoniał mieszania składników, obserwowania jak ciasto lekko rośnie pod przykryciem przez całą noc, a później całodniowe pieczenie i obserwowanie jak różnorodne kształty zmieniają się w apetyczne ciasteczka, które po wystygnięciu należy ozdobić towarzyszył wszystkim świętom dopóki babcia miała jeszcze energię na takie wyczyny.

„Czarownica i pierniki” to właśnie opowieść o kobiecie, która w bajkach kojarzy się ze złą mocą. W chłodne dni jej dom poddawany jest próbom wytrzymałości. Bohaterka ze swoimi kotami chowa się pod ciepłą pierzynę, ale jak długo można tam leżeć? Całej zimy się nie da tak spędzić. To właśnie motywuje wiedźmę do wstania i zabrania się do przygotowywania wspaniałych pierników, które mają ozdobić jej chatkę, przez co ma stać się bajeczna. Czarownicę z tej bajki od tej z „Jasia i Małgosi” różni to, że wcale się nie gniewa na zwierzęta podjadające słodkie elementy dekoracji. Może i chatka tylko przez chwilę wygląda wspaniale, ale za to sprawiła wiele radości innym.

W „Czarownicy i zimowych szaleństwach” mamy do czynienia z kolejnym niepoprawnym i niedorosłym podejściem do życia: zamiast siedzieć w domu i narzekać na śnieg, który zasypał chatkę bohaterka z przyjaciółmi zjeżdża na różnorodnych dziwnych przedmiotach i lepi tłumy bałwanów, które może obserwować z ciepłej chatki podczas delektowania się ciepłym kakao.

Pięknie ilustrowane książki z dużą czcionką i pozytywną bohaterką polecam wszystkim maluchom. Jest to doskonała bajka, w której temat przemocy, walki dobra ze złem zostaje zastąpiony opowieścią z codzienności pełnej radosnej zabawy. Przez ten uśmiech każda chwila staje się piękniejsza. Duża czcionka zachęci małych czytelników do samodzielnego czytania, a żywa historia oraz pełne ekspresji ilustracje sprawią, że nasze pociechy chętnie będą poznawały czarownicę i jej świat. Książki szczególnie polecam przedszkolakom, ale powinny też (ze względu na czcionkę) zachęcić i troszkę starsze dzieci do sięgania po książki.
Nam marzy się cała seria książek z Czarownicą i wiele , wiele więcej opowieści z nią. Czekamy na kolejne książki Mai Strzebońskiej.

Czarownica i pierniki to już nasze piąte spotkanie z serią Czary nie do wiary. Dzięki tym książeczką poznajemy przygody sympatycznej czarownicy oraz jej trzech kocich przyjaciół. Autorką całej serii jest Maja Strzebońska – utalentowana gimnazjalistka.

Na skraju gęstego lasu stoi mała, niepozorna chatka. Jej mieszkańcami są trzy małe kociaki, którymi opiekuje się miła czarownica. Razem przeżywają mnóstwo zabawnych przygód, które umacniają ich przyjaźń.

Tym razem jednak domownicy muszą się zmierzyć z dość nieproszonym gościem. Na dworze rozgościła się bowiem jesień, która porywistymi wiatrami ciągle stuka do drzwi bądź w okiennice małej chatki. Robiła to tak mocno, że jedno z okien otworzyło się i po pokoju zaczął hulać wiatr, a wraz z nim domownicy usłyszeli głośne odgłosy burzy. Cała czwórka pędem schroniła się pod kołdrą. Jednak czarownica szybko zrozumiała, że musi coś zrobić, aby uspokoić swoich puchatych przyjaciół. Dlatego postanowiła skorzystać ze sprawdzonego sposobu swojej babci – Starej Wiedźmy i przeczytać swoim przyjaciołom bajkę. Jej to w dzieciństwie pomagało na wszystkie smutki. Padło na „Jasia i Małgosię”, dzięki której czarownica wpadła na kolejny niesamowity pomysł. Jaki? Co z niego wynikło? Jak zareagowali jej przyjaciele? Tego dowiedzcie się już sami.

Jak widzicie, wpadłyśmy z córą całkowicie w świat bohaterów stworzonych przez Maję Strzebońską i ciężko nam się z niego wydostać. Zresztą nie ma się czemu dziwić. Wszystko zostało naprawdę doskonale przemyślane. Opisana historia jest prosta i interesująca, dzięki czemu nie tylko przykuwa uwagę każdego malucha, ale i bez problemu pozwala im zrozumieć o co w niej chodzi. Doskonałym dopełnieniem tego wszystkiego są świetne ilustracje, które podobnie jak opowiadanie, przykuwają uwagę malucha i pomagają jeszcze lepiej wszystko zrozumieć. Wszystko dzięki szczegółowości i mnogości kolorów cechujących ilustrację wykonane przez Alicję Karczmarską – Strzebońską.

Nam została jeszcze jednak książeczka do powtórnego przeczytania i opowiedzenia o niej. Jeżeli Wasze dzieci nie miały jeszcze okazji zapoznać się z serią Czary nie do wiary, to zachęcam do szybkiego nadrobienia. Warto. Polecam.

Rozbrajające ilustracje, świetnie wykreowana bohaterka, wspaniała seria.

Rozbrajające ilustracje, świetnie wykreowana bohaterka, wspaniała seria.

Skoro chwaliłyśmy się już czterema patronatami to czemu miałybyśmy się nie pochwalić kolejnymi? Tak. Pod naszymi skrzydłami ukazały się kolejne dwie części z serii "Czary nie do wiary" z uroczą czarownicą w roli głównej. Dawniej pewnie byśmy się śmiały z takiego połączenia. Bo jak czarownica może być urocza? Ale teraz znając tę wiedźmę nic innego nie przychodzi nam do głowy. Bo my i nasze dzieciaki po prostu ja pokochałyśmy! Nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Ale jak tu nie kochać takiej cudownej osóbki? Tytułowa czarownica jest bowiem przesympatyczną staruszką, która wcale nie zajmuje się czarną magią. Nie ubiera się na czarno, nie rzuca uroków i nie gotuje strasznych mikstur. Jest za to zawsze bardzo wesoła i niezwykle pomysłowa. A przy tym opiekuje się trzema ślicznymi kociakami i ma niezwykle dobre serduszko. Skąd to wiemy? No cóż... Już po lekturze pierwszej części wiedziałyśmy, że nie jest to taka typowa wiedźma. A teraz, gdy mamy na swoim koncie już 4 części i to nie czytane raz, lecz wiele razy - jesteśmy pewne, że z taką czarownicą chętnie same byśmy się z ogromną przyjemnością zaprzyjaźniły.

Miałyśmy już okazję czytać jak to nasza ulubiona bohaterka zaprzyjaźniła się z małym kotkiem, jak wybrała się z nim na ryby, jak poznała pozostałą dwójkę kociaków oraz o tym jak próbowała upichcić pewną miksturę. Czas więc na kolejną przygodę. Tym razem podobnie jak za naszymi oknami, w naszej książeczce nastała jesień. Tyle tylko, że ta nasza póki co jest piękna i słoneczna. Tymczasem tam gdzie mieszka wiedźma z przyjaciółmi hula wiatr i jest potworna ulewa! Zarówno nasza wiedźma jak i jej towarzysze są przerażeni. Świszczący wiatr oraz głośny dźwięk deszczu tnącego w okna chatki to nic przyjemnego. Wszyscy zatem drżą z przerażenia i starają się ukryć pod pierzyną.

Ale przecież nie można przez cały czas chować głowy i bać się wychylić nawet noska! Musi być jakiś sposób by zapomnieć o strachu. Czarownica znała pewną "magiczną sztuczkę", która pomogła jej i jej przyjaciołom zapomnieć o tym co działo się dookoła. Podobnie jak jej babcia dawno temu postanowiła przeczytać kociakom ciekawą historię, która odsunie strach i pozwoli o wszystkim zapomnieć. Wielka i gruba księga baśni, aż się prosiła, by jej użyć. A na jakiej opowieści stanęło? Wybór padł na "Jasia i Małgosię". Znacie tę historię? Jestem pewna, ze tak. Wiecie zatem również gdzie mieszkała zła czarownica z tej bajki i jak wyglądała jej chatka.

Gdy nasza kochana wiedźma czytała swoim przyjaciołom dom czarownicy z bajki przykuł jej uwagę. Był przecież taki piękny. Kolorowy i taki... słodki! Któż nie chciałby mieszkać w takim domku! Ale, ale! Co to za problem? Przecież zawsze można sobie taką chatkę stworzyć! Czarownica nie myślała zbyt długo. Złapała za czapkę kucharską, fartuch i do dzieła! Trzeba zakasać rękawy, bo chatka naszej wiedźmy jest dość spora. Zatem potrzebujemy całego mnóstwa pysznych pierniczków.

Jak widzicie kolejna opowieść o tej sympatycznej czarownicy wcale nie jest mniej ciekawa, ani mniej zaskakująca. Czytając tytuł tego opowiadania nigdy nie przyszłoby nam do głowy, że tym razem wiedźma postanowi udekorować pierniczkami swój domek! A nawet gdybyśmy na to wpadły, to i tak zakończenie tej historii byłoby dla nas nie lada zaskoczeniem. Oczywiście wcale nie zamierzamy Wam tego zakończenia zdradzać. Oj, co to to nie! Sami przeczytajcie co wydarzyło się dalej. I tak już dużo Wam powiedziałyśmy!

Opowiadania z naszą kochaną czarownicą są według nas po prostu cudowne. I nie piszemy tego tylko dlatego, że to książki, nad którymi akurat nasz blog sprawuje patronat. Wręcz przeciwnie. Własnie dlatego, że są ona takie wspaniałe jesteśmy jeszcze bardziej dumne z tego, że dołączyły one do grona naszych patronackich lektur. Opowiadania te jak już wiecie nie są długie, ale za to bardzo treściwe. Nasze dzieciaczki uwielbiają je słuchać, a nawet czytać! Tak, to nie żaden żart. Alicja ma na swoim koncie już dwie książeczki z serii przeczytane zupełnie samodzielnie i w tej chwili sięga po kolejną. Mała jest z siebie dumna, a ponieważ czcionka w tych lekturach jest bardzo duża i czytelna, to przeczytanie ich przez takiego laika jak Ala jest czysta przyjemnością. Tak więc nie dajcie się dłużej namawiać i sami sprawdźcie jak wspaniałe są to lektury. Jesteśmy pewne, ze nie pożałujecie. Polecamy!

• 1j) Literatura polska
  • E2) Podstawówka 1-3
  • Basia przeczytała z mamą
  • 1r) Czytane moim dzieciom ✿❀
  • 3) Z biblioteki
  • Rok 2014
  • Z biblioteki szkolnej od r. 2004

Dodaj cytat z książki Czarownica i pierniki