Świat według fizyki

Okładka książki Świat według fizyki Jim Al-Khalili
Okładka książki Świat według fizyki
Jim Al-Khalili Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Zysk i S-ka
2022-04-05
2022-04-05
9788382025057
Tomasz Lanczewski

Największym problemem tej książki jest to, że nie wiadomo dla kogo ona właściwie jest. Al-Khalili to zasłużony popularyzator, ale „Świat według fizyki” czytało mi się kiepsko. Z jednej strony mamy narrację, która wydaje się być bardziej skierowana do młodej osoby, młodzieży szkolnej, co sugerowałby język, częste odwołania do edukacji w szkole czy pewna prostota w stylu pisania. Z drugiej jednak fizyk zbyt często odwołuje się do dość zaawansowanych naukowych kwestii, przez co można odnieść wrażenie, że książkę adresuje do już nieco obytych czytelników. Parę razy trafiłam na fragment, w którym wiedziałam, o co chodzi Al-Khaliliemu, ale ponieważ nie wyjaśnił zagadnienia, pozostawiając pewne rzeczy w domyśle, spodziewam się, że laik może być w tym wszystkim zagubiony.

Nie podobały mi się wyjaśnienia teorii względności czy mechaniki kwantowej, bo, w moim odczuciu, wprowadzały zbyt wielki zamęt.

Za zbędne uważam również rozwleczone dygresje na temat filozofii nauki. To są oczywiście szalenie ciekawe rzeczy, ale zasypywanie czytelnika różnymi interpretacjami mechaniki kwantowej, gdy ten dopiero poznaje ten świat, wydaje się zbędne i raczej namiesza w głowie niż poszerzy wiedzę.

Czy książka jest zła? Dla mnie była nudna i trochę nijaka, przesycona licznymi wątkami, które ostatecznie nie zostały dobrze wyjaśnione, a jednocześnie nie czułam, by lektura wzbogaciła moją wiedzę. W dodatku więcej tutaj przemyśleń, czasem nawet pretensji autora, niż objaśniania nauki.

Książka dość ciekawa, wzbogaciła moją wiedzę na temat fizyki bardziej niż szkolne podręczniki do tego przedmiotu. Ale odczuwam lekki niedosyt i mam wrażenie, że było to dość spłycane.
Polecam dla kogoś kto chce chociaż się zorientować co w aktualnej nauce się dzieje.

Profesor Al-Khalili napewno ma dar pisania ciekawych książek, jednak ta była chyba pisana na szybko,żeby wypełnić kontrakt. Jest kilka ciekawostek, ale generalnie jest krótka, po łebkach i niedużo wnosi do zrozumienia świata.

Jako miłośniczka fantastyki naukowej oraz filmów o kosmosie wybrałam do recenzji właśnie tą książkę, aby zrozumieć na przykład, jakie wytłumaczenie na temat podróży w czasie ma właśnie ta dziedzina nauki. Chciałam zrozumieć też teorię względności, która umożliwiła ludziom na podróże w kosmosie. Jaką rolę ma fizyka na codzienne nasze życie, na to pytanie znajdziecie odpowiedzi właśnie w książce Jim Al-Khalili. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, więc przedstawię fragmenty książki, aby pokazać, w jaki sposób uzyskacie odpowiedzi -szerszy opis w linku. Autor książki tłumaczy w niej wszystkie najważniejsze dziedziny fizyki oraz najważniejsze zagadnienia, które mają bezpośredni wpływ na naszą obecną codzienność. Bardzo ciekawie opisuje teorię Einsteina. Na poparcie teorii autor przedstawia obrazowo przykłady, gdzie pokazuje jak to wygląda w praktyce. Pomaga to zrozumieć czytelnikowi znaczenie każdego trudniejszego zagadnienia. Po za wyjaśnieniem najważniejszych teorii fizyki w małej pigułce, w tej książce autor pokazuje jak wpłynęła fizyka na odkrycia w różnych innych dziedzinach np. biologii, elektronice i medycynie. Dowiadujemy się, ile ludzie zaczerpnęli z fizyki, aby odnaleźć możliwości, które miały wpływ na poprawę naszej jakości życia. Jeśli więc tak jak ja szukacie odpowiedzi na różne niewyjaśnione zjawiska, ta książka z pewnością Wam się spodoba. Dowiecie się przy okazji ile dzięki fizyce ludzie zyskali oraz ile jeszcze może się w przyszłości zmienić. Polecam też tą książkę również dla starszej młodzieży, która lubi nauki ścisłe oraz dla miłośników np. filmy since-fiction. Napisana jest bardzo zrozumiale dzięki licznym przykładom można wszystko zrozumieć. Osobiście to minie najbardziej w tej książce urzekło. Od razu potwierdza nie jest to typowa książka naukowa, czyli przedstawiona wiedza szkolna. Nie zawiera suchy faktów. Napisana jest mądrze i z humorem. :)

Jak dla mnie najsłabsza książka o fizyce, jaką czytałem prócz podręczników ;P Więcej tu filozofii i wymysłów autora, jak próby prostego przekazania praw przyrody.

Książka jest dość krótka. Autor pisze o tym w jaki sposób poszczególne działy fizyki opisują i tłumaczą nasz wszechświat. Jest to raczej książka dla początkujących czytelników pozycji popularnonaukowych. Bowiem opisywane zagadnienia przedstawione są bardzo ogólnie i powierzchownie. Dużą wadą jest opisywanie wyników konkretnych badań naukowych bez jakiegokolwiek cytowania oryginalnych prac; tak więc czytelnik nie ma możliwości znalezienia ich i doczytania.

Od dawna chciałam zrozumieć teorię względności, zakrzywienie czasoprzestrzeni itd...
Czy jestem bliższa zrozumienia tych zagadnień po lekturze tej książki... odrobinę.
Przeczytam jeszcze raz ... kiedyś.

Przeczytam jeszcze raz ... kiedyś.

Dla tej książki poprzeczką była ustawiona wyżej niż dla innych czytanych przeze mnie z tej dziedziny. Ale dało się i jestem zadowolony. W zakończeniu było kilka uwag spornych, ale nie z fizyki.

Twarda okładka, śliczna grafika na niej. Pewnie to jakaś książka tylko dotykająca materii, a nie zagłębiając się w nią – pomyślałam biorąc do ręki „Świat według fizyki” Jima Al-Khalil. Nie mogłam bardziej się pomylić! To chyba najlepszy przegląd tego, czym jest fizyka dla początkujących, jaki kiedykolwiek miałam przyjemność przeczytać.

Więcej na: https://konfabula.pl/swiat-wedlug-fizyki/

Więcej na:...

"Jeśli kiedykolwiek przestaniemy być ciekawi wszechświata i badać, jak on - i człowiek - powstał, to przestaniemy być ludźmi."

Książka wprowadza do fundamentalnych koncepcji fizyki, wyjaśnia najważniejsze pojęcia i wzajemne powiązania. Wszystko w ramach poznawania natury wszechświata, sensu istnienia, tajemnic życia, rozumienia praw, kształtowania naszego otoczenia i przeznaczenia. Jim Al-Khalili wykazuje ogromny entuzjazm do odkrywania tajemnic nauk przyrodniczych, uniwersalnych zasad, aspektów czasu, energii, materii i przestrzeni. Swoją ekscytacją zaraża czytelnika. Przyjazną narracją sprawia, że trudne zagadnienia stają się zrozumiałe.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/06/swiat-wedug-fizyki.html

• Popularnonaukowe
  • Do kupienia
  • Książki popularno - naukowe

Dodaj cytat z książki Świat według fizyki