HISTORIA PRZYZNAŁA NAM RACJĘ - JOANNA I ANDRZEJ GWIAZDOWIE

Okładka książki HISTORIA PRZYZNAŁA NAM RACJĘ - JOANNA I ANDRZEJ GWIAZDOWIE Agnieszka Niewińska, Remigiusz Okraska
Okładka książki HISTORIA PRZYZNAŁA NAM RACJĘ - JOANNA I ANDRZEJ GWIAZDOWIE
Agnieszka NiewińskaRemigiusz Okraska Wydawnictwo:Fronda biografia, autobiografia, pamiętnik
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Fronda
Data wydania:
2015-09-14
Data 1. wyd. pol.:
2015-09-14
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380790018
Tagi:
Fronda Solidarność
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nowy Obywatel 36(87) / Jesień 2021 Marek Balicki, Konrad Ciesiołkiewicz, Jakub Duchnicki, Andrzej Dwojnych, Katarzyna Górzyńska-Herbich, Paweł Kaczmarski, Dorota Kilańska, Magdalena Kozela, Maciej Krawczyk, Szymon Majewski, Zofia Miś, Łukasz Moll, Madlen Nikolova, Magdalena Okraska, Remigiusz Okraska, Paulina Polak, Mateusz Różański, Agnieszka Stępień, Radosław Stupak, Agnieszka Wójcik, Michał Zabdyr-Jamróz, Mateusz Żaboklicki
Ocena 0,0
Nowy Obywatel ... Marek Balicki, Konr...
Okładka książki Nowy Obywatel 35(86) / Wiosna-Lato 2021 Jacek Bartosiak, Michał Beim, Krzysztof Chaczko, Tomasz Chmielewski, Mateusz Jurewicz, Paweł Kaczmarski, Jakub Krzyżanowski, Piotr Kuligowski, Szymon Majewski, Michał Maleszka, Szymon Malinowski, Tomasz Szymon Markiewka, Anna Mendrok, Krzysztof Mroczkowski, Agnieszka Nowak, Magdalena Okraska, Remigiusz Okraska, Joanna Oparek, Piotr Ostrowski, Arthur Joseph Penty, Joanna Perzyna, Jan Przybylski, Roman Rostek, Mateusz Różański, Adam Suraj, Adam Wodeham, Jan Zelig
Ocena 8,0
Nowy Obywatel ... Jacek Bartosiak, Mi...
Okładka książki Nowy Obywatel 34(85) / Zima 2020 Miłosz Biedrzycki, Paweł Bravo, Dirk Holemans, Frédérique Hupin, Paweł Kaczmarski, Michał Kołodziejczak, Piotr Krupa, Rafał Łętocha, William Morris, Magdalena Okraska, Remigiusz Okraska, Joanna Perzyna, Jan Przybylski, Marta Ewa Romaneczko, Jan Skoczylas, Marceli Sommer, Nikodem Szewczyk, Kati Van de Velde, Berry Wendell, Justyna Zwolińska
Ocena 8,0
Nowy Obywatel ... Miłosz Biedrzycki,&...
Okładka książki Świat po pandemii. Nowe idee na nowe czasy Magdalena Okraska, Remigiusz Okraska
Ocena 8,0
Świat po pande... Magdalena Okraska, ...

Mogą Ciebie zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
346
197

Na półkach:

Z historią najnowszą jest o tyle ciekawie, że można sobie ją samemu rekonstruować, czytając relacje poszczególnych jej bohaterów. A ci są naprawdę fascynujący - tym bardziej, że do końca zachowali niezależność. Choć nie z wszystkimi ich ocenami można się zgodzić, ich opowieści wiele rzeczy ukazują w nowym świetle, a część informacji po prostu potwierdzają.

Z historią najnowszą jest o tyle ciekawie, że można sobie ją samemu rekonstruować, czytając relacje poszczególnych jej bohaterów. A ci są naprawdę fascynujący - tym bardziej, że do końca zachowali niezależność. Choć nie z wszystkimi ich ocenami można się zgodzić, ich opowieści wiele rzeczy ukazują w nowym świetle, a część informacji po prostu potwierdzają.

Pokaż mimo to

avatar
70
17

Na półkach: ,

Bardzo lubię Okraskę, byłam ciekawa, co mają do powiedzenia Gwiazdowie, ale książka jednak mnie śmiertelnie wynudziła. Tematy poruszane były bardzo interesujące, odnosiło się jednak wrażenie, że nie ma nikogo, kto mógłby to sprawnie, wartko poprowadzić, niektóre wątki niemiłosiernie się dłużyły, inne z kolei były prawie że całkowicie pominięte. Podejrzewam, że "wina" leży tu po stronie dziennikarza, niestety, który ma wiele do powiedzenia, posiada ogromną wiedzę polityczno-historyczną i jest świetnym publicystą, ale wywiad-rzeka mu, niestety, nie wyszedł. Wywiad Niewińskiej na końcu, jakby dodany ekstra, to jakieś kuriozum, pisowsko-prawacka paranoiczna agitka, ale to mogłabym zupełnie pominąć, gdyby główna rozmowa była lepiej poprowadzona/zredagowana.

Bardzo lubię Okraskę, byłam ciekawa, co mają do powiedzenia Gwiazdowie, ale książka jednak mnie śmiertelnie wynudziła. Tematy poruszane były bardzo interesujące, odnosiło się jednak wrażenie, że nie ma nikogo, kto mógłby to sprawnie, wartko poprowadzić, niektóre wątki niemiłosiernie się dłużyły, inne z kolei były prawie że całkowicie pominięte. Podejrzewam, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
513
310

Na półkach: , , ,

Pozycja ta to wywiad z Joanną i Andrzejem Gwiazdami. Pozycja obowiązkowa do przeczytania. Bohaterowie opowiadają o swoim życiu, Andrzej o zesłaniu do Kazachstanu, powrocie do ojczyzny i zaangażowaniu się w ruch WZZ-ów. Gwiazdowie pokazują nieco inny obraz przechodzenia z PRLu do wolnej Polski niż serwowany w większości mediów do tej pory, pokazują kuluarowe rozgrywki Wałęsy, mówią o stanie wojennym, więzieniu w którym Andrzej spędził ponad 2 lata i okresie obrad okrągłostołowych. Nie brakuje też refleksji nad tematami dot. gospodarki współczesnej i dzisiejszej polityki. Książka bardzo ciekawa, bo podważa pewne funkcjonujące w naszym społeczeństwie mity. To wersja historii do tej pory zniekształcana, czy też dyskredytowana. Gwiazdowie pokazują, jak w walce o wpływy i władzę w "Solidarności", Wałęsa ze swoim "dworem" zmarginalizował grupę zwaną "Gwiazdozbiorem", czyli Gwiazdów, ale też Walentynowicz, czy Wyszkowskiego. Mamy więc tutaj do czynienia ze spojrzeniem ludzi jakże zasłużonych, a przy tym jak mało dzisiaj kojarzonych z walką z komuną. Potwierdza się maksyma "historię piszą zwycięzcy". Andrzej podkreśla, że historia "Solidarności", to tak na prawdę historia dwóch "Solidarności", tej społecznej, spontanicznej i tej drugiej, zupełnie innej, czyli opanowanej przez Wałęsę i jego świtę.

Pozycja ta to wywiad z Joanną i Andrzejem Gwiazdami. Pozycja obowiązkowa do przeczytania. Bohaterowie opowiadają o swoim życiu, Andrzej o zesłaniu do Kazachstanu, powrocie do ojczyzny i zaangażowaniu się w ruch WZZ-ów. Gwiazdowie pokazują nieco inny obraz przechodzenia z PRLu do wolnej Polski niż serwowany w większości mediów do tej pory, pokazują kuluarowe rozgrywki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3884
2748

Na półkach:

Dzieciństwo na surowej Syberii skomplikowane dorastanie w zniewolonej Polsce, wiek dojrzały w czasie wielkich przemian prowadzących do kolejnego osłabiania kraju i ciągły bunt przeciwko krzywdzeniu Polski – to przebija z opowieści Joanny i Andrzeja Gwiazdów. Chłopiec, który na własnej skórze doświadczył trudów życia w surowym klimacie patrzy na Polskę i Polaków z nieco innej perspektywy. Jego spojrzenie pełne jest rozczarowania, które zmusza do przestrzegania przed błędami, wskazywania drogi, której nikt nie chce widzieć. To zaangażowanie sprawia, że stają się legendami komunistycznej opozycji, których ze względu na zbyt duże zaangażowanie w dbanie o dobro kraju zepchnięto na boczny tor. Mimo tego ciągle nie boja się wskazywać błędów, wyznaczać dróg, którymi trzeba podążać.
„Historia przyznała nam rację” to wielki wywiad Remigiusza Okraski i Agnieszki Niewińskiej, w którym wydobywający skomplikowane dzieje z pamięci Gwiazdów pozwolili na dużą swobodę mówienia, dzięki czemu zyskujemy bardzo osobistą opowieść o Polsce, życiu, rodzinie, polityce, prześladowaniach, spojrzeniu na poszczególne wydarzenia historyczne: od wkroczenia Rosjan do Polski, przez atak Niemiec, przez komunistyczną niewolę, ruchy antykomunistyczne, prywatyzację majątku państwowego, po katastrofę smoleńską. Mimo podejmowania trudnych tematów z każdej strony przebija optymizm, pozytywne nastawienie do złych doświadczeń, które ukształtowały osobowość. Wieloletni wysiłek, wspólne dążenie do walki o lepsze jutro stała się celem dla małżeństwa, które zapłaciło wysoką cenę: „Ceną za działanie we dwójkę, był brak życia prywatnego i ruina spraw domowych. Ja trochę mniej się angażowałam, ale to niewiele pomagało. Będąc w opozycji musieliśmy nadal porządnie pracować, ale na rozgrywki intelektualne nie było już czasu. Nie było go na kulturę, na życie towarzyskie, na odpoczynek, na wycieczki w góry. Bywało że Andrzej w ogóle nie kładł się spać. Całe życie zostało podporządkowane działalności”.
Opowieść Andrzeja i Joannę Gwiazdów pozwala w bardzo przyjemny sposób poznać nie tylko historię naszego kraju, ale i zdobyć troszkę wiedzy botanicznej. Od Andrzeja Gwiazdy dowiadujemy się, że cykuta, którą otruto Sokratesa wcale nie jest taka niesmaczna jak nam się może wydawać. Jest nią słodka, dzika , trująca marchewka, na którą wszyscy musieli uważać, aby przeżyć.
Lekturę polecam czytelnikom lubiących książki historyczne, wywiady, biografie, opowieści o walce z systemem. Książkę – mimo poruszania trudnych tematów – czyta się bardzo przyjemnie.

Dzieciństwo na surowej Syberii skomplikowane dorastanie w zniewolonej Polsce, wiek dojrzały w czasie wielkich przemian prowadzących do kolejnego osłabiania kraju i ciągły bunt przeciwko krzywdzeniu Polski – to przebija z opowieści Joanny i Andrzeja Gwiazdów. Chłopiec, który na własnej skórze doświadczył trudów życia w surowym klimacie patrzy na Polskę i Polaków z nieco...

więcej Pokaż mimo to

avatar
696
679

Na półkach:

„Historia co kilka lat przyznaje nam rację. Stało się przecież dokładnie to, przed czym przestrzegaliśmy, choć wtedy bardzo nie chcieliśmy by nasze przewidywania się sprawdziły”

Pokolenie naszych ojców doskonale ich pamięta, identyfikuje z konkretnymi wydarzeniami naszej przeszłości, symboliką i dramatyzmem słusznie minionej epoki. Dla ludzi młodszych, ich nazwiska, czy postacie niewiele już mówią (jeśli w ogóle, cokolwiek),podobnie jak historyczny już dla nich okres PRL-owskiego dyktatu, w którym, najczęściej, nie dostrzegają bezpośredniego przełożenia na naszą współczesną rzeczywistość. Wymowa tego faktu jest tyleż smutna co przerażająca.

Lecz ONI nadal są. Andrzej i Joanna Gwiazdowie. Żywe legendy komunistycznej opozycji, bezkompromisowi i ofiarni działacze polskich podziemnych struktur, ludzie dla których wolna i niepodległa Polska nie były jedynie pustymi sloganami, wypisanymi na sztandarach. Przez lata marginalizowani, spychani na boczy tor polityczno-społecznych dziejów, nadal pozostają wierni swoim ideałom a dziś mają okazje dać świadectwo prawdzie – swojej prawdzie.

Dzieje się tak za sprawą Wydawnictwa Fronda oraz książki „Historia przyznała nam rację”, utrzymanej w formie obszernych wywiadów, przeprowadzonych przez Remigiusza Okrasę i Agnieszkę Niewińską.

Mamy niepowtarzalną okazję poznać ich wersję, najbardziej doniosłych wydarzeń kilku ostatnich, burzliwych dziesięcioleci. Oczywiście, w publikacji (miejscami bardzo osobistej) nie brakuje wątków rodzinnych, odnoszących do lat dziecięcych czy młodzieńczych naszych bohaterów (deportacja do Kazachstanu, lata powojenne) ale jak możemy się domyślać przeważająca ich część dotyczyć będzie wieloletniej, bezpardonowej walki ze znienawidzonym komunistycznym systemem i jego wieloma przejawami w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym, religijnym itd.

Udziału w wydarzeniach lat 1956 i 1970, zaangażowania w różne opozycyjne inicjatywy (Komitet Obrony Robotnika),współtworzenie Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, czy później NSZZ „Solidarność”, przeplatanych akcjami propagandowymi i pomocowymi, drukiem i kolportażem drugoobiegowej prasy, demonstracjami, strajkami. Działaniami, które musiały skutkować i skutkowały, szykanami aparatu państwowego (prywatnymi i zawodowymi) przesłuchaniami, rewizjami, aresztowaniami, pobytami w więzieniach, internowaniem i niemal całkowitą utratą życia towarzyskiego i osobistego.

„Ceną za działanie we dwójkę, był brak życia prywatnego i ruina spraw domowych. Ja trochę mniej się angażowałam, ale to niewiele pomagało. Będąc w opozycji musieliśmy nadal pożądnie pracować, ale na rozgrywki intelektualne nie było już czasu. Nie było go na kulturę, na życie towarzyskie, na odpoczynek, na wycieczki w góry. Bywało że Andrzej w ogóle nie kładł się spać. Całe życie zostało podporządkowane działalności”.

Nie zabranie, bo zabraknąć, naturalnie, nie może, tematów trudnych, skomplikowanych i niejednoznacznych, które po dzień dzisiejszy, mimo upływu lat, nadal wzbudzają liczne kontrowersje oraz niejasności. Wątków, dotyczących działalności reżimowej Służby Bezpieczeństwa, charakterystyk i dorobku niektórych przedstawicieli opozycji (Bogdan Borusewicz, Adam Michnik, Jacek Kuroń, Władysław Giermek …) a zwłaszcza głośniej sprawy dotyczącej Lecha Wałęsy – posądzanego przez małżeństwo Gwiazdów (oraz nieżyjącą już dziś Annę Walentynowicz i niektórych historyków) o agenturalną działalność. Znajdziemy tu dużo informacji dotyczących politycznych sporów w samym łonie niepodległościowych działaczy , strategicznych koncepcji, kulis strajków w Stoczni Gdańskiej, układów przy Okropnych Stole, konsekwencji ułożenia się z komunistami… itd.

Na kartach tej publikacji pojawi się wiele mało znanych, przeciętnemu czytelnikowi, faktów z tego okresu oraz kilkunastu często zapomnianych, choć nie zawsze, pozytywnych bohaterów.

Szczególnie interesująco i niemal nieprawdopodobnie jawi się wątek dotyczący gdańskiego półświatka…

„Jednym z najbardziej zdumiewających skutków strajku był spadek przestępstw. Milicja w ogóle nie odnotowała kradzieży z włamaniem. Andrzej dowiadywał się dlaczego złodzieje też zastrajkowali. Odpowiedzieli: Jak to? Chłopcy strajkują, w domach same baby, a my mamy im piwnice obrabiać?”.

To siłą rzeczy również odkurzony i wielce pouczający obraz PRL-owskich realiów, widziany z perspektywy człowieka walczącego z systemem, nierzadko ukrywającego się z wszystkimi tego stanu rzeczy konsekwencjami.
Historia przedstawiona przez Andrzeja i Joannę Gwiazdów, w niektórych miejscach jest dość rozbieżna od tej lansowanej przez postsolidarnościowe elity i tej której uczą się nasze pociechy w szkołach. Czy prawdą jest, jak czytamy w tytule, iż historia przyznała im racje? No cóż, na to pytanie każdy musi odpowiedzieć już sobie sam. Jaka by jednak nie była nasza odpowiedź, książka jest niewątpliwie ważnym i niesłychanie ciekawym wycinkiem naszej historii najnowszej z którym trzeba się zapoznać.

Zdecydowani polecam.

„Historia co kilka lat przyznaje nam rację. Stało się przecież dokładnie to, przed czym przestrzegaliśmy, choć wtedy bardzo nie chcieliśmy by nasze przewidywania się sprawdziły”

Pokolenie naszych ojców doskonale ich pamięta, identyfikuje z konkretnymi wydarzeniami naszej przeszłości, symboliką i dramatyzmem słusznie minionej epoki. Dla ludzi młodszych, ich nazwiska, czy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
971
957

Na półkach: ,

Już na samym początku recenzji pragnę Was uprzedzić, że jest to wywiad prowadzony przez Remigiusza Okraska i Agnieszkę Niewińską. Wywiady bardzo wiele osób uwielbia, w tym i my, więc zaczynamy recenzję!
Książkę powinien przeczytać każdy młody Polak i Polka. Wasi rodzice zapewne niektóre wydarzenia, a może i nawet wszystkie pamiętają bardzo dokładnie, lecz Wy na pewno pomimo nawet nauczania w szkołach wyższych(bo w średnich i niżej niestety nie zawsze o tych wydarzeniach się mówi) wiele faktów nie znacie, bądź znacie ale nie do końca prawdziwe.
Otóż ta książka to opowieść o całym życiu małżeństwa Gwiazdów. O rządach Gierka, Gomułki, o stanie wojennym i o tym co działo się po nim. Ale nie tylko. Na samym końcu poruszane są tematy współczesne tj. katastrofa smoleńska, czy rokowania dla Polski na dalsze lata według Gwiazdów.
Na każde pytanie małżeństwo odpowiada dokładnie, zrozumiale i wyczerpująco, przedstawiając wszystko wręcz fotograficznie. Kiedy czytamy, to w pewnym momencie kiedy jedno z bohaterów lub razem opowiadają, to my widzimy wszystko bardzo dokładnie oczami wyobraźni, bądź obrazami które gdzieś kiedyś widzieliśmy lub ktoś nam je pokazał.
Przede wszystkim nie podchodźcie do książki w taki sposób, że już na samym początku ją skreślicie i powiecie „to będzie nudne”. Jeżeli tak stwierdzicie, to chyba nie kochacie swojego kraju wystarczająco mocno i nie chcecie się przekonać jak było naprawdę. Wiem to mocne słowa, lecz w tym przypadku uważam je za całkowicie odpowiednie.
Książkę czyta się bardzo szybko zapewne dlatego, że jest to wywiad. A poza tym liczy niedużo stron, bo powiedzmy sobie szczerze, cóż to jest 262 strony dla ludzi którzy lubią czytać. Litery są duże, nie męczą wzroku i zachęcają do czytania jeszcze i jeszcze.
Już nie raz mieliśmy okazję przekonać się, że to co media próbują nam przekazać nie jest do końca prawdą lub wcale nie jest prawdą. Nie dajmy się zmylić i przeczytajmy jak było naprawdę.
Komu polecam: przede wszystkim młodzieży w wieku ponadgimnazjalnym i wzwyż. Nie zniechęcajcie się i dajcie się wciągnąć w historię naszego pięknego kraju.
Moja ocena: 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

Już na samym początku recenzji pragnę Was uprzedzić, że jest to wywiad prowadzony przez Remigiusza Okraska i Agnieszkę Niewińską. Wywiady bardzo wiele osób uwielbia, w tym i my, więc zaczynamy recenzję!
Książkę powinien przeczytać każdy młody Polak i Polka. Wasi rodzice zapewne niektóre wydarzenia, a może i nawet wszystkie pamiętają bardzo dokładnie, lecz Wy na pewno pomimo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
36
2

Na półkach: ,

A jednak, historia przyznała Im rację! Książkę powinien przeczytać każdy młody Polak. Zdałam sobie sprawę jak mało wiemy o prawdziwej Solidarności...

A jednak, historia przyznała Im rację! Książkę powinien przeczytać każdy młody Polak. Zdałam sobie sprawę jak mało wiemy o prawdziwej Solidarności...

Pokaż mimo to


Cytaty

Więcej
Remigiusz Okraska HISTORIA PRZYZNAŁA NAM RACJĘ - JOANNA I ANDRZEJ GWIAZDOWIE Zobacz więcej
Więcej