Siedem dni łaski

Siete días de Gracia
Karolina Jaszecka
literatura piękna
Ag2S

Miłość, zdrada i skomplikowane rodzinne relacje na tle wielkiego zrywu społecznego. Barcelona, koniec XIX wieku. Mariana, córka wyklętej przez rodzinę Elany, po śmierci matki dorasta w domu dziadków wraz ze swoimi kuzynami Feliksem i Marcialem. Zakochuje się w jednym z braci: Feliksie, młodzieńcu co prawda pięknym, ale o niedobrych skłonnościach. Tymczasem dziadkowie umierają, a między braćmi...

Barcelona, koniec XIX wieku. Mariana, córka wyklętej przez rodzinę Elany, po śmierci matki dorasta w domu dziadków wraz ze swoimi kuzynami Feliksem i Marcialem. Zakochuje się w jednym z braci: Feliksie, młodzieńcu co prawda pięknym, ale o niedobrych skłonnościach. Tymczasem dziadkowie umierają, a między braćmi narasta niechęć, ponieważ „każdy z nich ma to, co pragnie mieć ten drugi”. Dziadek, stary Lledó, zapisuje cały majątek Marcialowi, natomiast Felix ma miłość Mariany. Jednak na mocy testamentu dziadka dziewczyna zostaje zmuszona do poślubienia Marciala. Tymczasem w Barcelonie narastają nastroje rewolucyjne. Rozporządzenie o kolejnym przymusowym poborze do hiszpańskich wojsk kolonialnych staje się przyczyną zamieszek - najbiedniejsi mieszkańcy miasta występują przeciwko rządzącym i bogatym, którzy złotem wykupują się od służby wojskowej. Do tej walki zagrzewa ich… Mariana.
Fascynująca opowieść o rodzinnych sekretach, sile namiętności oraz wielkiej polityce.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Beatriz_Aguilar | 2018-02-01
Przeczytana: 24 stycznia 2018

Ku mojej uciesze, książki z akcją w Barcelonie mnożą się na rodzimym rynku wydawniczym niczym grzyby po deszczu. Czas na kolejny tytuł z mojej obszernej barcelońskiej półki a mianowicie "Siedem dni łaski".

Rzecz dzieje się w XIX wieku na kilku niezbyt odległych od siebie płaszczyznach czasowych w Gracii -aktualnie dzielnicy Barcelony, wtedy - miejscowości położonej na peryferiach stolicy Katalonii. Wśród tematów przewodnich - to co katalońscy pisarze lubią najbardziej tj. arystokratyczne rodziny ze skrzętnie skrywanymi sekretami oraz niepokoje społeczno-polityczne w tle. Główną bohaterką jest Marianna, sierota wychowana przez bogatą rodzinę Lledó. Jako dorosła kobieta Marianna wyrzeka się bogactwa oraz osób, z którymi spędziła wiele lat. Ukrywa się w Gracii, która staje się areną buntu społeczeństwa przeciwko masowemu poborowi do wojsk walczących w koloniach coraz bardziej wymykających się z rąk Hiszpanii. Brzmi ciekawie, prawda? Nic tylko zacierać rączki i czytać!

I miało być...

Iris | 2018-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Książka opowiada o buncie mieszkańców Barcelony przeciwko werbunkowi do wojska poprzez losowanie, z które można było się wykupić, ale stać było na to tylko bogatych. Marianna jest jedną z kobiet, które biorą udział w buncie, najpierw pomaga rannym a później do samego końca uderza w dzwon. Z wydarzeniami z teraźniejszości przeplata się przeszłość - dzieciństwo i młodość Marianny. Dziewczyna jest wnuczką bogatych właścicieli fabryki. Jej matka przeciwstawiła się ojcu i uciekła z biednym malarzem. W szpitalu dla ubogich urodziła córkę, a następnie zmarła. Mariannę wychowali dziadkowie, nigdy jednak nie wyjawili jej, że jest ich wnuczką. Marianna biorąca udział w buncie już o tym wie, ale pomiędzy "teraz" a "kiedy" wydarzyło się bardzo wiele głównie złych rzeczy. "Siedem dni łaski" powoli opowiada o przeszłości Marianny. Jej historia jest ciekawa, a jednak książki nie czyta się z przyjemnością. Fragmenty opisujące bunt są nudne i za nic nie mogłam się wczuć w tę atmosferę walk ludu z...

dynamis | 2016-06-07
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 06 czerwca 2016

Książka Siedem dni łaski jest pierwszą książką tej autorki jaką przeczytałam. W wydarzenia historyczne z 1870 r. autorka wplotła wydarzenia fikcyjne. Głowna bohaterka Marianna jest nieślubną córką Helleny Liedo, która pochodzi z bogatego rodu. Helena przed śmiercią urodziła córkę (Marianna), którą zaopiekowali się rodzice Heleny. Marianna jako dziewczynka dorastała w swojej rodzinie ale nie wiedziała, że to jej rodzina. Mówiono, że dziewczynka jest sierotą i ją przygarnięto do domu. Razem z Marianną dorastało dwóch chłopaków, jej kuzynów, Felix i Marcal. Felix zakochał się w dziewczynie ze wzajemnością, ale dziadek zaaranżował ślub Marianny z Marcalem. Ślub przyczynił się do wielu nieszczęść.
Głównym tematem książki jest powstanie przeciwko losowaniu rekrutów do wojska. Temat powstanie jest przeplatany historiami uczestników, dzięki temu dowiadujemy się powoli kim są główni bohaterowie i co ich łączy.

BagatElka | 2016-02-23
Na półkach: Przeczytane, ZZZ....oddane
Przeczytana: 23 lutego 2016

Chaotyczna narracja,wymieszane wątki ,pomieszana chronologia zdarzeń i styl jak z podrzędnej obyczajówki.
Fabuła nie przypomina książki tylko krótkie scenki,jakie puszcza się na początku kolejnego odcinka w celu przypomnienia co było wcześniej.
Historyjka dość ciekawa ale podana tak niestrawnie,że nie mam chęci poznawać innych książek pani Mercade.
Scenki rewolucyjne uratowały "Siedem dni łaski" od stania się banalną telenowelą ale i tak mam dość.
Wyszłaby z tego piękna saga ale pobieżność w opisywaniu ludzi i zdarzeń,daje wrażenie czytania notatek a nie powieści.

Poruszająca historia rodziny Lledo na tle siedmiodniowych walk powstańczych.
Marianna, Feliks, Marcal... Trójka ludzi, których losy są ze sobą nierozerwalnie splecione. Rodzinna tajemnica sprawia, że ta trójka młodych ludzi zmuszona jest do podjęcia decyzji, których konsekwencje będą dramatyczne dla każdego, kto się z nimi zetknie.
Prócz tego wątku, autorka pokazuje również powstanie, które wybuchło w sprzeciwie na niesprawiedliwy pobór młodych mężczyzn do hiszpańskich wojsk kolonialnych.
To właśnie na tle powstania swój finał będzie miała historia Marianny.
Książka jest bardzo poruszająca, wciągająca, ciekawa. Autorka ma lekkie pióro i potrafi w sposób przejmujący opowiadać historię swoich bohaterów.
Polecam.

Więcej tutaj: http://miszmasz79.blogspot.com/2016/01/siedem-dni-aski-poruszajaca-historia.html

myrtij | 2016-01-05
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Podobno w kwietniu 1870 roku w Barcelonie trwała siedmiodniowa wojna. Podobno podczas tych dni jedna z kobiet cały czas poruszała dzwon, by dodać otuchy walczącym i odstraszać przeciwników. Carla Gràcia Mercadé bazując na tej historii, napisała swoją debiutancką powieść „Siedem dni łaski”, zabierając czytelnika w świat hiszpańskiej namiętności.
Losowanie mężczyzn do obowiązkowego poboru do wojska wzbudziło sprzeciw biednych ludzi, którzy jeszcze niedawno pomagali obecnym rządzącym zdobyć władzę, mamieni obietnicami o zawieszeniu tego obowiązku. Dlatego ogłoszenie o losowaniu w kwietniu 1870 roku zrodziło bunt w Barcelonie. Mieszkańcy Gràcii, jednej z robotniczych dzielnic, postanowili walczyć o swoje prawa. Do nierównej walki stanęli słabo uzbrojeni mężczyźni, kobietom zostawiając opiekę nad dziećmi i rannymi. Wśród nich znalazła się miejscowa biedna Zielarka, dla nielicznych znana jako Marianna, była mieszkanka jednego z najlepszych dworów w okolicy, wdowa po zmarłym właścicielu...

Ania | 2015-12-13
Przeczytana: 11 grudnia 2015

„Siedem dni łaski” to debiut katalońskiej pisarki młodego pokolenia Carli Gracii Mercade. Jako miłośniczka Hiszpanii z ogromną ciekawością sięgnęłam po ten tytuł i nie zawiodłam się. Choć jest to utwór niewielkich rozmiarów – taki na dwa wieczory, to opowieść wciąga, czyta się szybko i z przyjemnością. Książka łączy w sobie elementy obyczajowe, sagi rodzinnej, powieści historycznej i romansu czyli miks, który bardzo lubię.

Akcja osadzona jest XIX-wiecznej Hiszpanii. Opowieść prowadzona jest dwutorowo – z jednej strony śledzimy wybuch i rozwój powstania przeciwko przymusowemu poborowi do wojska, wyłanianemu w drodze losowania, do walk w koloniach należących do ówczesnej Hiszpanii. Od poboru można było się wykupić, co powodowało że do wojska trafiali tylko przedstawiciele niższych klas społecznych – robotnicy, drobniejsze mieszczaństwo, biedota. Co wywołało sprzeciw społeczny.

Akcja cofa się również w przeszłość, gdzie poznajemy dzieje arystokratycznej rodziny Lledo – pełnej...