Blask nocy letniej

Okładka książki Blask nocy letniej Beatrix Gurian
Okładka książki Blask nocy letniej
Beatrix Gurian Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Roziskrzone noce (tom 2) fantasy, science fiction
Roziskrzone noce (tom 2)
Sommer Nachts Funkeln
Jaguar
2019-06-12
2019-06-12
Agata Teperek

Może zawierać SPOILER -
Byłam pewna, że Blask nocy letniej będzie kontynuacją poprzedniej historii z tego cyklu, ale niestety (lub stety) nie jest. Tak jak poprzednio, książkę czyta się przyjemnie i szybko. Przeszkadzała mi jednak perspektywa Luka, którego do końca nie polubiłam, bo chłop jest chodzącym red flagiem. Wcale nie chodzi o to, że nie zauważył uczuć Kati, ale o jego podejście do innych kobiet. Katia także - postać niezwykle bezbarwna, irytowała mnie niesamowicie.

SPOILER
O ile w poprzedniej książce cyklu, elementy fantasy i tropy pojawiały się w odpowiednim czasie, tutaj jakby ich nie było. Dopiero pod koniec (a właściwie w epilogu) dowiadujemy się o co w tym wszystkim chodziło. Epilog właściwie odpowiedział na moje najważniejsze pytanie - jak to możliwe, że ktoś taki jak Jeff interesuje się mdłą Kati?

Mam wrażenie, że interesujący pomysł na opowieść został trochę zmarnowany, ale to nie oznacza, że uważam książkę za tragiczną. Warto poświęcić jej czas, jeśli jest się szybkim czytelnikiem, bo sunie się po niej gładko. Nie ma jednak co oczekiwać czegoś "wow".

Może zawierać SPOILER -

Na początku w ogóle myślałam, że jest to drugi tom "Roziskrzonych nocy" (recenzja tej książki w innym rozdziale),bo i w necie tak piszą, mają okładki w takim samym stylu, tą samą autorkę, jedna książka reklamuje drugą, ale tak nie jest, są to całkowicie oddzielne historie.

Książka jest fajna, przyjemnie się czyta, bo jest dobrze napisana. Raczej spokojna lecz wciągająca i taka miła w odbiorze. Wcześniejsza książka którą czytam od tej autorki była książką, która była fantastyką, lecz dopiero na najbliższy rzut oka, było to głębiej schowane w historii. Dlatego również w tej książce czekałam na moment w którym się okaże, że i tu wszystko ma związek z czarami, tak jak to było w poprzednim dziele tej autorki. No i muszę przyznać, że długo czekałam, jeśli w ogóle można powiedzieć, że się doczekałam, bo to jednak był zwykły romans. Kiedy jest skończyłam książkę, na początku nie bardzo zrozumiałam co miał ze sobą jaki związek i o co chodziło. Nie chodzi mi to że książka była niezrozumiała, była jasna i konkretnie napisana, lecz pod koniec wydarzyło się kilka rzeczy i dowiedziałam się czegoś co sprawiło, że musiałam się głębiej nad tym wszystkim zastanowić. Więc książka na końcu pozostawia w nas poczucie niejasności tego co się wydarzyło. Dopiero po głębszej analizie mniej więcej zrozumiałam zakończenie.

Poza tym książka jest normalnie napisana i dobrze się ją czyta. Dość przyjemna i sympatyczna. Jest w niej też trochę retrospekcji, ale dobrze się komponują z całą książką i nie przeszkadzają w zrozumieniu biegu opowieści. No i w ramach ciekawostki, cały czas tytuł tej książki myli mi się z "Snem nocy letniej", co pewnie jest specjalnie zrobione, ale ciut mnie irytuje, że cięgle mi się miesza i końcowo nie wiem co czytam jak ktoś mnie o to pyta.

Coooo?

Ale że co?

Kompletnie nie czaje, co tu się odwaliło. Pierwszą częścią ostatecznie byłam zachwycona i byłam przekonana, że to kontynuacja, a wychodzi na to, że one w ogóle nie są ze sobą powiązane. Doceniam fakt bycia kompletnie oderwanym od rzeczywistości, bo jednak chciałam wiedzieć, co będzie dalej, ale jednak jest to zbyt dziwne nawet jak dla mnie 😅

Coooo?

Ale że co?

Historia,którą tu opisano jest tak nieprawdopodobna,że aż się człowiek z niedowierzaniem uśmiecha pod nosem,czytając to wszystko. Wydarzenia totalnie absurdalne i mamy tego świadomość,a i tak czyta się gładko i trudno się od książki oderwać... Jeżeli chodzi o treść,to Kati kocha się w swoim przyjacielu Luke’u,o czym on nie ma pojęcia.Zamierza mu to w końcu wyznać.Jednak mają wypadek samochodowy,w wyniku którego twarz Kati szpeci okropna blizna.Zrywa wszelkie kontakty z Lukiem i wyjeżdża do USA pracować jako au pair,chociaż kocha Szekspira (którego często cytuje) i marzy o karierze aktorskiej. W Stanach poznaje właściciela baru, Jeffa ( ijego siostrę),który jest bogaczem i zadaje się ze śmietanką Hollywood: aktorami,gwiazdami NBA. Zakochuje się w Katy i załatwia jej rolę w serialu. Opływa przy nim we wszelkie możliwe luksusy.Do akcji wkracza Luk,który przylatuje do USA,bo uświadamia sobie,że kocha Kati. Luk i Jeff rywalizują o względy Kati. Ważny jest tutaj również sam lokal Jeffa - mistyczny,dziwaczny,a najlepszy kolega Jeffa chodzi ubrany na czarno i z kosą. Od początku zastanawiamy się czy to na pewno zwykły bar czy może jakaś sekta? Nad wszystkimi wydarzeniami unoszą się jakieś siły nadprzyrodzone,bo nawet córeczka pani,u której Kati pracuje jako opiekunka do dzieci - miewa tajemnicze ( i jak się potem okaże) prorocze sny na temat Kati. Gdybym miała określić jaki to gatunek literatury,powiedziałabym: bajka dla dorosłych. Jeżeli ktoś lubi bajki,to ta książka mu się spodoba,bo w moim odczuciu jedynym jej celem i zadaniem jest zapewnienie czytelnikowi rozrywki i sprawienie aby czytając ją,miło i przyjemnie spędził czas. Jak to bajka,ma też główny morał: "prawdziwa miłość wszystko przezwycięży",ale i kilka innych. Intrygujące zakończenie,które jednak było dosyć przewidywalne. Całość dosyć przyjemna i dzięki tej książce polubiłam Szekspira.

Wbrew pozorom nie jest to kontynuacja Roziskrzonych nocy – historia opowiada o innych bohaterach, to w ogóle coś innego. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia Kati i Luke’a, choć jest ona trzecio osobowa. Autorka stworzyła świetne postaci, każdej poświęciła wystarczającą uwagę. Mogę śmiało powiedzieć, że bardzo się z nimi polubiłam. Styl jest lekki i przyjemny w odbiorze, a przez to czyta się naprawdę szybko i nim się obejrzymy, już mamy połowę za sobą. I choć z początku byłam rozczarowana, że nie są to dalsze losy bohaterów z Roziskrzonych nocy, to jednak koniec końców całość mi wszystko wynagrodziła 😊

Historia ta na początku jawi się nam jako zwykłe losy dziewczyny, która po pewnych życiowych perturbacjach postanawia zmienić swoje życie, więc jedzie do Los Angeles jako opiekunka do dzieci. Fabuła się rozwija, mamy zaczątki romansu, jakąś tajemniczą przeszłość oraz niepewną przyszłość. Dziewczyna niczym kopciuszek spotyka niemalże księcia, który zaczyna odmieniać jej życie, ale tam gdzieś czai się przeszłość, która dochodzi do głosu. Życie Katy jest niczym spełniające się marzenie, ale czy to wszystko jest prawdą czy ułudą, bo trochę za pięknie to się toczy, żeby było prawdziwe. Akcja toczy się wartko, bohaterowie posiadają głębie, są dosyć ciekawi, fabuła ma swoje wzloty i upadki, ale za to rozwiązanie całej akcji wbija w fotel, chociaż pewne przebłyski tego zakończenia są do przewidzenia. Dobra książka na relaks, nie potrzeba większego skupienia przy czytaniu. Polecam.

Na półkach: , , , , , , ,

całość recenzji na https://niegrzecznerecenzje.blogspot.com

Ta książka jest utrzymana w nieco innym klimacie, niż poprzedni tom. „Blask nocy letniej” nie jest jednak kontynuacją „Roziskrzonych nocy” a odrębną historią, co przyznam, że mnie zaskoczyło. Miałam nadzieję na poznanie dalszych losów bohaterów, których zdążyłam już poznać i polubić, a zakończenie dawało nadzieję na rozwinięcie. Ta pozycja jednak opowiada o zupełnie innych postaciach i stwierdzam, że o ile poprzednia powieść autorki mi się podobała, to, jeśli chodzi o drugą część, nie za bardzo rozumiem, co autorka poprzez nią chciała czytelnikowi przekazać. Zamysł był dobry, jednak po drodze chyba nie wszystko się udało.

Po strasznym wypadku w jakim brała udział Kati, pozostała na jej policzku blizna przypominająca wciąż dziewczynie o tamtym zdarzeniu. Nie mogąc odnaleźć się w nowej rzeczywistości wyjeżdża z Niemiec do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczyna pracę w Los Angeles jako au pair. Jest to program w ramach którego mieszka na co dzień z amerykańską rodziną, która ją gości, w ramach czego zajmuje się jej dziećmi. Lucy, której pociechami Kati się zajmuje, prosi dziewczynę by w ramach swego rodzaju „szpiegostwa przemysłowego” ta udała się do baru o nazwie Lived i dowiedziała się, skąd ogromna popularność tego miejsca.

Wizyta w intrygującym barze sprawia, że życie Kati ulega zmianie. Poznaje tam specyficznych właścicieli – Jeffa i Lucy, którzy serwują swoim klientom zindywidualizowane drinki. Zafascynowana zarówno tym niezwykłym miejscem oraz ludźmi tam pracującymi, czuje, że być może w końcu jej los może ulec zmianie. Czy tak rzeczywiście się stanie?[...]

całość recenzji na https://niegrzecznerecenzje.blogspot.com

Pierwszy tom tej dylogii bardzo mnie zaciekawił i pozostawił duży niedosyt, dlatego zapragnęłam sięgnąć po kolejny tom serii. Autorka zostawiła nas w druzgocącym momencie i niecierpliwie czekałam, aby dowiedzieć się, co dalej. Jednak ten tom ponownie mnie zmiażdżył!

Po wypadku samochodowym życie Katii diametralnie się zmienia. Dziewczyna nie potrafi poradzić sobie z tym, co się stało i pragnie uciec, aby zacząć nowe życie. Opuszcza rodzinny kraj i udaje się do miasta upadłych aniołów, aby pracować jako au pair. O tej tematyce wiem dużo, ponieważ moja przyjaciółka realizuje się Stanach właśnie na tym stanowisku. Dzięki temu mogłam się wczuć w jej sytuację i w niektórych scenach wyobrażałam sobie, jak tam jest. Życie młodych kobiet za granicą na pewno nie należy do najprostszych, jednak Katia pragnęła zmian.

Jednak życie Katii naprawdę przyniesie wiele niespodzianek, gdy spotka Lucy i Jeffa. Wszystko zacznie się układać, ale tym razem nie dałam się zwieść. Wiedziałam, że autorka w każdej chwili może zrzucić na mnie emocjonalną bombę!

Bardzo polubiłam główną bohaterkę, która jest pozytywną i lojalną postacią. Dla dobra relacji z przyjacielem ukrywa swoje uczucia, przez co w pewien sposób czuła się samotna.
Podoba mi się również kreacja postaci drugoplanowych, chociaż Luke nie zdobył mojego serca i nie umiałam się do niego przekonać.

Ta dylogia jest świetną młodzieżówką, która ma szansę trafić również do dorosłych czytelników. Piękne okładki z balowymi sukniami przyciągają wzrok, a uwierzcie mi, środek jest jeszcze lepszy.

Beatrix Guardian to autorka, która potrafi zaskoczyć i nie boi się w swoich powieściach robić zwrotów akcji. Historia z pozoru wydaje się lekka, zwodzą również baśniowe okładki. Jednak to wszystko to mylne wrażenia, bowiem ten cykl kryje w sobie wiele zagadek, a mrok zakrada się z każdej strony.

Warto przeczytać.

Mam mętlik w głowie... Bardzo dziwne zakończenie, szczególnie epilog. Nie wiem czy on odnosi się do książki czy jest po prostu historią, nie wiem jak mam go traktować.
Historia przedstawiona przez autorkę była ciekawa, ale nie porwała mnie.

Historia przedstawiona przez autorkę była ciekawa, ale nie porwała mnie.

1997

Dobrnełam do około 120str w momencie gdy był ale Grey na litość boska nie mogłam książka ciągnie się jak flaki z olejem tytuł i opis wiele obiecywał może jest coś dalej ale ja już nie potrafiłam dłużej czytac

• Przeczytane 2019

Dodaj cytat z książki Blask nocy letniej