Stigmata

2015-10-21
2015-10-21
Ewa Spirydowicz
thriller YA Young Adult Beatrix Gurian porwanie zabójca obóz

Czytając książkę czułam tę tajemniczą i niepokojącą atmosferę towarzyszącą bohaterom. Z każdą kolejną stroną dowiadując się nowych faktów z życia Agnes tworzyłam coraz to nowe teorie, aby połączyć wszystko w spójną całość. Ciekawym dodatkiem urozmaicającym czytanie były strony, które przedstawiały znalezione przez Emmę zdjęcia, dzięki czemu dokładnie mogłam się przyjrzeć co one przedstawiają. Podobały mi się również rozdziały przedstawiające wydarzenia z przeszłości Agnes. Jeśli ktoś lubi thrillery oraz poruszane tematy przemocy i motyw religijny to ,,Stigmata" jest idealną książką dla niego!/ Wera

"Decyzje, wybory. To one nami kierują, to one leżą u podstaw naszych najskrytszych pragnień, ale też obaw i lęków."

"Stigmata" Beatrix Gurian wiele lat czekała na mojej półce na swoją kolej. Tajemnicza, przyciągająca oko okładka oraz mroczne ilustracje zdobiące jej wnętrze mocno działały na moją wyobraźnię. Czy sama opowieść też wywołała we mnie takie duże emocje?

Pomysł autorki na powieść był bardzo intrygujący. Tajemnicza śmierć matki głównej bohaterki - Emmy, przesyłka z informacją, że została ona zamordowana, wyjazd na elitarny obóz młodzieżowy i dziwne wydarzenia związane z przeszłością matki. Ponadto wątek starego sierocińca pod kierownictwem okrutnych zakonnic. To wszystko naprawdę zachęca do lektury! Podczas czytania bawiłam się całkiem przyzwoicie. Książkę przeczytałam dosyć szybko, bowiem język autorki był bardzo lekki a przedstawione przez nią wydarzenia wciągające. Podobały mi się zwłaszcza rozdziały z przeszłości matki Emmy. One były najbardziej mroczne i intrygujące, wywołujące emocje. Czekałam na nie z niecierpliwością. Główna intryga oraz jej rozwiązanie były fajnie rozegrane i satysfakcjonujące. Nie wszystko jest tu jednak idealne.

Przede wszystkim brakowało mi w tej powieści jakiejś głębi, złożoności, poczucia, że ta powieść tworzy doskonałą całość. Niestety nie czułam tu płynności opowieści, była ona zbyt płytka, zbyt lekka. Może i zbyt młodzieżowa? Mam wrażenie, że powieść ta porwałaby mnie gdyby była napisana dojrzalszym językiem, dla dojrzalszego czytelnika. Wtedy mogłaby otrzymać nawet miano lekkiego horroru. W tej formie jednak nie porwała mnie do końca. Może gdybym była młodsza, gdy po nią sięgnęłam to by zagrało, jednak tak nie jest. Nie chcę być zrozumiana źle - ta książka nie jest złą książką. Bawiłam się dobrze podczas lektury, a koniec końców o to chodzi, prawda? Jednak czytając podświadomie szukam perełek książkowych, a ta powieść nią zdecydowanie nie jest.

"Stigmata" Beatrix Gurian będzie dobrą propozycją dla młodzieży, która chce zacząć swoją przygodę z kryminałami. Na pewno w młodszym czytelniku będzie w stanie wzbudzić emocje większe niż zdołała wzbudzić we mnie.

Pomysł...

Książka "Stigmata" bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła.
Dzięki krótkim rozdziałom szybko się ją czyta. Jest pełna niespodzianek, tajemnic, teraźniejszość miesza się z przeszłością, a opisy ponurego zamku działają na wyobraźnię.
Jedynym minusem było zachowanie Emmy, którą wiedząc, że nikomu nie może ufać, wierzy wszystkim we wszystko.

Książka "Stigmata" bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła.

Wciągająca, przyjemna, idealna na długie zimowe wieczory, ciekawie wplecione rozdziały zawierające przeszłość Emmy jak i Agnes, co na końcu dało zadowalający efekt. Mniej więcej od połowy, za bardzo przewidywalna, jednak zdecydowanie polecam.

Jedno jest pewne, gdy zaczynają nas dopadać wątpliwości chcemy odkryć jaka jest prawda. Niestety czasami cena za poznanie prawdy jest bardzo wysoka.

Po śmierci matki Emma otrzymuje tajemniczą przesyłkę, gdy ją otwiera wszystko zaczyna się zmieniać powoli rozpędzając rollercoaster zdarzeń. Emma postanawia wziąć udział w pewnym obozie młodzieżowym. Miejsce, w którym ma się odbyć jest mroczne, pełne tajemnic i straszne. Opiekunowie są dziwni i wprowadzają szereg zasad.

Czy wzięcie udziału w tym obozie było dobrym pomysłem?
Czy zaufanie w stosunku do innych członków obozu jest czymś oczywistym?
Czy Emmie uda się poznać upragnioną prawdę?

Książka intrygująca, czytając odkrywamy cal po calu historię wraz z Emmą, która wcale nie jest oczywista. Kryminał jest jak najbardziej udany, całość dopełnia śliczna okładka i ilustracje w środku. Historia ma potencjał i warta jest przeczytania.

Emma traci mamę w wypadku samochodowym. Dziwne jest to, że ciała matki nigdy nie odnaleziono, natomiast w samochodzie, na miejscu pasażera znajdowała się obca kobieta. Emma miała tylko swoją mamę, dotkliwie odczuwa jej stratę, do momentu, kiedy ktoś dostarcza jej tajemniczą przesyłkę. Album z tajemniczym zdjęciem i informacją, że ktoś może być odpowiedzialny za śmierć jej mamy, że być może nie był to nieszczęśliwy wypadek.

Emma odzyskuje siły, energię i chęć do życia, musi dowiedzieć się prawdy. Wraz z upływem czasu odkrywa krok po kroku przeszłość swojej mamy. Przeszłość tragiczną i skrywaną przed bliskimi.

Autorka wspaniale buduje napięcie, atmosfera „Stigmaty” może wywołać dreszcze i napięcie. To książka zaliczana do literatury młodzieżowej i moim skromnym zdaniem może śmiało zostać umieszczona w czołówce tejże. Poczynając od okładki, poprzez treść, zdjęcia, aż do zakończenia – wszystko zagrało. Czyta się bardzo szybko i z prawdziwą przyjemnością, wraz z Emmą, odkrywa się tajemnice przeszłości.

Smaczna lektura 😊

Książka jest świetna. Dość mocno religijna i dużo w niej przemocy, nie tylko cielesnej ale też psychicznej. W pewnych momentach robiło mi się tak smutno i źle z powodu przeszłości mamy ( Anges) głównej bohaterki, że chciałam przestać czytać. Końcówka książki była niesamowita. Naprawdę bardzo mnie zaskoczył obrót akcji. W ogóle się tego nie spodziewałam, co według mnie jest na plus.

Stigmata to ciekawa powieść z tajemnicą, co bardzo lubię w książkach.
Teraźniejszość przeplata się z przeszłością, co stopniowo odkrywa elementy układanki.
Książka dla młodzieży, wciągająca, szybko się czyta.

Stigmata to ciekawa powieść z tajemnicą, co bardzo lubię w książkach.
Książka dla młodzieży, wciągająca, szybko się czyta.

Książka jest wspaniała. Na początku trochę trudno zrozumieć o co chodzi przez pokazanie przeszłości co potem jest ogromnym plusem. Akcja świetna. Książka bardzo wciągająca