Święci i biesy

Bosz
2015-11-04
2015-11-04
religia etnografia

Parafrazując klasyka, Polacy nie gęsi i swoje Biesy mają. Świętych zresztą też mamy, jednak jest pewna „drobna różnica”. O ile demoniczne pomioty miały często lokalny charakter, o tyle Święci… cóż, rzućmy okiem, kto według rozmaitych podań gościł na polskich ziemiach.
Książka „Święci i Biesy” jest podzielona na dni poświęcone konkretnym świętym zgodnie z kalendarzem. Zaczyna się od Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego),a kończy na Sylwestrze (31 grudnia). W każdym rozdziale znajdziemy krótką charakterystykę świętego, informacje o obchodach jego święta i zwyczajów z nim związanych, oraz zbiór legend oraz podań o tym, co dana postać robiła na naszych terenach. Ponadto, do każdego rozdziału przypisane są też biesy, które były powiązane z domeną lub wydarzeniami, w których święci brali udział.
Próbując ocenić tą lekturę mam poczucie stania na rozdrożu, ponieważ nie jestem w stanie jednoznacznie określić czy na pewno mi się podobała.
Ma ona niewątpliwie swoje zalety. Przede wszystkim, jest ciekawym źródłem informacji odnośnie zwyczajów związanych z konkretnymi Świętymi, np. do św. Jana (24 czerwca) nie można było zażywać kąpieli w jeziorach i rzekach, ponieważ dopiero ochrzczenie wód przez świętego ograniczało moce wodnych stworów, które w nich mieszkały. Arcyciekawe jest również zaprezentowanie związków konkretnych postaci z miejscami lub wydarzeniami w całej Polsce, np. Archanioł Michał wspierający Leszka Czarnego w walce z pogańskimi wówczas Litwinami. Czy św. Jakub, który nazwał Olsztyn i w nim nauczał.
Pewien problem mam natomiast z biesami. Czasami, jak np. w przypadku św. Cecylii ich dobór jest niezwykle trafiony. Jest ona patronką muzyków, więc diabły z tą dziedziną związane pasują idealnie. Niekiedy jednak ich temat jest dosyć luźno powiązany. Niech za przykład posłuży rozdział o św. Stanisławie, z którym są powiązani potępieńcy, którzy popełnili, któreś z 7 grzechów głównych. Z jednej strony, interesujący, z drugiej, mocno naciągany wydaje się koncept przypisywania konkretnych biesów do wydarzeń, opatrzone bardzo często zwrotami typu „być może”, itp. Dobrym przykładem jest opowieść o chłopie, który, być może, za podszeptami Markota i Szebiota ukarał swojego syna. Niewątpliwie ciekawe jest dowiedzieć się o ich istnieniu i funkcji, jednak zdecydowanie wolałbym przeczytać na ten temat kolejną książkę, niż tylko wzmianki niewiele mające wspólnego z tematyką tej pozycji. Pewne wątpliwości budzą we mnie również historie, które mogą być dla niektórych nieco obrazoburcze. Najlepszym przykładem jest Jezus, podróżujący po Polsce wspólnie ze św. Piotrem i św. Pawłem, który mści się na żartownisiu, zamieniając go w niedźwiedzia.
Podsumowując, widać, że autorzy wykonali kawał dobrej roboty w kwestii szerokiego materiału źródłowego. Nie mogę również nie wspomnieć o fantastycznych i dopracowanych ilustracjach. Jednak mimo ciekawej tematycznie i ładnie oprawionej wizualnie lektury, nieustająco odnosiłem wrażenie, iż sam koncept książki bywa niestety szyty grubymi nićmi i, w niektórych przypadkach, mocno traci na spójności, co negatywnie wpłynęło na jej odbiór.

Tak mnie wciągnęła, że ostatnio zacząłem fragmenty czytać na głos żonie i o dziwo moja ośmioletnią córa przestała grać na Xboxie i także zaczęła słuchać. Pytanie: dlaczego w szkole choćby na religii nie uczą o świętych? A przynajmniej jak ja chodziłem do szkoły, to o nich jedynie wspominali, że tacy istnieli. Szkoda, bo te anegdoty są naprawdę ciekawe.

Znam dość dobrze historie i legendy lokalne, bo za moich czasów szkolnych był duży nacisk na ich poznanie, zbieranie i prezentowanie przez uczniów w mojej szkole. We fragmentach odnoszących się do mojej okolicy, a było ich jak na taką książkę zaskakująco dużo, mam wrażenie że opowiastki są mocno podkręcone i pokręcone. Historii o obrazie w Rudach, nigdy nie słyszałem, a z tego co wiem jego historia jest inna. Pomijając wątpliwości co do rzetelności zbierania tych historii, książka taka sobie. Można puścić jako audiobook zamiast liczenia baranów do spania.

Zdecydowanie jedna z najlepszych książek o dawnych wierzeniach jakie czytałem, w świetny sposób opisuje legendy oraz naszą rodzimą interpretację chrześcijaństwa

Ogromnym plusem tej publikacji są piękne ilustracje. Jednak samą książkę "trudno" się czyta - opisy wierzeń (baśni) związanych ze świętymi oraz biesami nie porywają, jedne ciągną się zbyt długo, inne są opisane dosłownie w dwóch zdaniach. Zdolności literackie również nie powalają. Jest to dobra książka do tego, aby po jej przeczytaniu zgłębić historię, które nas zaciekawiły.

Świetna książka pełna humoru, pięknych ilustracji i słowiańskiego klimatu.

Świetna książka pełna humoru, pięknych ilustracji i słowiańskiego klimatu.

Każdy rozdział to nowa historia świętego oraz jego kultu przez wieki z różnych, ludowych zakątków. Podpięte są pod to różne legendy, ciekawostki oraz rodzaje biesów, demonów itp. Znajdziemy tutaj masę naprawdę fajnych rysunków, dzięki czemu ta pozycja pomaga młodszym czytelnikom. Dla fanów gawęd i historii świetny pomysł na prezent.

PS Ciekawa jedna z andrzejkowych tradycji
"puszczanie do pokoju pełnego dziewcząt gąsiora z zawiązanymi oczami. Ta, którą przerażone ptaszysko uszczypnęło, miała pierwsza wydać się za mąż" :D

PS Ciekawa jedna z andrzejkowych...

Kolejna ciekawa odsłona historii i legend związanych z siłami niebiańskimi i piekielnymi tym razem, okraszona jak zwykle intrygującymi ilustracjami. Ogromny szacunek dla autorów za to, że podjęli się skatalogowania i przypomnienia wszystkich anegdot. Jednak zastanawia mnie, jak wiarygodne są źródła, z których czerpali — niestety świadków historii już nie ma, pamięć ludzka się zatarła i osobiście spotkałam się wcześniej z kilkoma alternatywnymi wariantami żywotów świętych. Brakuje mi komentarza ze strony autorów.

Treściwa, interesująca, pełna ciekawostek książka, która dodatkowo wzbogacona jest pięknymi ilustracjami. Jedna z niewielu pozycji, gdzie razem i w prostej formie zebrane są ludowe wierzenia, przesądy i legendy dotyczące świętych i demonów. Bardziej zwracałam uwagę na te drugie, ponieważ w naszej kulturze demony często są pomijane i zapominane. Niezwykle ciekawe były krótkie historie z poszczególnych miast, wsi, czy dotyczące konkretnych osób.

To dość ciekawa książka, która porządkuje informacje, rozrzucone po różnych książkach na temat świętych oraz diabłów. Ja czytałam z ciekawości kulturoznawczej i było to dla mnie nieco mozolne (no nie było tam niesamowitych zwrotów akcji więc ciężko powiedzieć, że czytało się jednym tchem),ale koniec końców intrygujące i ciekawe. Można powyciągać fajne wnioski o tym, w jaki sposób tworzone były legendy w wierze chrześcijańskiej, z czego czerpały, ile tam pogaństwa. Ja sama byłam zachwycona tym, że dowiedziałam się, skąd w grze w karty wziął się kozyr :)

• Do kupienia

Dodaj cytat z książki Święci i biesy