Nic bez Boga, nic wbrew Tradycji. Kosmowizja polityczna tradycjonalizmu karlistowskiego w Hiszpanii

Okładka książki Nic bez Boga, nic wbrew Tradycji. Kosmowizja polityczna tradycjonalizmu karlistowskiego w Hiszpanii Jacek Bartyzel
Okładka książki Nic bez Boga, nic wbrew Tradycji. Kosmowizja polityczna tradycjonalizmu karlistowskiego w Hiszpanii
Jacek Bartyzel Wydawnictwo: Von Borowiecky historia
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Von Borowiecky
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360748732
Średnia ocen

5,6 5,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,6 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
186
186

Na półkach:

Niszowy temat, w Polsce (poza wcześniejszymi pracami Bartyzela) nieznany. Jak się dowiedziałem z YT, uważa on tą pracę za swoje opus magnum (jak na razie, oczywiście). Książka tylko dla fanatyków karlizmu, albo dla bardzo zaawansowanych hispanistów, albo dla studentów reakcyjnej myśli politycznej, najlepiej romańskiej (nie anglosaskiej). Pozostałym odradzam.

Autor jest bez wątpienia najlepszym specjalistą od tematu w Polsce, a prawdopodobnie i na obszarze od Pirenejów przez Europę, Azję i Pacyfik do Teksasu (w Teksasie zaczynają się rewiry prof. Wilhelmsen, chociaż w Rosji ostatnio objawił się Юрий Владимирович Василенко, bodaj z uniwersytetu w Perm, ale nie jestem pewien, pisze ciekawe rzeczy, nieco konkurencyjne w stosunku to typologii Bartyzela z innej jego książki). Więc co do kompetencji, nie mam uwag.

Uwagi mam co do segmentacji. Uważam ją za nietrafioną. Zamiast podziału na część syntetyczną i analityczną, wolałbym analizę tradycjonalizmu w jego kolejnych wymiarach: pochodzenie władzy, państwo, ustrój, reprezentacja polityczna, monarchia, religia, system społeczny, gospodarka, kultura, stosunki międzynarodowe, itd itp. Skutek jest taki, że część analityczna jest niereprezentatywna i promuje po uważaniu tak osoby (Vazquez de Mella, Elias de Tejada - a gdzie Enrique Gil Robles, Marcial Solana, Luis de Larramendi, Rafael Gambra) jak zjawiska (ludowy charakter, antyfaszyzm, misja apostolska - a gdzie heterogeniczny ustrój państwa, monarchizm, Hispanidad, korporacjonizm).

Ponieważ rzecz należy do historii doktryn polityczno-ustrojowych trudno robić autorowi zarzut, że całkowicie niemal zignorował historię karlizmu jako takiego, niemniej jakaś forma wprowadzenia historycznego chyba by się przydała.

Na szczęście autor sprawdził wszystkie daty, bo nie znalazłem ani jednego błędu, które mu się niestety wcześniej zdarzały (m.in. uśmiercał osoby jeszcze żyjące).

No i edycja: twarda okładka, indeks, przypisy na dole strony (a nie jak to się porobiło w modzie na końcu książki),bibliografia, zdjęcia, aneksy, a nawet... no nie, nie uwierzycie Państwo.... zakładka wstążkowa! Kto dziś wydaje książki z zakładką wstążkową? Chyba ostatni raz miałem taką w rękach wydaną w okresie międzywojennym.

Niszowy temat, w Polsce (poza wcześniejszymi pracami Bartyzela) nieznany. Jak się dowiedziałem z YT, uważa on tą pracę za swoje opus magnum (jak na razie, oczywiście). Książka tylko dla fanatyków karlizmu, albo dla bardzo zaawansowanych hispanistów, albo dla studentów reakcyjnej myśli politycznej, najlepiej romańskiej (nie anglosaskiej). Pozostałym odradzam.

Autor jest bez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
13
13

Na półkach:

Bartyzel przedstawia tradycjonalizm karlistowski. Obok "Krzyża pośrodku księżyca" książka opisująca mało znany w Polsce ruch obrony wiary i tradycji.

Bartyzel przedstawia tradycjonalizm karlistowski. Obok "Krzyża pośrodku księżyca" książka opisująca mało znany w Polsce ruch obrony wiary i tradycji.

Pokaż mimo to

avatar
9
1

Na półkach:

Świetna kosmowizja, idealnie pokazująca polskiemu czytelnikowi, czym jest karlizm, niestety niepopularny w Polsce. Prof. Jacek Bartyzel nie jest znany z lekkiego pióra, a szczególnie przy tak skomplikowanym temacie, dlatego mogę polecić osobom, które są zdeterminowane do czytania, albo zaznajomione z karlizmem. Osobiście podchodziłem do tego jako laik znający jedynie karlistowskie ideario - Dios, Patria, Fueros y el Rey, ale przebrnąłem przez książkę z wyrobioną opinią nt. karlizmu i ogromnym szacunkiem do myślicieli, jak i profesora.

Świetna kosmowizja, idealnie pokazująca polskiemu czytelnikowi, czym jest karlizm, niestety niepopularny w Polsce. Prof. Jacek Bartyzel nie jest znany z lekkiego pióra, a szczególnie przy tak skomplikowanym temacie, dlatego mogę polecić osobom, które są zdeterminowane do czytania, albo zaznajomione z karlizmem. Osobiście podchodziłem do tego jako laik znający jedynie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
29
29

Na półkach:

O Hiszpanii wiedziałam do tej pory tyle, ile nauczyłam się w szkole, tzn., że była imperium kolonialnym władającym połową świata. Silna pozycja monarchii spowodowała wykształcenie równie silnego ruchu tradycjonalistycznego, przywiązującego wielką wagę do przestrzegania czterech cnót, tzn. wierności Bogu, Ojczyźnie, Prawom i Wolnościom Realnym oraz Królowi. Warto dodać, że król nie mógł być „byle jakim” królem, ale władcą legitymującym się legalnością swej władzy. Stąd dziś zarzuty ze strony tradycjonalistów o uzurpację władzy m.in. w stosunku do panującego w Hiszpanii Filipa Burbona, a także wobec Elżbiety II Windsor.
Niegdysiejsza potęga arcykatolickiej Hiszpanii minęła bezpowrotnie, dziś zmieniają się tam kolejni socjalistyczni premierzy, którzy sukcesywnie wprowadzają modernistyczne „nowości”, m.in. aborcję na życzenie, homoseksualne „małżeństwa” itp.
Trudno oprzeć się wrażeniu, że swą wielkość Hiszpania zawdzięczała przede wszystkim wierności Bogu…

O Hiszpanii wiedziałam do tej pory tyle, ile nauczyłam się w szkole, tzn., że była imperium kolonialnym władającym połową świata. Silna pozycja monarchii spowodowała wykształcenie równie silnego ruchu tradycjonalistycznego, przywiązującego wielką wagę do przestrzegania czterech cnót, tzn. wierności Bogu, Ojczyźnie, Prawom i Wolnościom Realnym oraz Królowi. Warto dodać, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
165
63

Na półkach: , ,

Tradycjonalizm karlistowski w Polsce jest tematem stosunkowo słabo znanym. Poza nielicznymi środowiskami, które określają się mianem spadkobierców i dziedziców historii stan wiedzy odnośnie historii, jak i wizji tego ruchu jest bardzo słaby. Monografia naukowa prof. Jacka Bartyzela pozwala zaś poznać fenomen karlizmu niemalże od podstaw, co czyni ją niewątpliwie pozycją bardzo wartościową.

Autor książki z pewnością nie jest anonimowy dla grona czytelników zainteresowanych filozofią polityki oraz historią idei. Prof. Jacek Bartyzel to uznany specjalista od dziejów ruchów tradycjonalistycznych i narodowo-radykalnych. W swoim dorobku naukowym ma szereg prac – włączając w to książki i artykuły, które podejmują tą niezwykle interesującą tematykę. Tym razem za cel swojej pracy naukowiec postawił kompletne opisanie ruchu karlistowskiego – jego genezy, poglądów historycznych oraz filozofii polityki.

Tradycjonalizm karlistowski w Polsce jest tematem stosunkowo słabo znanym. Poza nielicznymi środowiskami, które określają się mianem spadkobierców i dziedziców historii stan wiedzy odnośnie historii, jak i wizji tego ruchu jest bardzo słaby. Monografia naukowa prof. Jacka Bartyzela pozwala zaś poznać fenomen karlizmu niemalże od podstaw, co czyni ją niewątpliwie pozycją...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    42
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    6
  • Historia
    3
  • Chcę kupić
    1
  • Monarchizm
    1
  • Historiozofia
    1
  • 1.7.II Wojna Światowa
    1
  • 1.8.Dzieje Najnowsze
    1
  • Rewolucja
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne