Jaruzelski: Życie paradoksalne

Okładka książki Jaruzelski: Życie paradoksalne
Mariusz CieślikPaweł Kowal Wydawnictwo: biografia, autobiografia, pamiętnik
2015-05-04
2015-05-04

Okładka książki 25 lat emocji Mariusz Cieślik, Renata Dolińska, Aga Kozak, Andrzej Mleczko, Nina Terentiew, Katarzyna Wajda (dziennikarka)
25 lat emocji Mariusz Cieślik, Re...
Okładka książki Jak zostałem premierem. Rozmowy pełne Moralnego Niepokoju Mariusz Cieślik, Robert Górski
Jak zostałem p... Mariusz Cieślik, Ro...
Okładka książki Spór o Rymkiewicza Agata Bielik-Robson, Marek Aleksander Cichocki, Mariusz Cieślik, Ludwik Dorn, Grzegorz Górny, Jarosław Klejnocki, Aleksander Kopiński, Zdzisław Krasnodębski, Marcin Król, Marta Kwaśnicka, Joanna Lichocka, Paweł Lisicki, Krzysztof Masłoń, Cezary Michalski, Magdalena Micińska, Artur Mrówczyński-Van Allen, Piotr Nowak, Jan Rokita, Tomasz Rowiński, Piotr Semka, Piotr Skwieciński, Jadwiga Staniszkis, Jacek Trznadel, Szczepan Twardoch, Dorota Wojda, Marzena Woźniak-Łabieniec
Spór o Rymkiew... Agata Bielik-Robson...

Okładka książki Ja, Fronczewski Piotr Fronczewski, Marcin Mastalerz
Ja, Fronczewski Piotr Fronczewski, ...
Okładka książki Klub prezydentów. Najbardziej ekskluzywny klub świata od środka Michael Duffy, Nancy Gibbs
Klub prezydent... Michael Duffy, Nanc...
Okładka książki Absurdy PRL-u Piotr Lipiński, Michał Matys
Absurdy PRL-u Piotr Lipiński, Mic...
Okładka książki Idę tam gdzie idę. Autobiografia Rafał Księżyk, Kazik Staszewski
Idę tam gdzie ... Rafał Księżyk, Kazi...

Moja pierwsza biografia Generała i nie żałuję, że zacząłem od niej. Książka jest po części naukowa a po części publicystyczna. Obok „twardej” historii mamy również opis systemów władzy w jakich na przestrzeni lat funkcjonował Jaruzelski. Zaczyna się jak każda biografia od wczesnych lat jego życia, poznajemy więc rodzinę z jakiej się wywodził, trudne lata wojny i zsyłkę na Syberią (już wiem skąd ciemne okulary),służbę w Wojsku Polskim Berlinga i pierwsze lata po wojnie, zaraz potem opisy jego błyskawicznej kariery najpierw jako żołnierza, a później polityka.
To co mnie uderzyło chyba najbardziej to ogromna jego przemiana z osoby żyjącej konserwatywnymi wartościami w zagorzałego i głęboko wierzącego komunistę. Dla mnie wielka zagadka i kiedyś chciałbym się temu bardziej przyjrzeć.
Książka bardzo dobra jak na początek moich zmagań z historią PRL bo oprócz wątków typowo biograficznych dostajemy opisy licznych kontekstów ówczesnej władzy.

Bardzo ciekawa książka. Miejscami zamiast biografii mamy pop prostu historię polityczną danego okresu, ale nie jest to zarzut. Książka daje do myślenia.

Nie trudno się domyślić o czym jest książka. To losy osoby, która skupiała w swoim ręku wiele stanowisk w kraju. Począwszy od I sekretarza KC PZPR, poprzez ministra obrony narodowej, premiera, przewodniczącego Rady Państwa na prezydencie PRL kończąc. Pozycja Jaruzelskiego stale rosła, a książka ta opisuje w bardzo rzetelny sposób stopniowe zdobywanie władzy, a następnie jej utratę.

Kowal i Cieślik podeszli do zadania solidnie przygotowani. Obaj panowie temat znają bardzo dobrze. Paweł Kowal wydał nawet „Koniec systemu władzy”, zatem grunt dla tematu Jaruzelskiego miał już dobrze rozpoznany. Cieszy mnie fakt, że autorzy podeszli do tematu bardzo obiektywnie, nie bojąc się konfrontacji wyników badań ze znaną literaturą. Zakres źródeł jest bardzo szeroki – od publikacji, poprzez wywiady i zapiski, na filmach kończąc. Niemniej obraz generała mieni się tutaj nieco kolorowo – jakby oglądany przez różowe okulary.

Od samego początku postać generała jest przedstawiana jako ofiary systemu, inteligentnego zesłańca na Sybir. We właściwym momencie wstępuje do Polskiej Armii i od razu rozpoczyna się dla niego pasmo sukcesów. Następnie z typowym wyrachowaniem zdobywał kolejne zaszczyty i funkcje, z „namaszczeniem” wpływowych zwierzchników, u których mógł liczyć na ochronę i opiekę. Jednym z przykładów zimnego wyrachowania Jaruzelskiego było stosowanie odmowy przyjęcia awansów w celu zachowania skromnej postawy.

Jest tu jednak sporo luk w historii. Im większa rola Jaruzelskiego w PRL i większa władza, tym więcej kontrowersyjnych decyzji. Powszechnie znany jest „wkład” generała w tłumienie strajków, inwazji w Czechosłowacji i na Węgrzech, mataczenie, przeinaczanie faktów czy nawet rozkaz zestrzelenia uciekającego do Austrii pilota prywatnego samolotu. W końcu należy wspomnieć o ogromnej białej plamie i braku rzetelnych opracowań z okresu stanu wojennego. Wszystkie te elementy zostały potraktowane po macoszemu. Materiałów na powyższe tematy są tysiące. Rozumiem, że wówczas objętość książki wyniosłaby o wiele więcej niż 400 stron, ale fakt faktem – pominięto tutaj (albo przemilczano) kawał historii.

Więcej: http://bit.ly/24vW5v5

Moim skromnym zdaniem bardzo ciekawa pozycja. Biografia W. Jaruzelskiego to materiał na niejeden film i niejedną książkę. Oczywiście, kontrowersyjny film i kontrowersyjną książkę - tego się nie uniknie. Jak dziecko z tzw. dobrego domu, wychowanek marianów, zesłaniec syberyjski mógł stać się tym, kim się stał? Autorzy starali się być bezstronni, dowodzą tego rozmowy z działaczami opozycji, ale również i z Czesławem Kiszczakiem. Bardzo się ucieszyłem, że książka obejmuje też lata po stanie wojennym i czasy późniejsze. Brakowało mi tego w wywiadzie z prezydentem pióra Jana Osieckiego.

Dziwna to książka, łatwo miło i przyjemnie się czyta. Ale jakoś tak nie wiem, no po prostu nie wiem. Czasem dziwne wnioski, czasem jakby zachwyt, czasem autorzy jakby złość na subiekta wylewali. Przykrym jest jedynie to, że oto człowiek przeczytał i nic. Tak po prostu nic.

"Jaruzelski. Życie paradoksalne" - książka jest biografią generała, dzięki której poznamy nie tylko fakty z jego życia osobistego, ale i nakreśloną sytuację społeczno-polityczną kraju. Państwa pod rządami w czasach trudnych i niełatwego patriotyzmu.

Przeszłość generała nie sugeruje jednoznacznie jego sympatii komunistycznych. Wychowany w religijnej rodzinie, uczęszczający do katolickiej szkoły, ministrant. Nic nie wskazywało na jego "wschodnie" upodobania. Życie jednak pisze swój scenariusz i w obliczu zesłania do Związku Radzieckiego, Jaruzelski stanął przed podjęciem kluczowej dla swojej przyszłości decyzji. Jako że sympatyzował z wojskiem, postanowił wstąpić w jego szeregi. I tak właśnie rozpoczęła się historia największej kariery militarnej PRL.

Czy decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego była słuszna? W dzisiejszej dobie, gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania na ten temat. Autorzy książki rozwiązują kwestię dość jednoznacznie. A są to znamienici publicyści: Mariusz Cieślik - związany z Nesweekiem i Paweł Kowal.

Nazwisko Jaruzelskiego znają w Polsce prawie wszyscy. Młodszemu pokoleniu kojarzy się ono z panem w ciemnych okularach, grzmiącym z ekranu telewizora. Z ograniczeniem wolności i minioną epoką. Warto jednak bliżej przyjrzeć się tej postaci życia publicznego. Człowieka, który miotał się sam ze sobą i swoimi poglądami. Na pogrzebie matki nie wszedł do kościoła w obawie o opinię władz, jaką wywołałby ten gest. Umarł jednak pojednany z Bogiem. Żołnierz, generał, prezydent. Katolik i zagorzały komunista. Nie miał łatwej drogi. Nie nam go oceniać. Ale poznać bliżej, starać się zrozumieć, dostrzec tło sytuacji - na to książka "Jaruzelski. Życie paradoksalne" nam pozwoli.

nic nie wniosła w moją wiedzę o gen. Jaruzelskim. Kilka ciekawostek, kilka tendencyjnych osądów i refleksji. Regułą jest zarzucanie P. Jaruzelskiemu tego na co nie stać nas nawet dzisiaj, w innych w czasach, kiedy posiadanie własnych poglądów i postępowanie zgodnie z własnym sumieniem niczym nam nie grozi.

• PRL
  • 3. Długa lista zakupów