Amy Foster

angielski
Jaśmina

Wojciech Gołębiewski | 2015-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2015

Mało znane opowiadanie Conrada, opublikowane w 1901 r. w „Illustrated London News” i wchodzące w skład „Typhoon and Other Stories” /1903/.
Jest to historia rozbitka z okrętu przewożącego emigrantów z Hamburga do Ameryki, który się rozbił przy angielskim wybrzeżu. Rozbitek, Yankoo Gooral /w polskim tłumaczeniu Janko Góral/ to:

„Był to góral z wschodniego łańcucha Karpat, statek zaś — który zatonął poprzedniej nocy w Eastbay — był hamburskim statkiem dla wychodźców — przerażającej pamięci Herzogin Sophie-Dorothea”

Po wielu tarapatach Polak ożenił się, miał syna, a co dalej było nie powiem, by Państwu nie psuć ciekawej lektury dostępnej na „wolne lektury”. Powiem natomiast, że jest to historia obcokrajowca niezdolnego do satysfakcjonującej asymilacji w społeczeństwie brytyjskim, którego polskie korzenie dają o sobie znać w sytuacjach krytycznych. I tak np majacząc w gorączce w języku ...

Pavvvel | 2017-08-30

Krótnie opowiadanie o nietolerancji, o strachu przed innością i o niechęci do poznania tej inności. O samotności wśród ludzi. Bardzo przejmujace.

tivrusky | 2016-10-23
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2016
Przeczytana: 23 października 2016

Jest króciutka Amy Foster lekturą zaskakująco dobrą! Bezimienny narrator odwiedza swojego znajomego - Kennedy'ego, wiejskiego doktora - i, towarzysząc mu w trakcie objazdu i późniejszego odpoczynku, wysłuchuje historii jednej z napotkanych w drodze kobiet - cichej i prostej Amy Foster. Jej przeszłość okazuje się być cokolwiek burzliwa, choć burze te przechodziły raczej nad głową mężczyzny, którego pokochała. A jego los, oj jego los! Jak zręcznie Conrad pokazuje nasze podejście do wszelakiej odmienności, nasze nieufności i niegodziwości, które nie powstają przecież z jakichś nienawiści, czy złowrogości, a z racjonalnych nieraz obaw. Czy rozbitek, cudem ocalały z morskiej katastrofy, znajdzie na lądzie spokojną przystań? A może nowy szkwał? Czarne chmury już się zbierają.

Sięgnijcie Państwo po Amy Foster, można znaleźć na wolnelektury.pl i bezpłatnie pobrać w kilku formatach, albo przeczytać online. Wiele czasu i trudu lektura nie zajmie, a opowieść przyniesie mocną i dobrą....

Andrzej Akowacz | 2015-02-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 listopada 2014

Książka o rozbitku wyrzuconym przez morze na brytyjską wyspę. Rozbitku z dalekiego wschodniego kraju. Po korzeniach polskich autora i z polska brzmiącym nazwisku bohatera Janko Góral możemy się domyślać o jaki kraj chodzi. Książka o trudnej asymilacji w obcym społeczeństwie, o lęku życia i śmierci w nim. O izolacji i lęku przed obcymi. Jedna z mniej znanych pozycji autora chyba mówiąca jednak dużo o jego własnych rozmyślaniach nad życiem i własnym losem.

the_lark | 2015-08-11

Opowiadanie raczej słabo znane - z pewnością przyćmione przez takie dzieła Conrada jak "Lord Jim" czy "Jądro ciemności" - i nieco niedoceniane. Historia Janka Górala świetnie daje jednak wyraz uczuciu wyobcowania, braku zrozumienia i akceptacji.

Totti | 2017-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

Książka napisana ponad 100 lat temu, a podstawowe przesłanie wydaje się być nadal aktualne.
Początkowo bezimienny włóczęga trafia do społeczeństwa, z którym nie może się porozumieć. Jak się zaaklimatyzuje? Jak zareagują inni? Czy kiedykolwiek poczuje się w nowym miejscu "jak u siebie"?
Pozycja obowiązkowa. Czyta się ją bardzo szybko, w czym pomaga sprawnie prowadzona narracja. Nie jest to bez wątpienia jednak książka z cyklu "szybko, łatwo i przyjemnie", ponieważ zostawia po skończonej lekturze kilka istotnych pytań, na które nie jest łatwo znaleźć odpowiedź (szczególnie zestawiając jej treść z życiorysem autora - Josepha Conrada).

Polecam!

olaf2009 | 2016-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Utrzymana w atmosferze baśni lub legendy opowieść o Polaku tułaczu, o zwodniczym tytule. Tytułowa Amy ma rolę raczej drugoplanową. Dobra, poruszająca, ale nie jest napisana ku pokrzepieniu serc...

| 2013-08-13
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Nie byłem w stanie wydobyć z tej książki więcej jak negatywnego lub raczej krytycznego opisu charakteru Brytyjczyków.

| 2016-11-07

Conrad w swojej najlepszej formie.

Sasha | 2017-08-15
Przeczytana: 2006 rok