Legendy zamków karpackich

Wydawnictwo: Bosz
9788375761979
historia
Olena

Legendy zamków karpackich to zbiór 65 ludowych i literackich podań, na nowo opracowanych piórem Bartłomieja Grzegorz Sali. Związane są one z zamczyskami polskich Karpat, wznoszącymi się od przedpola Beskidu Śląskiego po Bieszczady. Dotyczą warowni wyrosłych przed wiekami w głębi gór, w śródgórskich kotlinach lub w najbliższej okolicy karpackich wierchów; obiektów do dziś zachowujących swój blask, jak i pozostających w ruinie. Na kartach książki na nowo ożywają duchy i zjawy, święci i diabły, okrutni panowie i dzielni junacy, namiętni kochankowie i bezwzględni zbójcy.
Autor, historyk i etnograf, uzupełnia swe opowieści krótkim zarysem dziejów zamków, a także komentuje wykorzystane motywy w kontekście kulturowym, sięgając do źródeł poszczególnych wątków. W ten sposób praca nabiera elementów popularnonaukowych i edukacyjnych, nie tracąc swego literackiego charakteru.

źródło opisu: Bosz, 2013

źródło okładki: www.bosz.com.pl

Oficjalna recenzja
swita77 książek: 276

Karpaty magiczne

„Legendy zamków karpackich” zachwycą miłośników historii, baśni, wielbicieli opowieści z dreszczykiem oraz wszystkich tych, którzy po prostu lubią zwiedzać zamki i warownie. Diabły, księżniczki i okrutni władcy, potępione dusze i skarby ukryte gdzieś w ruinach czekają na swoich odkrywców na kartach tej niezwykłej książki. Apetyt na czytanie zaostrza okładka autorstwa Pawła Zycha, z niepokojącym portretem damy z zasnutym bielmem okiem i posępnym zamczyskiem. Subtelne szkice pojawiają się również

Bartlomiej G. Sala, historyk i etnograf, udanie połączył historię z elementami etnografii i baśniowości. Tak powstało ponad sześćdziesiąt opowieści o warowniach wzniesionych między innymi w Cieszynie, Bielsko-Białej, Lanckoronie, Nowym Sączu czy Żywcu. Legendy poprzedza zarys dziejów wybranych zamków począwszy od momentu ich powstania, przez burzliwe niekiedy losy, na czasach współczesnych skończywszy. Autorski komentarz pomoże odróżnić prawdę od fikcji, ale absolutnie nie odbiera legendom swoistego uroku. Zresztą czytelnik może sam zadecydować o kolejności czytania.

Autorowi należą się słowa uznania zważywszy na ogrom pracy, jaki włożył on w wyszukanie i zebranie legend oraz uporządkowanie ich według obranego klucza. Dzięki temu czytelnik otrzymuje zbiór niezwykle interesujących opowieści o zróżnicowanej tematyce, bowiem znalazły się tam między innymi legendy o Białej i Czarnej Damie, carycy Katarzynie, Janosiku a nawet o klątwie Inków i inkaskiej księżniczce.

Historyczna...

Historyczna wiarygodność wzbogaca wartość literacką „Legend…” a celowo archaizujący język dodaje opowieściom smaczku i niepowtarzalnego klimatu, przenosząc czytelnika do zamierzchłych czasów. Ma to też tę zaletę, że legend nie da się po prostu przeczytać w jeden wieczór. Są one raczej przeznaczone do niespiesznego delektowania się słowem i folgowania wyobraźni podczas czytania. Można się też pokusić o samodzielne stworzenie mapy z rozmieszczeniem opisywanych obiektów, a potem ruszyć na wycieczkę trasą karpackich warowni.

Zagadki z przeszłości posiadają niewątpliwie walory edukacyjne, pozwalając odkryć mniej znane legendy czy po prostu zapomnianą regionalną historię. A to wszystko w atmosferze tajemnicy, niesamowitości i baśniowości. Warto skorzystać z zaproszenia i wybrać się w literacką podróż poprzez stulecia i epoki.

Hekate | 2015-11-15
Na półkach: Przeczytane, Historia

"Legendy zamków karpackich" to kolejna propozycja wydawnictwa BOSZ dla miłośników polskiego folkloru. Stanowi ona zbiór sześćdziesięciu pięciu ludowych legend i podań związanych z regionem Karpat. Autorem niniejszej publikacji jest Bartłomiej Grzegorz Sala, historyk i etnograf, a stroną graficzną książki zajął się znany z "Legendarza" Paweł Zych. Książka została podzielona według miejscowości, do której przypisano odpowiednie legendy, ponadto czytelnik znajdzie w niej krótki zarys historyczny omawianego obszaru oraz komentarz autora do poszczególnych legend. Publikacja ta stanowi zatem nie tylko swoistą skarbnicę podań z rodzimego folkloru, ale również jest ciekawą lekturą dla wszystkich miłośników historii. Kreska Pawła Zycha cieszy wzrost, choć tym razem grafika jest dość oszczędna, ascetyczna, daleko inna od tego, co obserwowaliśmy w "Bestiariuszu słowiańskim", czy "Duchach polskich miast zamków", w "Legendach zamków karpackich" wygrywa minimalizm. Panu Sali zdecydowanie należą...

Adrian Jeżak | 2016-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Kolejny tom za mną,
Powolutku, pomalutku, dzieje zamków oraz ich legendy odchodzą niestety w niepamięć. Niektóre z legend są ciekawe i porywające, niemal świecą oryginalnością i niepowtarzalnością. Większość niestety, jak podkreślają sami autorzy ma wspólne genezy często zaczerpnięte z dawniejszych podań i pieśni. Cóż to za zamek bez własnego ducha i legendy powstania prawda? ;) Zachęcam do przeczytania a jeszcze bardziej do zwiedzenia tych wspaniałych miejsc.
Polecam,
Adrian Jeżak

kalofonia | 2013-10-16
Przeczytana: 16 października 2013

Stare legendy wygrywają w konkurencji ze współczesnymi bajkami. Dawniej brutalność baśniowego świata konfrontowała małego czytelnika z zagrożeniami oraz złem, uczyła radzić sobie w trudnych sytuacjach, informowała, że codzienność niesie wiele niebezpieczeństw. Bruno Bettelheim, słynny psychoanalityk i specjalista od dziecięcej psychiatrii, podkreślał, że dzięki temu dziecko lepiej radzi sobie z problemami, odkrywa swoją osobowość i odważniej mierzy się ze światem. Z nastaniem ery Disneya funkcja bajek się zmieniła – treść posypano lukrem i opakowano w różowy plastik. Tymczasem Sala przypomina, że „literackie legendy i ludowe podania także stanowią część naszego kulturowego dziedzictwa”. Myślę, że warto je poznać i zanurzyć się w świat, którego już nie ma. Zarówno dorośli, jak i dzieci, odnajdą w nich wiele mądrości i będą się przednio bawić.

Recenzja dla Portalu Księgarskiego:...

Artur | 2016-01-15
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Zbiór legend karpackich jest bardzo osobliwy. Podzielony na poszczególne zamki, z których każdy poprzedzony jest historycznym wywodem, a zakończony komentarzem do legend. Oczywiście wiele zamkowych legend odnosi się do znanych nam wątków, które często przeplatają się i w innych legendach. Nie brakuje im jednak uroku oraz szczegółów właściwych dla tego regionu. Warto przeczytać choć raz przed wycieczką w Karpaty, coby wiedzieć na jakie duchy i jakie skarby gdzie natknąć się można.

Katarzyna | 2016-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Legendy Zamków karpackich to pozycja godna uwagi nie tylko dla miłośników historii, legend i świata baśni. To doskonałe wprowadzenie do wędrówki po zabytkach Cieszyna, Bielska- Białej, Żywca, Suchej Beskidzkiej, Lanckorony, Myślenic, Dobczyc, Czchowa, Wytrzyszczki, Rożnowa, Nowego Sącza, Niedzicy, Czorsztyna, Zamku Pienińskiego, Rytra, Muszyny, Odrzykonia, Sanok, Manasterca i Leska. Legendy i podania są opracowane pod względem literackim, ale poprzedzone także dziejami konkretnej warowni. Warto się z nimi zapoznać planując wycieczkę. Dodatkowym atutem są ilustracje Pawła Zycha

Weronika | 2015-09-30
Przeczytana: 18 września 2015