Na RWD 5 przez Atlantyk

Wydawnictwo: Wydawnictwo Aeroklubu R.P.
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
gorzka

Kapitan Stanisław Skarżyński przeleciał Atlantyk na aparacie sportowym. W zwykłym ubraniu i kapeluszu wysiadł po stronie brazylijskiej - jak gdyby po spacerowym locie. Wykazał klasę sportowca i hart człowieka. Nadał wdzięk swemu czynowi, opartemu na przygotowaniu i przemyśleniu. A w tem, między innemi, leży wielkość jego czynu.
(Z przedmowy)

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

gorzka | 2015-10-12
Przeczytana: październik 2015

„Na RWD 5 przez Atlantyk” to zapis podróży kapitana Skarżyńskiego, który ustanowił rekord swoich czasów przelatując z wybrzeża Afryki do Brazylii. Ponieważ niedawno przeczytałam książkę o podobnej tematyce, w której dwóch polskich podróżników „ruszyło” dookoła świata, miałam świetną zabawę porównując ich wrażenia z podróży po Ameryce Południowej z wrażeniami kpt. Skarżyńskiego. Ten ostatni wszędzie przyjmowany z honorami, nieomal popadł w chorobę od rautów w ambasadach, konsulatach, poselstwach i in. tego typu przybytkach, gdy tymczasem Perkitny z kolegą pracowali w najcięższych warunkach, by uchronić się od przymierania głodem.
Śmieszyło mnie, iż kpt. Skarżyński to, co dziś nazywamy budowaniem wizerunku, bezpardonowo określa propagandą, co ciekawe, posługuje się tym terminem bez negatywnych konotacji. Dzięki omawianemu dziennikowi podróży można nieco się dowiedzieć, np.: że autorem rzeźby Chrystusa w Rio de Janeiro jest Langowski (uwaga, to Francuz:)). Podobało mi się także, że...