HISTORIA PRZYZNAŁA NAM RACJĘ - JOANNA I ANDRZEJ GWIAZDOWIE

Wydawnictwo: Fronda
Fronda, Solidarność

— W Krakowie entuzjastyczny tłum niósł Wałęsę na rękach, by jak Kościuszko, złożył przysięgę na rynku. Do dzisiaj zachowały się zdjęcia z tego wielkiego, narodowego wydarzenia. Dzięki nim udało zidentyfikować osoby niosące Wałęsę. Wszyscy okazali się TW. Nigdy nie szli na dwuznaczne kompromisy. Głośno mówią o zjawiskach, o których inni boją się mówić. Systematycznie wymazywani ze zbiorowej...

Nigdy nie szli na dwuznaczne kompromisy.
Głośno mówią o zjawiskach, o których inni boją się mówić.
Systematycznie wymazywani ze zbiorowej pamięci pozostają wierni – sobie i miłości do prawdy.
Historia po latach przyznała im rację.

Wciągająca, bardzo osobista opowieść Joanny i Andrzeja Gwiazdów – architektów Sierpnia '80 i współtwórców „Solidarności”.

„W żadnej innej książce wspomnieniowej nie znajdziemy tylu informacji na temat ludzi zasłużonych w walce o wolną Polskę, a konsekwentnie rugowanych ze zbiorowej świadomości. Po latach prezentowania przez środowiska Jacka Kuronia i Adama Michnika jedynie słusznej wersji dziejów oporu w PRL, dziś za sprawą Joanny i Andrzeja Gwiazdów odkrywamy na nowo tę fascynującą historię”.

Sławomir Cenckiewicz

źródło opisu: www.wydawnictwofronda.pl

źródło okładki: www.wydawnictwofronda.pl

Kamila | 2018-01-07
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 2015 rok

Bardzo lubię Okraskę, byłam ciekawa, co mają do powiedzenia Gwiazdowie, ale książka jednak mnie śmiertelnie wynudziła. Tematy poruszane były bardzo interesujące, odnosiło się jednak wrażenie, że nie ma nikogo, kto mógłby to sprawnie, wartko poprowadzić, niektóre wątki niemiłosiernie się dłużyły, inne z kolei były prawie że całkowicie pominięte. Podejrzewam, że "wina" leży tu po stronie dziennikarza, niestety, który ma wiele do powiedzenia, posiada ogromną wiedzę polityczno-historyczną i jest świetnym publicystą, ale wywiad-rzeka mu, niestety, nie wyszedł. Wywiad Niewińskiej na końcu, jakby dodany ekstra, to jakieś kuriozum, pisowsko-prawacka paranoiczna agitka, ale to mogłabym zupełnie pominąć, gdyby główna rozmowa była lepiej poprowadzona/zredagowana.

Getos | 2016-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2016

Pozycja ta to wywiad z Joanną i Andrzejem Gwiazdami. Pozycja obowiązkowa do przeczytania. Bohaterowie opowiadają o swoim życiu, Andrzej o zesłaniu do Kazachstanu, powrocie do ojczyzny i zaangażowaniu się w ruch WZZ-ów. Gwiazdowie pokazują nieco inny obraz przechodzenia z PRLu do wolnej Polski niż serwowany w większości mediów do tej pory, pokazują kuluarowe rozgrywki Wałęsy, mówią o stanie wojennym, więzieniu w którym Andrzej spędził ponad 2 lata i okresie obrad okrągłostołowych. Nie brakuje też refleksji nad tematami dot. gospodarki współczesnej i dzisiejszej polityki. Książka bardzo ciekawa, bo podważa pewne funkcjonujące w naszym społeczeństwie mity. To wersja historii do tej pory zniekształcana, czy też dyskredytowana. Gwiazdowie pokazują, jak w walce o wpływy i władzę w "Solidarności", Wałęsa ze swoim "dworem" zmarginalizował grupę zwaną "Gwiazdozbiorem", czyli Gwiazdów, ale też Walentynowicz, czy Wyszkowskiego. Mamy więc tutaj do czynienia ze spojrzeniem ludzi jakże...

justyna560 | 2016-02-21

A jednak, historia przyznała Im rację! Książkę powinien przeczytać każdy młody Polak. Zdałam sobie sprawę jak mało wiemy o prawdziwej Solidarności...

AnnaSikorska | 2015-11-17

Dzieciństwo na surowej Syberii skomplikowane dorastanie w zniewolonej Polsce, wiek dojrzały w czasie wielkich przemian prowadzących do kolejnego osłabiania kraju i ciągły bunt przeciwko krzywdzeniu Polski – to przebija z opowieści Joanny i Andrzeja Gwiazdów. Chłopiec, który na własnej skórze doświadczył trudów życia w surowym klimacie patrzy na Polskę i Polaków z nieco innej perspektywy. Jego spojrzenie pełne jest rozczarowania, które zmusza do przestrzegania przed błędami, wskazywania drogi, której nikt nie chce widzieć. To zaangażowanie sprawia, że stają się legendami komunistycznej opozycji, których ze względu na zbyt duże zaangażowanie w dbanie o dobro kraju zepchnięto na boczny tor. Mimo tego ciągle nie boja się wskazywać błędów, wyznaczać dróg, którymi trzeba podążać.
„Historia przyznała nam rację” to wielki wywiad Remigiusza Okraski i Agnieszki Niewińskiej, w którym wydobywający skomplikowane dzieje z pamięci Gwiazdów pozwolili na dużą swobodę mówienia, dzięki czemu...

jarr74 | 2015-11-04
Przeczytana: 2015 rok

„Historia co kilka lat przyznaje nam rację. Stało się przecież dokładnie to, przed czym przestrzegaliśmy, choć wtedy bardzo nie chcieliśmy by nasze przewidywania się sprawdziły”

Pokolenie naszych ojców doskonale ich pamięta, identyfikuje z konkretnymi wydarzeniami naszej przeszłości, symboliką i dramatyzmem słusznie minionej epoki. Dla ludzi młodszych, ich nazwiska, czy postacie niewiele już mówią (jeśli w ogóle, cokolwiek), podobnie jak historyczny już dla nich okres PRL-owskiego dyktatu, w którym, najczęściej, nie dostrzegają bezpośredniego przełożenia na naszą współczesną rzeczywistość. Wymowa tego faktu jest tyleż smutna co przerażająca.

Lecz ONI nadal są. Andrzej i Joanna Gwiazdowie. Żywe legendy komunistycznej opozycji, bezkompromisowi i ofiarni działacze polskich podziemnych struktur, ludzie dla których wolna i niepodległa Polska nie były jedynie pustymi sloganami, wypisanymi na sztandarach. Przez lata marginalizowani, spychani na boczy tor polityczno-społecznych ...

dobrerecenzje | 2015-10-28
Przeczytana: 28 października 2015

Już na samym początku recenzji pragnę Was uprzedzić, że jest to wywiad prowadzony przez Remigiusza Okraska i Agnieszkę Niewińską. Wywiady bardzo wiele osób uwielbia, w tym i my, więc zaczynamy recenzję!
Książkę powinien przeczytać każdy młody Polak i Polka. Wasi rodzice zapewne niektóre wydarzenia, a może i nawet wszystkie pamiętają bardzo dokładnie, lecz Wy na pewno pomimo nawet nauczania w szkołach wyższych(bo w średnich i niżej niestety nie zawsze o tych wydarzeniach się mówi) wiele faktów nie znacie, bądź znacie ale nie do końca prawdziwe.
Otóż ta książka to opowieść o całym życiu małżeństwa Gwiazdów. O rządach Gierka, Gomułki, o stanie wojennym i o tym co działo się po nim. Ale nie tylko. Na samym końcu poruszane są tematy współczesne tj. katastrofa smoleńska, czy rokowania dla Polski na dalsze lata według Gwiazdów.
Na każde pytanie małżeństwo odpowiada dokładnie, zrozumiale i wyczerpująco, przedstawiając wszystko wręcz fotograficznie. Kiedy czytamy, to w pewnym momencie...