Na RWD 5 przez Atlantyk

Wydawnictwo Aeroklubu R.P.
1934-01-01
1934-01-01
dziennik podróży polskie lotnictwo

„Na RWD 5 przez Atlantyk” to zapis podróży kapitana Skarżyńskiego, który ustanowił rekord swoich czasów przelatując z wybrzeża Afryki do Brazylii. Ponieważ niedawno przeczytałam książkę o podobnej tematyce, w której dwóch polskich podróżników „ruszyło” dookoła świata, miałam świetną zabawę porównując ich wrażenia z podróży po Ameryce Południowej z wrażeniami kpt. Skarżyńskiego. Ten ostatni wszędzie przyjmowany z honorami, nieomal popadł w chorobę od rautów w ambasadach, konsulatach, poselstwach i in. tego typu przybytkach, gdy tymczasem Perkitny z kolegą pracowali w najcięższych warunkach, by uchronić się od przymierania głodem.
Śmieszyło mnie, iż kpt. Skarżyński to, co dziś nazywamy budowaniem wizerunku, bezpardonowo określa propagandą, co ciekawe, posługuje się tym terminem bez negatywnych konotacji. Dzięki omawianemu dziennikowi podróży można nieco się dowiedzieć, np.: że autorem rzeźby Chrystusa w Rio de Janeiro jest Langowski (uwaga, to Francuz:)). Podobało mi się także, że nasz bohater dokonał śmiałego czynu na maszynie polskiej produkcji, która wzbudzała wszędzie podziw.
Lektura jest napisana w sposób łatwy w odbiorze, czyta się ją szybko i przyjemnie.Znajdziemy w niej informacje o emigracji polskiej w Ameryce Południowej. Poleciłabym ją wszystkim fanom książek podróżniczych, czy retro-podróżniczych.

• Białe kruki i/lub I wydania

Dodaj cytat z książki Na RWD 5 przez Atlantyk