Siedem dni łaski

Okładka książki Siedem dni łaski Carla Gràcia Mercadé
Okładka książki Siedem dni łaski
Carla Gràcia Mercadé Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
Don Kichot i Sancho Pansa
Siete días de Gracia
W.A.B.
2015-11-18
2015-11-18
Karolina Jaszecka
Karolina Jaszecka

Hiszpania, wiek XIX, tłem historii powstanie ludu przeciwko losowaniu mężczyzn do służby wojskowej. Historia właściwa to losy Marianny i jej rodziny. Sama opowieść wciągająca, ciekawy sposób na prowadzenie narracji z duża ilością retrospekcji. Pozwala to na przedstawienie tytułowych siedmiu dni, a jednocześnie czytelnik ma szanse obserwować wiele lat życia głównej bohaterki i jej perypetie.
Marianna jest dla mnie postacią w jakimś sensie tragiczną, trochę skojarzyła mi się z Antygoną. Klimat walk zaś przypominał mi opowiadania o powstaniu warszawskim. Na początku zryw, młodzieńcze poczucie, wygramy, damy radę. Rzeczywistość zweryfikowała: niewielka ilość broni, amunicji, nieprzygotowanie wojskowe walczących. Z każdym dniem było coraz trudniej, coraz mniej szans, coraz więcej obaw i strachu. W tym klimacie utraty nadziei i poczuciu klęski postać głównej bohaterki jest iskierką, jasnym punktem na horyzoncie pokrytym ciemnymi chmurami.
Lektura ciekawa, myślę, że mogę ją szczerze polecić na kilka chłodnych wieczorów. Odczuwam jedynie niedosyt w zakończeniu, które mnie pozostawiło z pytaniem: a co było dalej? Wyobraźnia podpowiada kilka możliwości, ale ciekawa jestem, za którą z nich podążyłaby autorka.

Ku mojej uciesze, książki z akcją w Barcelonie mnożą się na rodzimym rynku wydawniczym niczym grzyby po deszczu. Czas na kolejny tytuł z mojej obszernej barcelońskiej półki a mianowicie "Siedem dni łaski".

Rzecz dzieje się w XIX wieku na kilku niezbyt odległych od siebie płaszczyznach czasowych w Gracii -aktualnie dzielnicy Barcelony, wtedy - miejscowości położonej na peryferiach stolicy Katalonii. Wśród tematów przewodnich - to co katalońscy pisarze lubią najbardziej tj. arystokratyczne rodziny ze skrzętnie skrywanymi sekretami oraz niepokoje społeczno-polityczne w tle. Główną bohaterką jest Marianna, sierota wychowana przez bogatą rodzinę Lledó. Jako dorosła kobieta Marianna wyrzeka się bogactwa oraz osób, z którymi spędziła wiele lat. Ukrywa się w Gracii, która staje się areną buntu społeczeństwa przeciwko masowemu poborowi do wojsk walczących w koloniach coraz bardziej wymykających się z rąk Hiszpanii. Brzmi ciekawie, prawda? Nic tylko zacierać rączki i czytać!

I miało być pięknie i ciekawie a wyszło jak zwykle... Czyli troszkę lepiej niż przeciętnie ale od fajerwerków, ochów i achów było daleko. Odrobinę kulała fabuła i nie mam na myśli jakiś większych luk czy niedociągnięć. Historia mogła być po prostu bogatsza i bardziej rozbudowana. Zdecydowanie nie można odmówić jej potencjału, zabrakło jednak większego dopracowania sylwetek bohaterów, dopieszczenia pewnych elementów i tła, które sprawiają, że czytana historia zapada w pamięci. Największym minusem debiutanckiej powieści Carli Mercadé jest jednak niewątpliwie kompozycja. Króciutkie rozdziały, których akcja na przemian toczy się na różnych płaszczyznach czasowych wprowadza czytelnika w stan dezorientacji. Ledwo wczujemy się w klimat panujący w rezydencji bogatej i szanowanej familii Lledó a już kończy się krótki epizod i zostajemy wrzuceni na powstańcze barykady, gdzie też nie zabawimy zbyt długo. To nie było fajne! I ani trochę nie pomogło poddać się biegowi wydarzeń!

Ale cóż, nie każdy pisarz staje się mistrzem słowa i snucia pasjonujących historii ot tak sobie. Carlę Gràcia Mercadé czeka jeszcze z pewnością sporo pracy nad swoim warsztatem pisarskim. Jednak ja kibicuję autorce "Siedmiu dni łaski", podobnie jak każdemu innemu pisarzowi z Katalonii. Może debiutancka powieść nie była bardzo dobra ale zainspirowała mnie do poszukiwań informacji o opisywanych w niej wydarzeniach historycznych dotyczących Katalonii a to już coś!

Książka opowiada o buncie mieszkańców Barcelony przeciwko werbunkowi do wojska poprzez losowanie, z które można było się wykupić, ale stać było na to tylko bogatych. Marianna jest jedną z kobiet, które biorą udział w buncie, najpierw pomaga rannym a później do samego końca uderza w dzwon. Z wydarzeniami z teraźniejszości przeplata się przeszłość - dzieciństwo i młodość Marianny. Dziewczyna jest wnuczką bogatych właścicieli fabryki. Jej matka przeciwstawiła się ojcu i uciekła z biednym malarzem. W szpitalu dla ubogich urodziła córkę, a następnie zmarła. Mariannę wychowali dziadkowie, nigdy jednak nie wyjawili jej, że jest ich wnuczką. Marianna biorąca udział w buncie już o tym wie, ale pomiędzy "teraz" a "kiedy" wydarzyło się bardzo wiele głównie złych rzeczy. "Siedem dni łaski" powoli opowiada o przeszłości Marianny. Jej historia jest ciekawa, a jednak książki nie czyta się z przyjemnością. Fragmenty opisujące bunt są nudne i za nic nie mogłam się wczuć w tę atmosferę walk ludu z regularną armią. Zakończenie również mnie nie usatysfakcjonowało. Jednym słowem straszny melodramat. Marianna, Feliks i Marcal to postacie wykreowane bardzo dobrze, widać, jak zmieniali się pod wpływem wydarzeń. Tylko oni ratują mdłą akcję książki.
Oceniając książkę w sumie nie powinno oceniać się okładki, ale o tej koniecznie muszę wspomnieć. Ja nie wiem, może to specjalnie miało tak wyglądać? Kobieta wygląda jak doklejona do obrazka okna. Nawet początkujący grafik potrafiłby zrobić to lepiej. Dramat, strasznie to wygląda, i dla mnie, która uwielbia oglądać dzieła innych na deviantart, taka obróbka nigdy nie powinna być zaakceptowana i kupiona przez wydawnictwo. To tak jakby drukarz wykonał swoją pracę prowizorycznie i zadrukował tylko połowę kartek, a później zszył je i oddał jako gotową książkę.

Książka Siedem dni łaski jest pierwszą książką tej autorki jaką przeczytałam. W wydarzenia historyczne z 1870 r. autorka wplotła wydarzenia fikcyjne. Głowna bohaterka Marianna jest nieślubną córką Helleny Liedo, która pochodzi z bogatego rodu. Helena przed śmiercią urodziła córkę (Marianna),którą zaopiekowali się rodzice Heleny. Marianna jako dziewczynka dorastała w swojej rodzinie ale nie wiedziała, że to jej rodzina. Mówiono, że dziewczynka jest sierotą i ją przygarnięto do domu. Razem z Marianną dorastało dwóch chłopaków, jej kuzynów, Felix i Marcal. Felix zakochał się w dziewczynie ze wzajemnością, ale dziadek zaaranżował ślub Marianny z Marcalem. Ślub przyczynił się do wielu nieszczęść.
Głównym tematem książki jest powstanie przeciwko losowaniu rekrutów do wojska. Temat powstanie jest przeplatany historiami uczestników, dzięki temu dowiadujemy się powoli kim są główni bohaterowie i co ich łączy.

Poruszająca historia rodziny Lledo na tle siedmiodniowych walk powstańczych.
Marianna, Feliks, Marcal... Trójka ludzi, których losy są ze sobą nierozerwalnie splecione. Rodzinna tajemnica sprawia, że ta trójka młodych ludzi zmuszona jest do podjęcia decyzji, których konsekwencje będą dramatyczne dla każdego, kto się z nimi zetknie.
Prócz tego wątku, autorka pokazuje również powstanie, które wybuchło w sprzeciwie na niesprawiedliwy pobór młodych mężczyzn do hiszpańskich wojsk kolonialnych.
To właśnie na tle powstania swój finał będzie miała historia Marianny.
Książka jest bardzo poruszająca, wciągająca, ciekawa. Autorka ma lekkie pióro i potrafi w sposób przejmujący opowiadać historię swoich bohaterów.
Polecam.

Więcej tutaj: http://miszmasz79.blogspot.com/2016/01/siedem-dni-aski-poruszajaca-historia.html

Poruszająca historia rodziny Lledo na tle siedmiodniowych walk powstańczych.
Prócz tego wątku, autorka pokazuje również...

Podobno w kwietniu 1870 roku w Barcelonie trwała siedmiodniowa wojna. Podobno podczas tych dni jedna z kobiet cały czas poruszała dzwon, by dodać otuchy walczącym i odstraszać przeciwników. Carla Gràcia Mercadé bazując na tej historii, napisała swoją debiutancką powieść „Siedem dni łaski”, zabierając czytelnika w świat hiszpańskiej namiętności.
Losowanie mężczyzn do obowiązkowego poboru do wojska wzbudziło sprzeciw biednych ludzi, którzy jeszcze niedawno pomagali obecnym rządzącym zdobyć władzę, mamieni obietnicami o zawieszeniu tego obowiązku. Dlatego ogłoszenie o losowaniu w kwietniu 1870 roku zrodziło bunt w Barcelonie. Mieszkańcy Gràcii, jednej z robotniczych dzielnic, postanowili walczyć o swoje prawa. Do nierównej walki stanęli słabo uzbrojeni mężczyźni, kobietom zostawiając opiekę nad dziećmi i rannymi. Wśród nich znalazła się miejscowa biedna Zielarka, dla nielicznych znana jako Marianna, była mieszkanka jednego z najlepszych dworów w okolicy, wdowa po zmarłym właścicielu fabryki. Co sprawiło, że kobieta o takim statusie zaczęła bratać się z prostym ludem, narażając się na śmierć?

Losowanie mężczyzn do...

„Siedem dni łaski” to debiut katalońskiej pisarki młodego pokolenia Carli Gracii Mercade. Jako miłośniczka Hiszpanii z ogromną ciekawością sięgnęłam po ten tytuł i nie zawiodłam się. Choć jest to utwór niewielkich rozmiarów – taki na dwa wieczory, to opowieść wciąga, czyta się szybko i z przyjemnością. Książka łączy w sobie elementy obyczajowe, sagi rodzinnej, powieści historycznej i romansu czyli miks, który bardzo lubię.

Akcja osadzona jest XIX-wiecznej Hiszpanii. Opowieść prowadzona jest dwutorowo – z jednej strony śledzimy wybuch i rozwój powstania przeciwko przymusowemu poborowi do wojska, wyłanianemu w drodze losowania, do walk w koloniach należących do ówczesnej Hiszpanii. Od poboru można było się wykupić, co powodowało że do wojska trafiali tylko przedstawiciele niższych klas społecznych – robotnicy, drobniejsze mieszczaństwo, biedota. Co wywołało sprzeciw społeczny.

Akcja cofa się również w przeszłość, gdzie poznajemy dzieje arystokratycznej rodziny Lledo – pełnej głęboko skrywanych tajemnic, wewnętrznych rozgrywek – pozorna moralność, złe decyzje, konflikty i konkurencja między członkami rodu. Przyznam, że saga rodzinna jest interesująca, poszczególne elementy intrygi są ujawniane przed czytelnikiem powoli, a wydarzenia nie są pokazywane chronologicznie, co tylko rozbudza ciekawość, bo chcemy poznać wszystkie sekrety i odkryć zagmatwane losy głównych postaci – Marianny, Felixa i Marcala. Szkoda tylko, że poza odliczaniem dni powstania, miejsce i czas akcji nie zostały oznaczone. Czasami dopiero po przeczytaniu kilku zdań można się zorientować, o który czas chodzi.

Interesującym wątkiem jest powstanie przeciwko werbunkowi przez losowanie pod dowództwem Francisco Dercha (postać autentyczna). Walka zwykłych, źle uzbrojonych, niewyszkolonych mieszczan przeciwko dużo liczniejszej i dobrze uzbrojonej armii hiszpańskiej. Autorka połączyła prawdzie historyczne wydarzenia, autentyczne postacie z fikcyjną opowieścią tworząc interesującą całość. Autentyczności dodają wycinki prasowe z ówczesnych gazet oraz obwieszczenia władz, które autorka wplotła w opowieść.
Zazwyczaj powieści hiszpańskie rozgrywają się w czasach rządów Franco, dlatego cieszy mnie, że Mercade zdecydowała się opisać mniej znane, poza Hiszpanią, zdarzenia i przybliżyć trochę historię tego kraju.

Jest to opowieść nie tylko o walce przeciwko niesprawiedliwości, ale i o miłości, zazdrości, zemście, złych ambicjach, konkurencji, miłosnemu trójkątowi. Wątki obyczajowe przeplatają się z wydarzeniami historycznymi. Niestety muszę wytknąć, że czasami losy bohaterów i dialogi przybierały za bardzo „romansidłowaty” ton. Nie podobał mi się również koniec opowieści – trochę jak w greckiej tragedii (chodzi mi o wątek fikcyjny). Tak jak wcześniej wspomniałam, powieść jest krótka, może dlatego miejscami odczuwa się niedosyt pewnych elementów.

Całościowo jednak jest to ciekawa opowieść, historia wciąga, czyta się szybko i z przyjemnością. Myślę, że książka spodoba się miłośnikom opowieści rodzinnych z tajemnicami z przeszłości.

• E-booki
  • Historyczne