Anioł Śmierci

Okładka książki Anioł Śmierci Paul Hoffman
Okładka książki Anioł Śmierci
Paul Hoffman Wydawnictwo: Albatros Cykl: Lewa ręka Boga (tom 2) fantasy, science fiction
Lewa ręka Boga (tom 2)
THE LEFT HAND OF GOD TRILOGY II: The Last Four Things
Albatros
2012-05-30
2012-05-30
Izabela Matuszewska
anioł śmierci lewa ręka Boga II Paul Hoffman the last four things

Całkiem ciekawa, nawet fabuła mnie wciągnęła. naprawdę ciekawie się to czyta.

Całkiem ciekawa, nawet fabuła mnie wciągnęła. naprawdę ciekawie się to czyta.

Do drugiej części trylogii podeszłam z odrobinę innym nastawieniem: kiedy spojrzałam na Anioła Śmierci pod kątem komediowym, jak na parodię a nie jak na poważne "dzieło" fantasy, czytało mi się go nieco lżej. Niemniej, nadal pierwsza połowa książki była dla mnie drogą przez mękę. Świat przedstawiony w dalszym ciągu jest mało interesujący, autor opisuje go w nadmiernie dramatyczny i wybujały sposób, zamiast go faktycznie pokazywać, o suspensie czy umiejętnym budowaniu napięcia możemy zapomnieć, a w wielu akapitach zwyczajnie brakuje jakiejkolwiek logiki, kiedy się je przeczyta krytycznie, analizując budowę zdań. Często narrator zaprzecza sam sobie. Bohaterowie zawsze naj, och, ech. Bardzo ciężko mi polubić lub przywiązać się do któregokolwiek z nich. Dialogi są wprost koszmarne, przegadane, rozwleczone, również często bezsensowne, połowa z nich mogłaby z wielkim powodzeniem całkowicie wylecieć z książki i powieść nic by na tym nie straciła - bo niektóre rozmowy naprawdę nic nie wnoszą (naprawdę rozmowa w stylu: "Co robisz?", "Nie wiesz?", "Jakbym wiedział to bym nie pytał", "No to się przyjrzyj", "No to pokaż", "Chciałbyś", "Musisz taki być?", "A nie mogę?" NIE WNOSI ABSOLUTNIE NICZEGO, a taki schemat droczenia się powtarza się wielokrotnie i to w różnych konfiguracjach: między odkupicielami, między Calem i Bosco, między Calem i Henrim, IdrysPukkem i Vipondem... już po jakimś czasie człowiek zwyczajnie ma dość, bo ileż można). Druga część (mniej-więcej od 70% książki do końca, z Chatres i walką w górach) trochę ratuje poziom, dynamika się zmienia, robi się ciekawiej. Tak czy inaczej, tylko dwa słowa kołaczą mi się w głowie na podsumowanie: czyste grafomaństwo :D oto czym jest dla mnie cała ta trylogia.

Brutalna, polecam.

Brutalna, polecam.

Czar prysł, jak Cale z sanktuarium.

Imperia, Papież i sięganie po władzę nad światem. To co lekko wybaczyłem w pierwszym tomie, wróciło ze zdwojoną siłą, i nie ma drużyny bohaterów, która by stanęła w obronie.

Niestety cały projekt pod nazwą "Lewa Ręka Boga" jawi się jako kolos na glinianych nogach. Totalny brak wiarygodności całego przedsięwzięcia.

III tom zacząłem z obowiązku, bo cała przyjemność czytania okazała się ułudą, jak miłość Arbell Łabędzioszyjej.

Czar prysł, jak Cale z sanktuarium.

III tom zacząłem z...

Po I tomie z ciekawością sięgnęłam po kolejny. Początek wciągający, potem ciut gorzej, ale całość interesująca.

Pomysł na fabułę jest ciekawy i wciągający, ale styl literacki tak gryzie w oczy, że miałam ochotę skończyć czytać już przy drugiej części. Skończyłam tylko dlatego, że chciałam wiedzieć jak to się skończy, ale na pewno nie poleciłabym tej trylogii.

Świat w książce jest wybitnie mylący. Z jednej strony nazwy prawdziwych miast i krain geograficznych, z drugiej jakieś stworzone przez autora, żadnej mapki, nie wiadomo co jest gdzie. Ale może to i lepiej, bo postaci wydają się przenoszone niczym jakieś lalki przez olbrzyma, Cale w jednym momencie jest na froncie, stronę dalej w sanktuarium, a trzy później u papieża w Chartres. Poza tym autor opisuje rozwlekle bitwy aż do zanudzenia, a przejmowanie władzy kościelnej co jest bardziej zajmujące traktuje po macoszemu i kończy w kilka stron. Niestety.

Książka ciekawa, wciągająca.

Książka ciekawa, wciągająca.

Po znośnym pierwszym tomie, który był jakimś wprowadzeniem do tego świata tu już zaczynała mnie ta seria męczyć.

Po pierwszym tomie nie miałam w planach sięgania po drugi ale ponieważ trafiła się promocja... Sami wiecie jak to jest :)

Muszę przyznać, że ta część podobała mi się znacznie bardziej - akcja była szybka, a wizerunek postaci głównego bohatera bardzo przypadł mi do gustu. Książkę czytało się szybko i przyjemnie.
Martwi mnie jedno - końcówka tego tomu daje idealne pole do przemiany głównego bohatera a tego bym nie chciała. Może się mylę (nie dowiem się póki nie przeczytam).

Martwi mnie jedno - końcówka tego tomu daje idealne pole do...