Zboże polskiego myślenia

Okładka książki Zboże polskiego myślenia Jacek Bartyzel
Okładka książki Zboże polskiego myślenia
Jacek Bartyzel Wydawnictwo: Von Borowiecky nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Von Borowiecky
2021-01-01
2021-01-01

Zbiór tekstów wybitnego historyka i znawcy myśli politycznej. Jest spójny, czyta się go dobrze. Są tam osoby znane jak ksiądz Skarga i zapomniane jak Krzeczkowski. Kilkaset stron dobrej lektury.

Fascynująca podróż poprzez historię polskiej myśli politycznej pozwala na zapoznanie się z tym, co w tej myśli było najlepsze i najbardziej wartościowe; co pozwala także myśleć o Polakach jako o narodzie i wspólnocie narodowej, a nie tylko jako o konsumentach czy podatnikach. Przyzwyczailiśmy się do tego, że Polacy są mistrzami w marnowaniu politycznych szans, że stać nas tylko na szlachetne porywy serca, ale na polityce się nie znamy.
I nagle okazuje się, że polska myśl ustrojowa i polityczna na przestrzeni wieków była niezwykle oryginalna, że zasadzała się na wzajemnym uznaniu i szacunku przez władcę i naród - a wszystko to miało swoje źródło w zasadach wiary chrześcijańskiej, czyli czynnik moralny odgrywał w Polsce decydującą rolę.
Autor, subiektywnie co prawda, ale ma do tego prawo, przedstawia najwybitniejsze i najciekawsze idee w historii polskiej myśli politycznej, od ks.Piotra Skargi poczynając, poprzez protokonserwatyzm Kajetana Koźmiana i "rozmawianie milczeniem" Cypriana Kamila Norwida, aż do chrześcijańsko-narodowej ortopraksji Wiesława Chrzanowskiego.
Dzisiejsza tzw. "demokracja" nie ma nic wspólnego ze staropolską zasadą sprawiedliwego ustroju, którego filarem była zasada słuszności oparta na transcendentnym autorytecie prawa moralnego.

• Filozofia
  • Monarchizm
  • 0.0.Domowa biblioteczka
  • Demokracja
  • Tradycjonalizm
  • Myśl polityczna
  • Konserwatyzm

Dodaj cytat z książki Zboże polskiego myślenia