Łowca. Samotna zemsta na Sowietach okupujących polskie "Ziemie Odzyskane"

Seria: Karty Historii
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
blawoj

Autor i bohater książki, Zbigniew Lubieniecki, jako dziecko, wraz z matką i rodzeństwem zostaje zesłany na Syberię, przeżywa ciężkie lata na wschodzie, a tuż po wojnie trafia na Ziemie Zachodnie koło Szczecina. Rozczarowany nową Polską nieletni jeszcze Lubieniecki podejmuje wówczas samotny bunt przeciwko nowej sowieckiej okupacji. Prywatna wojna na śmierć i życie jest też aktem odwetu za krzywdy całej swojej rodziny. Jest to pierwsza tego typu wspomnieniowa opowieść czasach tuż po wojnie – o balansowaniu na granicy prawa i bezprawia oraz przeciwstawianiu się bezkarności stacjonujących w Polsce sowieckich żołnierzy – dosłownie z bronią w ręku.

źródło opisu: http://www.dwpwn.pl/produkty/886/

źródło okładki: http://www.dwpwn.pl/produkty/886/

joaśka | 2018-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2018

Wpierw pretensja do wydawcy, redaktora itp.: tytuł nie pokrywa się z treścią książki :/ To znaczy pokrywa, ale mniej więcej od 2/3 jej zawartości. Większość stanowią wstrząsające wspomnienia dotyczące chłopca, który wraz z matką i siostrami został wysłany na Sybir. Opowieść toczona jest zgoła w beznamiętny sposób, co jeszcze bardziej dodaje dramatyzmu. Jak każde żywe spotkanie z historią: warto.

Świetnie się czyta i to ważne świadectwo. Nie tylko o samych "łowach" na sowieckich żołnierzy w Polsce, ale także o życiu polskich zesłańców w ZSRR, o ich powrocie do Polski i o pierwszych latach na Ziemiach Zachodnich. O tym, że Rosjanie się panoszyli, że dochodziło do strzelanin, nieraz już słyszałem, także od ojca. Może niektórzy z tych maruderów w pełni "wojennej chwały" leżą na wrocławskim cmentarzu oficerów przy południowym wjeździe do miasta od A4...

Nie jest dla mnie jasne, na czym polega różnica między książką drukowaną (152 s.) a ibukiem (100 s.)? Być może w wersji elektronicznej brak jest aż tylu fotografii? Poza tym ibuk w 1949 kończy się jakoś tak nagle, jakby ktoś arbitralnie zakończył opowiadanie. Mam nadzieję, że relacja w Archiwum Ośrodka Karta jest pełniejsza, bo książka wygląda na wybór.

Piotrek | 2015-01-12
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Tytuł nie oddaje zawartości książki, bo też w rzeczywistości to nic innego jak wspomnienia z dzieciństwa i okresu dorastania. Z dzieciństwa, dodajmy przeżywanego od momentu wybuchu wojny w strasznych czasach i w strasznych miejscach. Można by powiedzieć, iż opis okupacji sowieckiej i zesłania „wpisuje się” w relacje opisujące reżim komunistyczny (Lipińska, po trosze Czapski, Adamczyk, Pawłowska) jednak teza taka nie jest prawdziwa. Dlaczego? Bo każda z tych relacji jest inna, każda tragiczna i brutalna, ale też każda warta przeczytania. Książka napisana sprawnie, „dobrze się czyta”, chyba to jest fenomen ludzi tamtego pokolenia - łatwość pisania, wyrazistość postaci i opisywanych miejsc. Czy warto przeczytać? Moim zdaniem - zdecydowanie tak, poza przeżyciami i obserwacjami na zesłaniu ciekawie opisane są epizody na „Ziemiach Odzyskanych”, w tym stosunki z faktycznie rządzącymi tam Sowietami. Nie sposób nie odnieść się jeszcze raz do tytułu, który jak wspomniałem na początku jest...

patrycjaa | 2016-08-11

Jedyny w swoim rodzaju człowiek i jedyna taka książka, gdzie człowiek w sposób czynny przeciwstawił się sowieckiej władzy i okrucieństwu. Już od pierwszej strony wiedziałam, że będzie to książka o niezwykłym człowieku. Czasem opisy mogą szokować, ale w tym momencie należy sobie przypomnieć to co sowieci wyprawiali z naszymi rodakami.
Książka cenna i dobrze się stało, że jest wydawnictwo, które publikuje,to co nigdzie indziej nie byłoby wydane, a wręcz zapomniane.

Jaroslaw_D | 2014-09-29
Przeczytana: 29 września 2014

Łowca to książka wyróżniająca się na polskim rynku. Autor nie stawia siebie w roli ofiary i prześladowanego, a każda kolejna kartka jest dowodem ogromnej woli walki i odwagi, którą on posiadał. To autor jest tu łowcą, a sowieccy okupanci ofiarami. To autor w dużej mierze dyktuje warunki, czy to podczas bójki w szkolnej klasie z silniejszymi od siebie czy podczas przeprowadzania akcji likwidacyjnych na komunistach. Przez wiele lat o takich rzeczach nie można było mówić, ani pisać, do dziś zresztą niewiele osób i mediów chce pozytywnie ukazywać takie pozycje i świadectwa. Książka ta jest jednak bardzo ważna i zachęcam do zapoznania się z nią. Bardzo dobrze napisana, wciągająca (a często wstrząsająca) jest historycznym świadectwem, że wiek w walce o to co się kocha i w co się wierzy nie ma żadnego znaczenia. Postawiony przed zadaniem, teoretycznie przynajmniej, zdecydowanie ponad swoje siły, Zbigniew Lubieniecki poradził sobie z nim doskonale. To właśnie tacy ludzi powinni dziś być...

CallStorm | 2015-07-18
Przeczytana: lipiec 2015

Wspomnienia Zbigniewa Lubienieckiego przedstawiają hardość ducha i determinację walki o siebie (i o Polskę w sobie) wbrew licznym nieszczęściom. Patriotyczne wychowanie postawiło autora wobec okrutnych wyzwań (nie na miarę sił nastolatka), którym samotnie na własną rękę i odpowiedzialność zdecydował się stawić czoło. To, że Autor w kategoryczny sposób wymierza oprawcom sprawiedliwość - może niekiedy szokować. Moim zdaniem "Łowca" powinien znaleźć się w kanonie lektur szkolnych.

Maciej Korpuliński | 2014-10-17
Przeczytana: 17 października 2014

Może na książka w sensie dosłownym nie mówi o heroizmie,ale odwaga to na pewno była.Lata upokorzeń których główny bohater doznał na Syberii spowodowało w jego zachowaniu duże spustoszenie.W tej książce opisane są losy człowieka który dopuszczał się strasznych rzeczy.W niektórych sytuacjach,najprościej jest zabić.Sceny zabójstw Sowieckich żołnierzy,są tu opisane w miarę szczegółowo.Taką postawę,wobec tego co go spotkało,uważał za słuszną.

kajajakaja85 | 2015-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2015

Niesamowita historia. Zaskakujące, iż opowiedziana tak spokojnie, bez emocji, podczas gdy mi podczas lektury towarzyszyły zarówno smutek jak i rozbawienie. Scena z powrotem do Polski wzrusza, człowiek uświadamia sobie, iż na co dzień nie docenia takich podstawowych rzeczy jak chleb.... inne opowieści, o "klopsach", prześladowaniu w szkole, walających się ciałach niemowlaków - wstrząsające. Książka rewelacyjna ! Lektura obowiązkowa

Arkadiusz | 2014-10-11

Prawdziwe relacje i wspomnienia. Autentyczność trochę przeraża. Książka na jeden wieczór. Warto!

baggio1 | 2015-01-17
Przeczytana: 06 grudnia 2014

Większość książki to wspomnienia ze zsyłki w głąb ZSRR. Czytałem już wiele wspomnień sybiraków , i pierwszy raz mam przyjemność spotkać takiego KOZAKA.
Sam twierdzi autor jego głównym celem było zapewnienie sobie jedzenie a przy okazji dokonywanie mały aktów dywersji. Po powrocie do Polski było to już prawdziwe polowanie na czerwonych. Ciężko jest w to wszystko uwierzyć, ilość mordów czy egzekucji wykonanych przez autora jest niewiarygodna. Zawsze myślałem że historia nie jest ani czarna ani biała, w tym przypadku ci źli zostali jasno określeni. Trudno jest to oceniać jak się w tych czasach nie żylo