Utracona i odzyskana

Czarna Owca
2015-03-18
2015-03-18
Magdalena Nowak

Okładka książki Panna Marple. 12 nowych historii Naomi Alderman, Leigh Bardugo, Alyssa Cole, Lucy Foley, Elly Griffiths, Natalie Haynes, Jean Kwok, Val McDermid, Karen M. McManus, Dreda Say Mitchell, Kate Mosse, Ruth Ware
Panna Marple. ... Naomi Alderman, Lei...
Okładka książki Paryski apartament / Mój kochany mąż (Pakiet) Kimberly Belle, Lucy Foley
Paryski aparta... Kimberly Belle, Luc...

Młoda dziewczyna Kate przed śmiercią swojej babci dostaje od niej rysunek, z jej biologiczną babcię. Jej matka, baletnica Eve nigdy nie dowiedziała się prawdy o swoim pochodzeniu. Iż jej prawdziwa matka zostawiła ją w domu dziecka. Zmarła podczas katastrofy samolotowej. Jej córka odkrywa tajemnicę, która jak się okazuje jest bardziej skomplikowana. Okazuje się, że sławny malarz Thomas Stafford mieszkający na Korsyce jest jej prawdziwym dziadkiem, ojcem Eve. Kochał jej babcie Alice nad życie. Ona go też bardzo kochała, wykupowała przez całe życie jego obrazy. Jednak malarz długo nie wiedział, że Alice była z nim w ciąży. Ponieważ ona gdy zaszła z nim w ciążę zniknęła bez śladu.
A teraz po kolei:
Thomas studiował prawo. pochodził z niezbyt zamożnej rodziny. Zakochał się w Eve, która pochodziła z tzw." Dobrego domu". Ona go kochała nad życie. Kiedyś nad wodą, narysował ją.. Bo on kochał rysować. I dał jej na pamiątkę ten rysunek, który później znalazł się w posiadaniu Kate. Gdy Alice zaszła w ciążę, jej rodzice zadbali o to aby nikt się o tym nie dowiedział. Wysłwali ją do swoich posiadłości na wieś i chcieli aby dziewczyna usunęła ciążę. Ta się nie zgodziła. Jednak rodzice zadecydowali za nią i musiała oddać córkę do domu dziecka. Zostawiając ją, zostawiła też ten rysunek, który odziedziczyła później jej adopcyjna matka. Thomas myślał, że ona nie żyje bo tak wynikało z dokumentów po II Wojnie Światowej, jednak ona cudem przeżyła. Obydwoje nigdy o sobie nie zapomnieli, ich uczucie również nigdy nie wygasło.
Tymczasem Kate zakochała się w wnuczku malarza Olivierze, z którym na końcu książki jest w związku.

„Utracona i odzyskana” to ciepła i klimatyczna saga rodzinna, napisana lekko i z polotem. Główna bohaterka powieści, Kate, jest młodą kobietą. Jej matka zginęła w wypadku samolotowym. Dziewczyna jest blisko związana ze swoją babcią, Evie. Kobieta przed śmiercią opowiada o jej rodzonej babce, Alice, i pokazuje jej portret. Kate jest do niej bardzo podobna. Z ciekawością rusza na poszukiwanie swej babki, która pozostawiła swoją córkę, matkę Kate, w domu dziecka i rozpłynęła się bez śladu. Autorem portretu jest słynny malarz, Thomas Stafford, którego Kate odwiedza w jego domu na Korsyce. Mężczyzna opowiada jej historię wielkiej miłości do Alice. Był wtedy młodym studentem prawa, jednak jego marzeniem było zostać malarzem. Alice była panienką z dobrego domu, poukładaną i pewną siebie. Ich związek był bardzo burzliwy, pełen rozstań i powrotów. Po poznaniu historii z ust Thomasa, Kate wyrusza śladami swej babki...

Przepiękna i wzruszająca opowieść o miłości, która mimo upływu lat nigdy nie gaśnie, choć nie znajduje swojego spełnienia.

Jest to niewątpliwie książka, która na długo pozostanie w mojej pamięci i kto wie, może jeszcze kiedyś po nią sięgnę, by przeżyć na nowo wydarzenia opisane przez autorkę.

Przyznam jednak, że trochę zawiodło mnie zakończenie, ale cóż... Nie zawsze mogłoby być tak jakbyśmy tego chcieli... ;)

Przyznam jednak, że trochę zawiodło mnie zakończenie, ale cóż... Nie zawsze...

Książka reprezentuje mój ulubiony typ literatury - dzieje rodziny na tle wydarzeń historycznych, tajemnice rodzinne sprzed lat. Kate traci matkę, wybitną baletnicę. June została adoptowana, nie znała swojej biologicznej rodziny. I nigdy nie dowiedziała się, że miała szansę, by stało się inaczej. Evie - jej przybrana matka i babka Kate, zataiła fakt, że biologiczna matka próbowała nawiązać z nią kontakt. Dopiero na łożu śmierci wyjawiła wszystko wnuczce. Dziewczyna postanowiła rozwikłać zagadkę swojej przeszłości i odkryć, kim jest piękna kobieta z rysunku podarowanego jej przez Evie. Wyrusza w podróż nie tylko do innego kraju, ale także w głąb przeszłości swojej rodziny. Przebywając u Thomasa Stafforda, malarza, autora rysunku, poznaje część tajemnic sprzed lat. Ma także okazję zastanowić się nad własnym życiem. Na Korsyce poznaje wnuka Stafforda, Oliviera. I choć ich relacje są trudne, nawiązują nić porozumienia, a potem przyjaźni i... Kate dociera także do pewnej miłej staruszki, kolekcjonerki sztuki. Kobieta okaże się kluczem do rozwikłania sekretów. Książka nie ma może porywającej akcji, nie ma tu spektakularnych zwrotów akcji, ale plastyczność opisów przyrody, uczuć i emocji sprawia, że lektura dostarcza niezapomnianych wrażeń.

„Utracona i odzyskana” autorstwa Lucy Foley, to jedna z tych książek, na które natrafia się przypadkiem, nie ma się wobec niej zbyt dużych wymagań, a która zaskakuje bardzo pozytywnie.
Tym bardziej cieszy mnie, że wśród ogromnej ilości książek, na stronach różnych księgarni, udało mi się tę powieść wypatrzyć.

Akcja powieści toczy się dwutorowo, współcześnie i zaraz po pierwszej wojnie światowej.
Przy czym współczesnych wydarzeń jest niewiele, a służą one głownie temu, aby opowiedzieć historię Thomasa i Alice.
Opowieść rozpoczyna się, gdy babka Kate, tuż przed swoją śmiercią, wyznaje wnuczce, że długi lata ukrywała przed swoją adopcyjną córką (matką Kate),że jej biologiczna matka starała się z nią skontaktować.
Matka Kate, która zginęła rok wcześniej w katastrofie lotniczej, nigdy nie dowiedziała się, że jej biologiczna matka pragnęła się z nią skontaktować.
Babka daje dziewczynie listy oraz rysunek kobiety, łudząca podobnej do matki Kate. Jego autorem jest znany na całym świecie malarz, obecnie starannie ukrywający miejsce swojego zamieszkania. Determinacja Kate sprawia, że udaje jej się nawiązać kontakt z Thomasem Staffordem i na jego zaproszenie, udaje się na Korsykę, aby poznać losy swojej biologicznej babki.
Ta podróż odmieni życie Kate, a czytelnikowi pozwoli poznać historię miłości dwojga ludzi, w czasach, gdy jeszcze nie przebrzmiały echa jednej wojny, a już nadciągało widmo kolejnej.

Zacznę od tego, że wbrew opisowi na okładce, książka nie jest romansem. To poruszająca i piękna powieść obyczajowa.
Fabuła koncentruje się na odkrywaniu losów Thomasa i Alice.
Najpierw, w domu malarza, Kate wysłuchuje jego wspomnień, a następnie, gdy dowiaduje się, że Alice wciąż żyje, udaje się do niej i poznaje te aspekty historii, których Thomas nie znał.
Autorka bardzo dobrze przedstawia swoich bohaterów i ich poplątane losy. Tworzy barwny obraz tamtych lat, najpierw szalonych, potem z coraz większym widmem kolejnej wojny. W sposób subtelny, ale nie pozbawiony brutalnej szczerości opowiada również o czasach drugiej wojny światowej i ataku Niemiec na Europę.
Wszystko to jest ciekawym tłem do ukazania uczucia jakie łączyło Thomasa i Alice, gdyż autorka koncentruje się przede wszystkim na swoich bohaterach.
Oczywiście w powieści ważną rolę odgrywa Kate. To ona jest niejako łącznikiem przeszłości z teraźniejszością.
Prócz odkrywania losów swojej babki, Kate odkrywa również uczucie tam, gdzie się go nie spodziewała i niejako od nowa układa swoje życie.
Autorce udało się zachować idealne proporcje pomiędzy obiema historiami. Mimo iż więcej czasu na karatach powieści poświęca przeszłości, nie zaniedbuje współcześnie toczącej się historii, a w dodatku nie robi z niej mdłego romansu.
Historia Kate bowiem, to opowieść o samotnej, młodej kobiecie, która utraciła wszystkich swoich bliskich i nie bardzo potrafi odnaleźć na powrót swoje miejsce w świecie.
To właśnie powrót do przeszłości sprawi, że odnajdzie swoją drogę i cel w życiu, a nowo odkryte uczucie będzie miało szansę się rozwinąć.

Czytając historię snutą przez autorkę, miałam wrażenie, jakbym czytała o ludziach, którzy żyli naprawdę. Jakby to była prawdziwa historia, a nie fikcja literacka.
Opowieść jest niezwykle barwna, poruszająca i dojrzała. Nie ma w niej zbytecznego patosu, tym bardziej opisane przez pisarkę uczucie wydaje się głębokie i prawdziwe. Ma w sobie subtelność, lekkość i autentyczność.
Cała historia jest niezwykle wciągająca i poruszająca.
I mimo iż zakończenie nie wyjaśnia jednej kwestii, to nie ma to negatywnego wpływu na odbiór całości.
Dodatkowo autorka w piękny sposób przedstawiła czytelnikowi piękno Korsyki, Paryża i Anglii.
Swoją opowieść napisała pięknym językiem, z niezwykłą dbałością o szczegóły, ale zachowując idealne proporcje pomiędzy akcją, a przedstawieniem otaczającego głównych bohaterów świata.

Tak jak wspomniałam na początku, nie miałam wielkich oczekiwań co do tej powieści, zwłaszcza, że „Utracona i odzyskana” to debiut Lucy Foley.
Okazało się jednak, że to prawdziwa perełka, a ja zachwyciłam się powieścią i jestem absolutnie przekonana, że sięgnę po kolejne książki tej autorki.

mój blog: http://miszmasz79.blogspot.com

Akcja powieści toczy się dwutorowo, współcześnie i zaraz po...

Jest to bardzo udany, dojrzały debiut o zawiłościach uczuć dwojga ludzi Alice i Thomasa, pełen tajemnic, poświęceń i kłamstw (niedopuszczalnych nawet w imię dobra drugiej osoby).
Akcja tej obyczajowej powieści ukazana jest w długiej perspektywie czasowej (od 1928 do 1986 roku) i toczy się w różnych miejscach świata, głównie w Londynie, Wenecji, Paryżu, maleńkim miasteczku na Korsyce, w Nowym Jorku, ale jest też wspomniany obóz koncentracyjny w okupowanej Polsce.
Świetna książka, polecam wszystkim miłośnikom zawiłych historii rodzinnych.

„Może każde życie tak wygląda. Utracona: miłość, odzyskana: niezależność. Utracona: córka, odzyskana: wnuczka.”

„Utracona i odzyskana” Lucy Foley to opowieść o miłości niespełnionej. Historia miłości zaplątanej, zagmatwanej, burzliwej i nieszczęśliwej. Tej jedynej, niekończącej się, która mogłaby taką być i w pewnym wymiarze była zawsze. Historia wielu odcieni miłości.
Miłości silnej, która choć odmieniona trwała nieustannie. Utracona i odzyskana...
Poruszająca historia za sprawą której mamy możliwość znaleźć się w Paryżu, Nowym Jorku, Londynie. Możemy podziwiać malownicze krajobrazy na Korsyce. Umiejętnie opowiedziana poetyckim językiem.
Historia, która się nie kończy mimo napisu The End. Nie do zapomnienia. Debiut literacki Lucy Foley „Utracona i odzyskana” nadzwyczaj dojrzały, udany…GORĄCO POLECAM!

1976

Bardzo urocza książka, z niesamowitym klimatem. Romantyczna historia, narracja dziejąca się w dwóch płaszczyznach czasu. Urokliwa, pięknie napisana, wzruszająca.Niespełniona miłość, która przetrwała wieki. Czytałam ją z wielką przyjemnością.

Zaskakująco znakomita rzecz: wbrew okładce to wcale nie tylko romans, to wielka i mądra opowieść o życiu, miłości, smutku, radości. Refleksyjna i nieoczywista.

• 2016
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Utracona i odzyskana