Snuff

Cykl: Świat Dysku (tom 39)
Wydawnictwo: Corgi Books
discworld, terry pratchett
angielski

It is a truth universally acknowledged that a policeman taking a holiday would barely have had time to open his suitcase before he finds his first corpse. And Commander Sam Vimes of the Ankh-Morpork City Watch is on holiday in the pleasant and innocent countryside, but not for him a mere body in the wardrobe. There are many, many bodies and an ancient crime more terrible than murder. He is out of his jurisdiction, out of his depth, out of bacon sandwiches, and occasionally snookered and out of his mind, but never out of guile. Where there is a crime there must be a finding, there must be a chase and there must be a punishment. They say that in the end all sins are forgiven. But not quite all…

źródło opisu: http://www.terrypratchettbooks.com

źródło okładki: http://www.terrypratchettbooks.com

Morgana | 2018-01-26
Przeczytana: 17 stycznia 2018

Bardzo odmienny Pratchett, w którym nie zasmakujemy "lekkiego i przyjemnego" żartu, polotu z poprzednich części Świata Dysku. Oj nie. W nadmiarze znajdziemy sarkastyczny i piekący humor. Po przeczytaniu "Niucha" czuję jeszcze pewną goryczkę, ciężki żołądek. Książka nie współpracowała ze mną podczas czytania, nie zgadzała się abym od tak ją przeczytała, szybko, po łebkach. Oj nie. Kilka stron dziennie, stop, następne kilka stron i starczy. Jednak pomimo tych uwag i goryczki, nie potrafię napisać, że żałuję. Oj nie. Jestem nieustającą miłośniczką przygód Samuela Vimesa (pominę wszystkie funkcje pełniące przez głównego bohatera powieści) i wszystko co jego dotyczy jest dla mnie dobre.

Degamisz | 2014-10-20
Przeczytana: 20 października 2014

Cykl o straży miejskiej podoba mi się najmniej. Jakoś tak nie przypadł mi do gustu Sam Vimes - jakby nie patrzeć główny bohater cyklu. Za to postaci drugoplanowe zawsze mnie bawiły - od Detrytusa zaczynając, przez Nobby'ego, Cudo, Colon'a po Marchewę. To było dla mnie to, co w cyklu poświęconym straży miejskiej Ankh-Morpork było najlepsze.

"Niuch" to zmienił. Wreszcie to Sam Vimes ubawił mnie tak, jak powinien zrobić to już dawno. Świetna historia gliniarza na urlopie, lekko zagubionego po wyjeździe z rodziną na wieś, który nagle staje w obliczu dziwnych konwenansów, natłoku nazbyt usłużnej służby i przeraźliwej ciszy zalegającej nocą. Jak to też na Vimes'a przystało, żeby nie było zbyt spokojnie i kolorowo odkrywa morderstwa popełniane w społeczności goblinów. I - rzecz jasna - postanawia zareagować. I reaguje, jak zwykle z hukiem. Niekoniecznie zyskując tym aprobatę lady Sybil.

Mówi się, że Pratchett łagodnieje, traci rozpęd, humor i jego ostatnie książki to nie to samo....

astaldohil | 2011-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2011

Moje uwielbienie dla autora i entuzjazm, z jakim sięgam po kolejną opowieść ze Świata Dysku uległy mocnemu stonowaniu w trakcie lektury najnowszej książki z tego cyklu. Nie jest niczym nowym, że Pratchett od dłuższego czasu celuje w kwestie bardziej poważne i ostatnie jego powieści, dużo częściej bywają określane, jako "mroczne", niż "szalenie zabawne". Dawniej było tak, że pisarz potrafił doskonale balansować pomiędzy tym, co chciał powiedzieć na serio, satyrą, cierpkim humorem i w końcu slapstickiem. Tymczasem w "Snuff" momenty naprawdę śmieszne można wyliczyć na palcach jednej ręki, dominują tu natomiast ironia - do której przyczepić się nie można - i podniosły, moralizatorski ton.

Nie mam nic przeciwko mówieniu ludziom o tym, co złego jest w traktowaniu innych ludzi, jak przedmioty czy jak, a nawet gorzej niż, zwierzęta - a taki jest ogólny wydźwięk tej powieści. Problem w tym, że Pratchett mówił, nam o tym wiele, wiele razy wcześniej, i praktycznie każda kolejna książka -...

Sowia | 2012-04-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 kwietnia 2012

Komendant Vimes tym razem jedzie na urlop, jednak, jak to glina, nie potrafi się cieszyć z czasu wolnego bez mordestwa, kradzieży czy innych przestępstw w tle.

Uwielbiam sposób w jaki Terry przedstawia małżeństwo Sama i Sybil. Świetnie ujęte metody jakimi posługuje się małżonka komendanta, by wszystko było po jej myśli oraz Vimes, który intuicyjnie wyczuwa co może robić a czego nie.

Terry jest pisarzem, który w sposób humorystyczny przedstawia te mniej przyjemne strony życia. Jest to jeden z poważniejszych jego utworów. Jednak, nie jest to utwór ciężki, czyta się przyjemnie.

Polecam wszystkim tę książkę!

książek: 1972

Jedna z poważniejszych i bardziej zaangażowanych części Świata Dysku. Humoru sporo mniej, ale za to jest tej najwyższej próby i subtelnie wpleciony w akcję. Czyta się tą książkę z wypiekami na twarzy i nie chcąc się od niej odrywać jak od najlepszego kryminału.

Generalnie Sam Vimes w szczytowej formie, tak samo jak sir Terry.

Polecam.

Rose | 2014-08-09
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2014
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Niezwykle przyjemnie było znowu spotkać się z Samem i Sybil- jak dotąd chyba moją ulubioną parą ze Świata Dysku.

Nie jestem ekspertem od Pratchetta, dlatego zapytam; czy on ma w ogóle jakieś złe książki? Bo jak dotąd natknęłam się tylko na świetne. :)

Adrian Jeżak | 2017-12-22
Przeczytana: 21 grudnia 2017

Spokojny komendant straży miejskiej rusza na urlop, ale jak powszechnie wiadomo, praca dąży za nami gdziekolwiek byśmy nie poszli. Tak jest i w tym przypadku. Pościgi, złodzieje, zabójcy, przestępstwa i podżeganie. Z tym wszystkim musi zmagać się komendant Vimes, łącząc to jednak z obowiązkami bycia mężem i ojcem. Każda taka akcja, która burzy spokojną wizję urlopowego pobytu wzbudza w jego żonie demona, któremu komendant musi się podporządkować. A wiadomo powszechnie, że kobieta, jest stukroć silniejsza od swojego mężczyzny zarówno w argumencie siły jak i przewadze psychologicznej, a komendant Vimes na nieszczęście należy do najtwardszych i najbardziej nieposkromionych ludzi na dysku. Z tego względu jego żona i tak ma nad nim oczywistą przewagę;)
Mając na uwadze kroczącego za nim krok w krok lokaja o wątpliwym życiorysie, usłużnego i kochającego ich rodzinę całym sobą, zdają się być oni nie do powstrzymania aby osiągnąć zamierzony cel... Mianowicie, dokończyć urlop w spokoju i...

Dunvael | 2013-08-05

Dla każdego przychodzi czas wakacji. Niezapomniane chwile, które można spędzić ze słomką w ustach, leżąc w hamaku i popijając zimne napoje, niekoniecznie dozwolone wśród młodzieży. Doskonały czas, by zrelaksować się i chociaż na krótki czas pozbyć się przytłaczających stresów, związanych z pracą. Każdy o tym marzy, każdy tego wyczekuje, każdego taki czas raduje. Każdego? Na pewno nie Samuela Vimesa, bohatera książki pt. Niuch, autorstwa sir Terry’ego Pratchetta.
Główna postać dzieła znanego pisarza jest komendantem policji miasta Ankh-Morpork. Najwyższą szychą wśród stróżów publicznego porządku i spokoju. Jak się okazuje jednak, Sam jest człowiekiem z ludu, wychowanym na ulicy, który przez swoją pracowitość oraz praworządność dostał na wysokie stanowisko. Co prawda pomogło w tym również małżeństwo, które uczyniło go diukiem, ale warto wspomnieć, że nasz bohater nie jest typem parweniusza.
Barwna opowieść toczy się przez krótkie chwile w samym mieście, jednak na dłuższy czas...

Merida | 2013-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Chyba najszybciej przeczytana książka Pratchetta! Siedziałam przy niej okrągłą dobę i z uśmiechem na twarzy czytałam o przygodach Vimesa.

Co prawda nie jest to już "ten" Pratchett, to nie jest "Czarodzicielstwo", ani "Mort" czy chociażby "Wiedźmikołaj", które wbiły mnie w fotel i wracałam do nich wielokrotnie, ale "Niuch" trzymał mnie przy sobie długi czas i bardzo ciekawie się czytało.

Tylko Vetinari takiś jakiś inny...mam nadzieję, że to jednorazowy wypadek przy pracy :) Vimes świetny, chyba winduje się powolutku na przód moich ulubionych postaci. Fabuła też bardzo zgrabna, jak widać Pratchett i jego pomysły to duet nierozerwalny :)

Nie mogę się doczekać kolejnego tomu dziejącego się na Dysku! Podobno ma być Moist ;)

Ania Materzynska | 2012-03-19
Przeczytana: 12 kwietnia 2012

Bardzo, bardzo lubię nowe części Świata Dysku, w których Pratchett porusza poważniejsze tematy, łącząc swój niepowtarzalny humor z refleksją. Dużo oczekiwałam po tej książce i nie zawiodłam się. Jak zwykle.