Okładka książki Nic bez Boga, nic wbrew Tradycji. Kosmowizja polityczna tradycjonalizmu karlistowskiego w Hiszpanii Jacek Bartyzel
Jacek Bartyzel Wydawnictwo: Von Borowiecky historia
historia
Von Borowiecky
2014-01-01
2014-01-01

Niszowy temat, w Polsce (poza wcześniejszymi pracami Bartyzela) nieznany. Jak się dowiedziałem z YT, uważa on tą pracę za swoje opus magnum (jak na razie, oczywiście). Książka tylko dla fanatyków karlizmu, albo dla bardzo zaawansowanych hispanistów, albo dla studentów reakcyjnej myśli politycznej, najlepiej romańskiej (nie anglosaskiej). Pozostałym odradzam.

Autor jest bez wątpienia najlepszym specjalistą od tematu w Polsce, a prawdopodobnie i na obszarze od Pirenejów przez Europę, Azję i Pacyfik do Teksasu (w Teksasie zaczynają się rewiry prof. Wilhelmsen, chociaż w Rosji ostatnio objawił się Юрий Владимирович Василенко, bodaj z uniwersytetu w Perm, ale nie jestem pewien, pisze ciekawe rzeczy, nieco konkurencyjne w stosunku to typologii Bartyzela z innej jego książki). Więc co do kompetencji, nie mam uwag.

Uwagi mam co do segmentacji. Uważam ją za nietrafioną. Zamiast podziału na część syntetyczną i analityczną, wolałbym analizę tradycjonalizmu w jego kolejnych wymiarach: pochodzenie władzy, państwo, ustrój, reprezentacja polityczna, monarchia, religia, system społeczny, gospodarka, kultura, stosunki międzynarodowe, itd itp. Skutek jest taki, że część analityczna jest niereprezentatywna i promuje po uważaniu tak osoby (Vazquez de Mella, Elias de Tejada - a gdzie Enrique Gil Robles, Marcial Solana, Luis de Larramendi, Rafael Gambra) jak zjawiska (ludowy charakter, antyfaszyzm, misja apostolska - a gdzie heterogeniczny ustrój państwa, monarchizm, Hispanidad, korporacjonizm).

Ponieważ rzecz należy do historii doktryn polityczno-ustrojowych trudno robić autorowi zarzut, że całkowicie niemal zignorował historię karlizmu jako takiego, niemniej jakaś forma wprowadzenia historycznego chyba by się przydała.

Na szczęście autor sprawdził wszystkie daty, bo nie znalazłem ani jednego błędu, które mu się niestety wcześniej zdarzały (m.in. uśmiercał osoby jeszcze żyjące).

No i edycja: twarda okładka, indeks, przypisy na dole strony (a nie jak to się porobiło w modzie na końcu książki),bibliografia, zdjęcia, aneksy, a nawet... no nie, nie uwierzycie Państwo.... zakładka wstążkowa! Kto dziś wydaje książki z zakładką wstążkową? Chyba ostatni raz miałem taką w rękach wydaną w okresie międzywojennym.

Autor jest bez...

Bartyzel przedstawia tradycjonalizm karlistowski. Obok "Krzyża pośrodku księżyca" książka opisująca mało znany w Polsce ruch obrony wiary i tradycji.

Świetna kosmowizja, idealnie pokazująca polskiemu czytelnikowi, czym jest karlizm, niestety niepopularny w Polsce. Prof. Jacek Bartyzel nie jest znany z lekkiego pióra, a szczególnie przy tak skomplikowanym temacie, dlatego mogę polecić osobom, które są zdeterminowane do czytania, albo zaznajomione z karlizmem. Osobiście podchodziłem do tego jako laik znający jedynie karlistowskie ideario - Dios, Patria, Fueros y el Rey, ale przebrnąłem przez książkę z wyrobioną opinią nt. karlizmu i ogromnym szacunkiem do myślicieli, jak i profesora.

O Hiszpanii wiedziałam do tej pory tyle, ile nauczyłam się w szkole, tzn., że była imperium kolonialnym władającym połową świata. Silna pozycja monarchii spowodowała wykształcenie równie silnego ruchu tradycjonalistycznego, przywiązującego wielką wagę do przestrzegania czterech cnót, tzn. wierności Bogu, Ojczyźnie, Prawom i Wolnościom Realnym oraz Królowi. Warto dodać, że król nie mógł być „byle jakim” królem, ale władcą legitymującym się legalnością swej władzy. Stąd dziś zarzuty ze strony tradycjonalistów o uzurpację władzy m.in. w stosunku do panującego w Hiszpanii Filipa Burbona, a także wobec Elżbiety II Windsor.
Niegdysiejsza potęga arcykatolickiej Hiszpanii minęła bezpowrotnie, dziś zmieniają się tam kolejni socjalistyczni premierzy, którzy sukcesywnie wprowadzają modernistyczne „nowości”, m.in. aborcję na życzenie, homoseksualne „małżeństwa” itp.
Trudno oprzeć się wrażeniu, że swą wielkość Hiszpania zawdzięczała przede wszystkim wierności Bogu…

Tradycjonalizm karlistowski w Polsce jest tematem stosunkowo słabo znanym. Poza nielicznymi środowiskami, które określają się mianem spadkobierców i dziedziców historii stan wiedzy odnośnie historii, jak i wizji tego ruchu jest bardzo słaby. Monografia naukowa prof. Jacka Bartyzela pozwala zaś poznać fenomen karlizmu niemalże od podstaw, co czyni ją niewątpliwie pozycją bardzo wartościową.

Autor książki z pewnością nie jest anonimowy dla grona czytelników zainteresowanych filozofią polityki oraz historią idei. Prof. Jacek Bartyzel to uznany specjalista od dziejów ruchów tradycjonalistycznych i narodowo-radykalnych. W swoim dorobku naukowym ma szereg prac – włączając w to książki i artykuły, które podejmują tą niezwykle interesującą tematykę. Tym razem za cel swojej pracy naukowiec postawił kompletne opisanie ruchu karlistowskiego – jego genezy, poglądów historycznych oraz filozofii polityki.

• Chcę kupić
  • Monarchizm