Nasz inny Wszechświat. Poza kosmiczny horyzont i dalej

Edge of the Universe: A Voyage to the Cosmic Horizon and Beyond
fizyka, wszechświat
popularnonaukowa
Ag2S

Obserwowalny Wszechświat, który obejmują nasze teleskopy, jest niewiarygodnie wielki. Jednakże współczesne teorie sugerują, że istnieje dużo więcej niż to, co możemy zarejestrować naszymi instrumentami. Wszechświat może być nieskończony. Kolosalne strumienie galaktyk, olbrzymie niewypełnione regiony zwane pustkami i inne niewyjaśnione zjawiska mogą stanowić wskazówkę, że nasz Wszechświat jest częścią większego królestwa zwanego multiświatem.
Jak wielki jest obserwowalny Wszechświat? Co leży poza nim? Czy istniał czas przed Wielkim Wybuchem? Czy przestrzeń ma niewidoczne wymiary? Czy Wszechświat jest hologramem i wszystko, co zachodzi wewnątrz niego, zapisane jest na jego powierzchni?
W swojej książce fizyk Paul Halpern wyjaśnia, co już wiemy i czego możemy się wkrótce dowiedzieć o naszym zupełnie wyjątkowym Wszechświecie, który jest całkiem inny, niż jeszcze niedawno sądziliśmy.
Wyjaśnia, co wiemy o Wielkim Wybuchu, przyspieszającym Wszechświecie, ciemnej energii, ciemnym przepływie i ciemnej materii, dzięki czemu możemy przeanalizować kilka teorii dotyczących zawartości Wszechświata i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jego krawędź odsuwa się od nas coraz szybciej.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2014

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Vemona | 2017-09-13
Przeczytana: listopad 2016

Ciemna energia, ciemna materia, oddalające się galaktyki i zdjęcia z kosmicznych teleskopów, to treść tej bardzo ciekawej książki. Nie jestem fizykiem, o kosmologii wiem tyle, co przeczytam w podobnych pozycjach popularnonaukowych, ale temat mnie bardzo pociąga, a książka przynosi wiele nowych wiadomości.

Carmel | 2017-09-09
Przeczytana: 08 września 2017

Popularnych książek o kosmologii, czyli nauce opisującej globalną strukturę Wszechświata, powstaje duże. To głównie konsekwencja trwającej rewolucji kosmologicznej. Dzięki kilku sondom orbitalnym (COBE, Hubble, WMAP, Planck,...) nasza wiedza o strukturze Wszechświata przechodzi od niemal trzech dekad zupełnie rewolucyjne przemiany. "Nasz inny Wszechświat. Poza kosmiczny horyzont i dalej" Paula Halperna wpisuje się w tę tematykę, relacjonując stan kosmologii na rok 2011. W szczególności to kolejna popularyzatorska praca amerykańskiego profesora.

Książka Halperna cierpi według mnie na typowe przypadłości popularyzatorskie nauk ścisłych - świetny temat podany w ambiwalentnej, w moim odczuciu, formie. Taki dualizm, to wynik pewnych sprzecznych oczekiwań autorów wobec konstruowanej publikacji, poruszającej trudne tematy, a w założeniu adresowane dla każdego. Jak pokazać własne fascynacje i elementy współczesnej nauki w przystępnej formie? Uważam, że nie wszystko da się tak zrobić, a...

Corcoran x | 2014-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Idealna jako przewodnik dla pierwszych kosmologicznych wycieczek. Inspiruje i rozbudza apetyt.

Szortal | 2014-12-02

Nasza wiedza o Wszechświecie jest w pewien sposób… zabawna, gdy podsumujemy kilka tysięcy lat rozwoju naszej nauki i jednocześnie odkryjemy, że o uniwersum wiemy znacznie więcej, niż o dnach własnych oceanów. Zaskakująco dużo elementów tej wiedzy zostaje jednak czysto teoretycznymi, bo nie dysponujemy jak dotąd (i być może nigdy nie będziemy dysponować, ale kto to wie) aparaturą zdolną do wykonywania odpowiednich pomiarów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by Paul Halpern, amerykański naukowiec, stanął w szeregu niosących kaganek wiedzy wszystkim zainteresowanym zagadkami Wszechświata.

Tradycyjnie lekturę pozycji popularnonaukowych warto rozpocząć od przejrzenia spisu treści. W przypadku „Naszego innego wszechświata” nietrudno domyślić się jego zawartości – Helpern porusza zarówno kwestię powstania Wszechświata, ciemnej energii, tajemniczych wybuchów w oddali kosmosu, a nawet porusza tematy tak abstrakcyjne jak podróżowanie między wymiarami czy… możliwe zakończenie żywota...

Adam | 2014-08-12
Przeczytana: sierpień 2014

Halpern nie uraczy nas wieloma pięknymi frazami czy wybujałymi metaforami, stawiając na solidne rzemieślnictwo. Nie mam nic przeciwko takiemu podejściu, zwłaszcza jeśli autor trzeźwo ocenia własne umiejętności literackie (niestety, niektórzy fizycy przeceniają w tej sferze swoje umiejętności). W zamian otrzymujemy rzetelne i nawet dość szczegółowe, oczywiście jak na poziom popularnonaukowy, opracowanie tematu...