Kwanty. Przewodnik dla zdezorientowanych

Quantum
kwanty, mechanika kwantowa
popularnonaukowa
Ag2S

Książka o próbach zrozumienia, co mechanika kwantowa mówi nam o naturze rzeczywistości. Mechanika kwantowa jest piękną, precyzyjną i logiczną konstrukcją matematyczną, doskonale opisująca Naturę. Z tym że właściwie nikt nie wie, jak należy ją rozumieć. Próbując pojąć świat kwantów, wkraczamy na niezwykłe terytorium, gdzie do objaśnienia poczynionych obserwacji możemy, jak się wydaje,...

Mechanika kwantowa jest piękną, precyzyjną i logiczną konstrukcją matematyczną, doskonale opisująca Naturę. Z tym że właściwie nikt nie wie, jak należy ją rozumieć. Próbując pojąć świat kwantów, wkraczamy na niezwykłe terytorium, gdzie do objaśnienia poczynionych obserwacji możemy, jak się wydaje, dowolnie wybierać jedną z szeregu możliwych interpretacji, z których każda jest zdumiewająco niesamowita. Jakim cudem teoria naukowa może pozostawać tak niejasna, trudna do zrozumienia?
Profesor Jim Al-Khalili przyznaje, że spędził wiele czasu na rozmyślaniach na temat mechaniki kwantowej, zarówno z punktu widzenia profesjonalisty i aktywnego badacza, jak też z pozycji człowieka żywo zainteresowanego głębszym znaczeniem teorii. Jednak wciąż – po dwudziestu latach pracy – nie udało mu się z nią dojść do ładu. W swojej najnowszej książce „Kwanty” opowiada o próbach zrozumienia, co mechanika kwantowa mówi nam o prawdziwej naturze rzeczywistości, i zabiera czytelników w podróż przez fizykę cząstek elementarnych i teorie dotyczące wyższych wymiarów przestrzeni, a nawet jeszcze dalej.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

MorsMetaMalorum | 2018-01-10
Na półkach: Przeczytane, Naukowe
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Znakomita książka, która może być jednocześnie wstępem dla osób kompletnie niezaznajomionych z tematem, jak i lekturą uzupełniającą dla osób (nawet po studiach).
Jim Al-Khalili porusza wszystkie ważne aspekty mechaniki kwantowej: rys historyczny, dokładne omówienie najważnieszych eksperymentów (z odesłaniem do jeszcze bardziej szczegółowej literatury), wszystkie ważniejsze interpretacje dotykające problemu ontologii tej teorii oraz bardzo rzadko spotykane praktyczne ramifikacje odkryć kwantowych, jak i własny wkład w ich rozumienie zajmują również sporo miejsca. Nawet - co niezwykle cenię - omówione są niektóre bardziej podstawowe wzory matematyczne, wszystkie w miarę prostym i jasnym językiem.
Każdy z tych elementów jest niesamowicie dobrze napisany (wreszcie poprawnie wyjaśniono nieoznaczoność Heisenberga, co rzadko się zdarza nawet w podręcznikach akademickich). Do tego zawarte jest sporo informacji dodatkowych jak teoria strun, QCD, QED czy obszerne omówienie modelu...

Esther | 2017-07-10

Przybyłam, zobaczyłam, nie zrozumiałam.

Warto poczytać, ale osobiście nie umiem ocenić.

| 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

Mechanika kwantowa to jedna z gałęzi fizyki, która mnie fascynuje i sprawia, że moje serce bije szybciej :)Bo czyż fascynujące nie jest to, że atomy nie poruszają się w sposób typowy dla mechaniki klasycznej?:)Ludzie korzystają z dobrodziejstw fizyki i nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Gdyby nie fizyka nie moglibyśmy "spotykać się " na LC ! Zrozumienie, w jaki sposób metale przewodzą prąd elektryczny doprowadziło do badań nad półprzewodnikami, opracować tranzystor a później mikroprocesor, komputer i internet.
Tunelowanie kwantowe dało energię jądrową a w przyszłości być może reaktory syntezy jądrowej. A nadprzewodniki, które być może doprowadzą w przyszłości do mniejszych strat energii? A laser i jego zastosowanie w chirurgii oka, kasach marketów czy w przemyśle okrętowym. Kwanty, na każdym kroku, jesteśmy nimi otoczeni - stosujemy je przecież w medycynie np. rezonansie magnetycznym.
Wyobraźcie sobie możliwości komputera kwantowego nad którym cały czas trwają prace a nie mówię...

Temptation | 2016-05-09
Przeczytana: 09 maja 2016

Fizyka to były moje drugie studia, z pasji, dzięki którym myślałam, że dostanę odpowiedzi na nurtujące mnie pytania m. in. dotyczące mechaniki kwantowej. Niestety na koniec okazało się, że pytań mam jeszcze więcej.
Mechaniki kwantowej byłam uczona metodą "zamknij się i licz", dlatego z wielkim zapałem chwyciłam za te pozycję i nie zawiodłam się ani trochę. Autor w przystępny sposób przedstawia koncepcje próbujące tłumaczyć świat kwantowy, co nie oznacza że podaje wyjaśnienie na tacy, bo takiego jeszcze po prostu nie ma.
Nie jest to książka dla każdego, ale dla osoby ze znajomością fizyki na poziomie liceum i zainteresowanej światem będzie to pasjonująca lektura. Polecam zdecydowanie.

LEGOlas0232 | 2016-04-16

Chyba jestem dzięki niej mądrzejszy XD

encaminne | 2015-11-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 27 listopada 2015

kotnakrecacz.pl

>>Atomy nie znają pojęcia żalu – mogą jednocześnie zaznać wszystkich możliwych ewentualności. W istocie trzymają się rady znakomitego amerykańskiego bejsbolisty, Yogiego Berry, który swego czasu powiedział: „Kiedy dojdziesz do rozgałęzienia dróg, wybierz je”.<<

Jeżeli wydaje się wam, że mechanika kwantowa jest niezrozumiała i nie do ogarnięcia jako całość – macie rację! Jeżeli natomiast uważacie, że mogą ją zrozumieć jedynie fizycy lub matematycy, jesteście w błędzie – oni też mają z tym ogromny problem. Na tę chwilę zresztą jest to problem nie do rozwiązania. Istnieją rozmaite koncepcje tłumaczące (lub komplikujące) świat tych najmniejszych porcji naszej rzeczywistości, ale trudno objąć je rozumem i pamięcią. Na szczęście istnieją jeszcze naukowcy, którzy próbują to szerszemu gronu odbiorców przybliżać. Na przykład Jim Al-Khalili, autor książki „Kwanty. Przewodnik dla zdezorientowanych”.

Kiedyś koślawo i ślamazarnie próbowałam wytłumaczyć eksperyment myślowy...