Drobne wiersze włoskie. Rerum vulgarium fragmenta

Tłumaczenie: Jarosław Mikołajewski
Seria: Klasyka
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
poezja włoska
poezja

Niniejszy tom jest pierwszym w Polsce pełnym wydaniem poezji włoskich Petrarki. Zawiera przekłady powstałe w ciągu ostatnich dwustu lat, od Mickiewicza i Faleńskiego po współczesność. Każdy wiersz został opatrzony obszernym, erudycyjnym komentarzem filologicznym, opracowanym na podstawie kanonicznej edycji włoskiej.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Gabriela | 2014-01-11

Francesco Petrarca to jeden z moich ulubionych poetów. Wiersze o jego ukochanej zawsze potrafią poprawić mi nastrój. Pytanie tylko czy Laura naprawdę istniała? Jeśli tak, to miłość poety do tejże kobiety jest jednym z najwspanialszych rodzajów miłości. Jeśli jednak kobieta nie istniała i była tylko wytworem wyobraźni Petrerci, trzeba przyznać, że jego talent w opisywaniu swoich uczuć był po prostu mistrzowski - bo przecież nie każdy potrafi opisywać tak wybitnie wymyślone uczucia do wyimaginowanej osoby. Piękne utwory, opisujące w piękny sposób miłość i żal po utracie ukochanej. Coś wspaniałego.

Papel | 2016-09-06

Bardzo piękne wydanie i rzeczywiście wspaniałe tłumaczenia. Dla zainteresowanych wielką wartość stanowi przetłumaczony z włoskiego komentarz Marco Santagaty (gdzie co prawda znajdziemy trochę oczywistości, ale też wiele cennych informacji np. na temat okoliczności powstania poszczególnych wierszy oraz ich możliwości interpretacyjnych). Szkoda może odrobinę że nie jest to wersja dwujęzyczna. Trzeba jednak przyznać że i tak do rąk otrzymujemy wyjątkowo opasłe, lecz także jakże cudnej urody tomisko.

Misae | 2016-02-22
Annie | 2014-03-18