rozwińzwiń

Bóg i złoty cielec

Okładka książki Bóg i złoty cielec François Mauriac
Okładka książki Bóg i złoty cielec
François Mauriac Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX literatura piękna
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Dieu et mammon
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy PAX
Data wydania:
1958-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1958-01-01
Język:
polski
Tłumacz:
Jadwiga Nałęcz
Średnia ocen

5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
329
203

Na półkach:

Ten esej to coś w rodzaju katolickiej wersji „Pamiętnika rzemieślnika” Kinga, tyle że Mauriac koncentruje się na etycznym aspekcie zawodu powieściopisarza, co da się w skrócie wyrazić w postaci dylematu, czy pisać cnotliwie, czy jednak pisać o życiu.
Wstępne uwagi o pisarskich technikach chowania siebie w powieści są dla Mauriaca tylko pretekstem do analizy mroku własnej duszy. Punkt wyjścia stanowi polemika z André Gide, od której gładko przechodzi autor do objaśniania tego, co uważa za istotę religii katolickiej, przypominając mimowolnie, jak ponury jest ten system, który za najważniejszy symbol obrał sobie śmierć.
Nieco orzeźwienia w tę mroczną atmosferę wnosi pogodny brak politycznej poprawności, której na szczęście nie wynaleziono jeszcze w roku 1926; seksistowskie czy rasistowskie uwagi Mauriaca, nawet jeśli dość szokujące, sprawiają satysfakcję swoją szczerością, czyli cnotą rzadko już dziś praktykowaną. Jego wypowiedzi stanowią przy tym charakterystyczną (i zabawną) mieszankę deklaratywnej skromności oraz niezachwianego przekonania o słuszności własnych poglądów.
Mauriac nie ma jednak subtelności Greene’a czy Chestertona, przynajmniej w twórczości eseistycznej. Ktoś jest święty? Jest święty, bo jest chrześcijaninem. Ktoś jest grzesznikiem? Grzeszy, bo jest chrześcijaninem. Pisarz ogranicza świat do jednej zasadniczej kategorii, której obsesyjnie stara się podporządkować wszystkie inne. Związany dogmatami wiary, mimo całej swej inteligencji zmuszony jest dawać proste odpowiedzi na złożone pytania, co wedle mojej akurat prywatnej aksjologii stanowi akt grzeszny i występny.

Ten esej to coś w rodzaju katolickiej wersji „Pamiętnika rzemieślnika” Kinga, tyle że Mauriac koncentruje się na etycznym aspekcie zawodu powieściopisarza, co da się w skrócie wyrazić w postaci dylematu, czy pisać cnotliwie, czy jednak pisać o życiu.
Wstępne uwagi o pisarskich technikach chowania siebie w powieści są dla Mauriaca tylko pretekstem do analizy mroku własnej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5
  • Chcę przeczytać
    3
  • Dawno temu przeczytane
    1
  • Religia,wierzenia,ezoteryka
    1
  • Komunikacja
    1
  • Religia
    1
  • L. francuska
    1
  • Inne
    1
  • Obyczajowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bóg i złoty cielec


Podobne książki

Przeczytaj także