Powieści gotyckie

Seria: Klasyka Mniej Znana
Wydawnictwo: Universitas
8324201343

Powieści gotyckie Zygmunta Krasińskiego wpisują się w zespół zjawisk w literaturze i sztuce, zrodzony w XVIII wieku, zapoczątkowany w Anglii i znany pod wspólnym terminem gotycyzmu.

Morbius | 2018-05-22
Przeczytana: 22 maja 2018

"Powieści Gotyckie" Krasińskiego wpadły w moje ręce dopiero w dniu dzisiejszym, bardzo żałuję, chociaż powieści to duża nadinterpretacja, raczej nowele. Trzy krótkie opowiadania są po prostu genialne, trudno wybrać mi jedno najlepsze, na dodatek wszystkie trzy kończą się tak jak lubię, dramatycznie.

"Grób Rodziny Reichstalów" opowiada o pięknej niewieście Minnie, w której zakochuje się Wallenstein, ta jednak odrzuca jego zaloty, niestety zostaje zmuszona do ożenku przez swojego ojca Adalberta gdyż tak jest zapisane w gwiazdach, ta w tajemnicy przed rodzicielem wysyła prośbę o ratunek do swojego starszego brata Alana, by ten wyrwał ją z rąk niedoszłego męża, niestety spóźnia się, w efekcie dochodzi do śmierci Minny. A co było dalej dowiecie się sięgając po książkę. Jest to najdłuższe opowiadanie ze wszystkich.

Nowela "Mściwy Karzeł i Masław, Książę Mazowiecki" traktuje o rycerzu Jordanie z Bordan, który próbuje dostać się do bram zamku, by spotkać się ze swą ukochaną...

MacG | 2013-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2013

"Grób rodziny Reichstalów" - najlepsze opowiadanie zbioru i choć lekko przewidywalne, to i tak czyta się bardzo dobrze;

"Mściwy karzeł...", "Zamek Wilczki" - niestety, ale mimo obiecującego konceptu (zwłaszcza jeśli chodzi o opowiadanie o Masławie) to są to niestety jedynie króciutkie nowelki, coś jakby zarys większych pomysłów. A szkoda, bo oba teksty są bardzo klimatyczne i aż chciałoby się je czytać dalej.

Aileen94 | 2017-07-22
Na półkach: Poezja, Ukochane, Przeczytane