Amy Foster

2015-06-30
41 min.
Aniela Zagórska

[...]
Kiedy im się urodził chłopiec, Janko podchmielił sobie w gospodzie „Pod Czwórką Koni”, spróbował znowu śpiewać i tańczyć, i został znów wyrzucony. Ludzie użalali się nad losem kobiety zaślubioneగ temu „diablikowi z pudełka”. A jemu było wszystko jedno. Istniał już teraz na świecie człowiek (powiedział mi to z przechwałką),któremu mógł
śpiewać i do którego mógł mówić w swoim ojczystym języku — a z czasem po trosze uczyć go tańca.

𝐙 𝐂𝐘𝐊𝐋𝐔 𝐎𝐂𝐀𝐋𝐈Ć 𝐎𝐃 𝐙𝐀𝐏𝐎𝐌𝐍𝐈𝐄𝐍𝐈𝐀 !
Joseph Conrad, właśc. Józef Teodor Konrad Korzeniowski był synem pisarza Apollona Korzeniowskiego. Publikując na obczyźnie używał pseudonimu „Joseph Conrad”, który utworzył z imion: Józef i Konrad. Michał Choromański w tytule jednej z powieści nazwał Josepha Conrada „Słowackim wysp tropikalnych”. Większość przekładów na język polski, autoryzowanych przez Korzeniowskiego, jest dziełem kuzynki pisarza Anieli Zagórskiej.
𝐉𝐚 𝐩𝐨𝐜𝐳𝐲𝐭𝐚ł𝐚𝐦 𝐢 𝐰𝐲𝐬ł𝐮𝐜𝐡𝐚ł𝐚𝐦 :
Tadeusz Borowski - narrator oraz pan Henry Smith dzierżawca
Piotr Kozłowski - Janko góral z Karpat
Sylwester Maciejewski - pan Foster ojciec Amy
mały John - chłopiec panny Foster

"𝐀𝐦𝐲 𝐅𝐨𝐬𝐭𝐞𝐫"należy do nielicznych utworów Conrada związanych tematycznie z Polską. Góral Janko, zagubiony w obcym świecie prowincjonalnej Anglii, nie rozumiany i nie rozumiejący ani języka ani otoczenia, przeżywa męki osamotnienia. Głębokie współczucie dla jego losu świadczy o niezerwanej więzi emocjonalnej Conrada z rodakami skazanymi na tułaczkę i śmierć na obczyźnie. Bertrand Russell uważał, że 'Amy Foster' to najlepszy klucz do zrozumienia psychiki jej autora.
𝐏𝐎𝐋𝐄𝐂𝐀𝐌, 𝐂𝐙𝐘𝐓𝐀𝐉𝐂𝐈𝐄... 𝐒Ł𝐘𝐂𝐇𝐀𝐉𝐂𝐈𝐄, 𝐖𝐀𝐑𝐓𝐎 !

[...]
śpiewać i do którego mógł mówić...

Na początku wydawało mi się że odrzucenie rozbitka jest opisane w sposób kuriozalny i mocno przesadzony, ale potem pomyślałam o syryjskich uchodźcach na granicy. Wciąż uważam, że ta jednomyślność odrzucenia obcego przez całą społeczność jest przesadzona, ale jest to tekst testujący nasze człowieczeństwo.

Cóż... Być może troszkę autobiograficzna.. Biedny cudzoziemiec Janko próbuje ułożyć sobie życie za granicą i trafia.. na nieczułą Amy Foster i ksenofobicznych mieszkańców... Smutna. Ale język książki przepiękny, plastyczny. Polecam.

Opowiadanko o emigrancie, który w trakcie wypadu do Nowego Świata zostaje ofiarą tonącego statku - w zamieszaniu ląduje u stóp Brytanii. Miejscowi nie potrafią go zaakceptować pomimo nauki języka, adaptacji i ożenku z tutejszą Amy. Krótka i nie przebierająca w środkach historia o obcym, co nie może czuć się częścią wspólnoty, na zawsze nosząc piętno ,,wygnańca''. Nieszczęście pokolenia emigrantów wypisane na kartach Conrada - czy on pisał o czymś wesołym?

Ta nieufność, przeradzająca się w strach, która uniemożliwia logiczne myślenie. Otrząśnijmy się, kochajmy, bądźmy wyrozumiali. Ta książka wiele mówi. Mówi o zaślepiającej miłości, o braku logiki w postępowaniu człowieka. I tak jak już większość zauważyła - o strachu przed innością. A barierą w końcowej sytuacji był język, zaledwie język...

Książka napisana ponad 100 lat temu, a podstawowe przesłanie wydaje się być nadal aktualne.
Początkowo bezimienny włóczęga trafia do społeczeństwa, z którym nie może się porozumieć. Jak się zaaklimatyzuje? Jak zareagują inni? Czy kiedykolwiek poczuje się w nowym miejscu "jak u siebie"?
Pozycja obowiązkowa. Czyta się ją bardzo szybko, w czym pomaga sprawnie prowadzona narracja. Nie jest to bez wątpienia jednak książka z cyklu "szybko, łatwo i przyjemnie", ponieważ zostawia po skończonej lekturze kilka istotnych pytań, na które nie jest łatwo znaleźć odpowiedź (szczególnie zestawiając jej treść z życiorysem autora - Josepha Conrada).

Polecam!

Krótnie opowiadanie o nietolerancji, o strachu przed innością i o niechęci do poznania tej inności. O samotności wśród ludzi. Bardzo przejmujace.

Krótka i ciekawa opowieść o odrzuceniu i braku tolerancji. Nie powala, ale warto przeczytać.

Mea culpa, mea maxima culpa...zdążyłam w ostatniej chwili...nie skomentuję , bo to nie moje klimaty i nadal będę się długo opierać przed następną książka tego pisarza.

Ocena książki na podstawie filmu powstałego na jej podstawie "Kochankowie sztormowego morza".
Film bardzo piękny, poruszający, smutny.

Film bardzo piękny, poruszający, smutny.

• Studia
  • Ebooki