Leo Lipski

- Pisze książki: klasyka, literatura obyczajowa, romans, literatura piękna, biografia, autobiografia, pamiętnik, opowiadania, powieści dla dzieci
- Urodzony: 10 lipca 1917
- Zmarły: 7 lipca 1997
Polski pisarz emigracyjny pochodzenia żydowskiego. Jego twórczość ma charakter autobiograficzny – odwoływał się w niej m.in. do pobytu w radzieckim łagrze oraz do swojej długoletniej niepełnosprawności (pisarz cierpiał na prawostronny paraliż).
Urodził się w Szwajcarii w rodzinie żydowskiej. Jego matka zmarła, gdy był jeszcze dzieckiem. W Krakowie ukończył Gimnazjum św. Jacka, po czym studiował psychologię i filozofię. Przed wojną ogłaszał utwory poetyckie i prozatorskie na łamach pism, m.in. „Kuźnia Młodych”, „Nasz Wyraz”, „Pion”.
Pierwsze miesiące wojny spędził we Lwowie, dokąd zbiegł wraz z bratem i narzeczoną. Następnie obaj bracia zostali zesłani do łagrów, a narzeczona Ida wróciła do Krakowa, gdzie trafiła do getta. Bracia Lipscy wydostali się z ZSRR razem z armią Andersa. Brat pisarza zginął pod Monte Cassino, a on sam – dotknięty paraliżem, który dopadł go w Bejrucie w 1945 – osiadł po wojnie w Izraelu. Żył tam w straszliwej nędzy. Nigdy nie nauczył się języka hebrajskiego ani angielskiego.
Został wyróżniony nagrodą „Kultury” paryskiej w 1955, a także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1996.
Archiwum Leo Lipskiego znajduje się w Archiwum Emigracji w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu.
- 196 przeczytało książki autora
- 371 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Myslal: - Stosunek Platona do Sokratesa zalatwimy w pierwszym dialogu. Wiec napiszemy: "SOKRATES mowi do PROTAGORASA: - Popatrz na tego chlopca, ktory siedzi w kacie i usiluje uslyszec, o czym mowimy. Patrz tak, aby nie zauwazyl tego. Wyprowadza mnie z rownowagi i uwazam, ze jest przemadrzaly. Nie lubie tego, co robi: notuje wszystko, co mowie, a przypisuje mi czesto to, czego nie powiedzialem, a moze zreszta i powiedzialem. Przypomina mi to, co robia Egipcjanie ze swoimi wladcami po smierci: zamieniaja ich w mumie. Ale wierzaj mi, ze ci zabalsamowani ludzie sa malo podobni do zywych. PROTAGORAS: Jak sie on nazywa? SOKRATES: Platon.
Myslal: - Stosunek Platona do Sokratesa zalatwimy w pierwszym dialogu. Wiec napiszemy: "SOKRATES mowi do PROTAGORASA: - Popatrz na tego chl...
Rozwiń ZwińPo trzecim spotkaniu z Ewa Emil zapisal: "EWA. Przykuta do ziemi, pachnaca ziemia, dzika, kluje szpilkami i slowami, wpada w otepienie, potworne humory, pierwotna i skomplikowana, podczas miesiaczki mowi, jestem nia przybita do siebie, jest zwiazana, potem plonie, jak drzewo w tlenie, slowem srodek wybuchowy, chce wiedziec, boi sie pociagow, chce sie palic, jest zarloczna".
Po trzecim spotkaniu z Ewa Emil zapisal: "EWA. Przykuta do ziemi, pachnaca ziemia, dzika, kluje szpilkami i slowami, wpada w otepienie, potw...
Rozwiń ZwińGdy kochamy kobiety, jest to dobre. Gdy kochamy mezczyzn - wiesz... A gdy nie kochamy, doznajemy spokoju i mozemy grzac sie w sloncu.
Gdy kochamy kobiety, jest to dobre. Gdy kochamy mezczyzn - wiesz... A gdy nie kochamy, doznajemy spokoju i mozemy grzac sie w sloncu.
DYSKUSJE